חגי לוי: מיזם קולנוע שומרון, הנתמך על ידי קרן גשר, מזין את מנגנון האפרטהייד

יוצר הטלוויזיה, במאי "הנערים" ו"בטיפול", קורא לקולגות שלו שלא לשתף פעולה עם קרן גשר, אחת מקרנות הקולנוע הבולטות בישראל, בשל התמיכה שלה בקרן אזורית הפועלת בגדה המערבית

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חגי לוי יושב
חגי לוי. תמיכה רק ליהודיםצילום: אמיל סלמן
איתי שטרן
איתי שטרן

חגי לוי, שחתום על יצירות כמו ״הנערים״, ״בטיפול״ ו״הרומן״ יצא בקריאה לעמיתיו, יוצרי הקולנוע בישראל להימנע משיתוף פעולה עם קרן ״גשר״, אחת מקרנות הקולנוע הבולטות בישראל, זאת בשל העובדה שהקרן שותפה להפעלת קרן הקולנוע האזורית החדשה בשומרון. לדברי לוי, זיו נווה, מנכ״ל קרן גשר פנתה אליו בבקשת סיוע להקמת חממה לפיתוח סדרות טלוויזיה, אך הוא ענה להצעה זו בשלילה, בשל הבחירה לתחזק את קרן הקולנוע בשומרון, אותה הוא מכנה קרן שמתחזקת מנגנון של אפרטהייד.

״אני מחבב את קרן גשר, ועוד יותר את זיו נווה העומדת בראשה הרבה שנים״, כותב לוי בתחילת דבריו ומוסיף כי גם שיתף פעולה עם הקרן בעבר. עם זאת, לוי מבהיר מדוע נמנע מלשתף פעולה עם הקרן בשלב זה וכותב כי הקרן פתחה מיזם חדש שהינו ״קרן אזורית, שנועדה לעודד הפקה של סרטים בגדה המערבית, ולתמוך ביוצרים הגרים שם. זאת, כחלק ממדיניות כוללת של משרד התרבות בראשות מירי רגב לייסד קרנות אזוריות כדי לתמוך בפריפריה (נדבר על הספין הזה כשלעצמו בהזדמנות אחרת – אבל הוא לא העניין כאן).

זהו מיזם, כך על פי אתר הקרן, שנוסד כיוזמה משותפת של קרן גשר ומרכז קהילתי שומרון, וקרן גשר היא שתנהל אותו בפועל״.

״די מדהים שמשרד התרבות, דרך קרן גשר, מפעיל מיזם אזורי שהאזור שלו אינו כלל בשטח מדינת ישראל. אפשר לקרוא לשטח הזה איך שרוצים – כבוש או מוחזק או משוחרר - אבל ברור שהוא אינו חלק מהמדינה כל זמן שלא סופח אליה. יוצא, ש'מיזם קולנוע שומרון' מבטא, להלכה ולמעשה, סיפוח של הגדה המערבית. הוא בפועל מגדיר את האזור הזה כחלק מהמדינה. ומכיוון שהמיזם הזה מוגדר על ידי השטח שלו ולא על ידי תושביו – אז בסיפוח כמו בסיפוח: מתקיימת בו אפליה כה בסיסית, שקשה להאמין שהיא פשוט עברה ככה. כי מי שיהיה רשאי ליהנות מתמיכתו הם רק אזרחים ישראלים (כלומר בפועל: יהודים), בעוד האנשים האחרים שחיים באותו אזור, שאינם אזרחים, יהיו מנועים״.

לוי מוסיף וכותב ״זה מאוד פשוט: בכללים של חוק הקולנוע, מי שזכאי ליהנות מהתקציבים שלו חייב להיות אזרח או תושב ישראלי. הפלסטינים שגרים בגדה המערבית אינם, כמובן, לא זה ולא זה. יוצא ש"מיזם קולנוע שומרון" מיועד למתנחלים, וחסום בפני פלסטינים. ואפשר לנסח גם, ברמת כיסוי של די קרוב למאה אחוז: מיועד ליהודים, וחסום בפני ערבים. השאלה אם פלסטינים היו מעוניינים בכלל להגיש לכזה גוף, שתומך במפעל ההתנחלויות, היא כמובן לא רלוונטית. אפשר לקרוא לדבר הזה זה בכל מיני שמות. כל אחד יכול לבחור. אישית, המילה אפרטהייד לא מאוד מפחידה אותי, אם במקרה, רק נניח, היא הכי מתאימה למצב. אבל לא חייבים״.

בסיום דבריו מבהיר לוי כי הוא מודע לכך שהוא מצוי במקום פריווילגי, שבו הוא לא נאלץ להיתמך בקרן גשר כדי להתפרנס, אך מאיץ גם בעמיתיו לתחום שלא לעבוד עם הקרן. ״ברור בכל מקרה שזה אחד ממיזמי התרבות הכי חמורים שנוסד פה, אולי המיזם הכי מפלה ולא שוויוני שאי פעם קם בארץ, על סף הגזעני או מעבר לו - ושהוא מיזם שבפועל הופך את הכיבוש לסיפוח. מי שהאקט הזה תואם את האג'נדה שלו - כלומר, מי שבעד סיפוח הגדה המערבית, ובטח מי שתומך באותו סיפוח ללא מתן זכויות אזרח שוות לפלסטינים הגרים בהם (ואני לא אומר, יש לא מעט כאלו במדינה) – אמור לברך על המיזם הזה, ולפרגן לקרן גשר שנחלצה לשתף איתו פעולה. לגיטימי. אבל מי שלא – לא. מי שלא – צריך להבין ששיתוף פעולה עם דבר כזה הוא בעצם הזדהות עם הרעיונות הכי רדיקלים של הימין הכי קיצוני פה. אם המיזם הזה היה נוסד, נניח, על ידי "עצמה יהודית" (כיוון שתכלס הוא ממש ממש תואם את המצע שלה), ייתכן שזה היה ברור יותר...אני לא רואה איך אדם עם תפיסה דמוקרטית בסיסית, שלא לדבר על כל מי שמתנגד למדיניות של כיבוש והתנחלויות, יכול לשתף פעולה בדרך כלשהיא עם קרן גשר, כל זמן שהיא שותפה ל"מיזם קולנוע שומרון".

״הייתי מציע לכם״, כותב לוי לעמיתיו, ״לכל מי שכרוך כרגע בשיתוף פעולה עם קרן גשר, או ששוקל להגיש הצעה לאחד המיזמים שלה – לעצור רגע, לשקול, אם אכן את/ה יכול/ה לשתף פעולה עם קרן גשר בזמן הזה. הייתי מבקש ממך לחשוב רגע מה המשמעות של שיתוף פעולה כזה, ואיזו תפיסת עולם זה משקף. והייתי קורא לך להכריע, האם קרן ששותפה למיזם כזה (כל זמן שהיא שותפה) שאינו חוקי ולא מוסרי על פי כל – ראויה למשאבים היצירתיים שלך״.

על פי מבחני התמיכה שאישר משרד התרבות והספורט בשנה שעברה, 13.5% מתקציב הקולנוע יופנו לתמיכה בקרנות האזוריות שיקומו בנגב, בגליל ובגדה המערבית ויעמדו בקריטריונים. חלק מהקרנות החדשות שקמו באחרונה הן שיתופי פעולה בין קרנות קולנוע קיימות למוסדות תרבות באזורים האמורים. כך למשל, "מיזם קולנוע שומרון" הוא יוזמה משותפת של קרן גשר לקולנוע רב תרבותי ומרכז קהילתי שומרון, והוא מציע מסלולי פיתוח והפקה לסרטים תיעודיים ועלילתיים לתושבי האזור. לפי הכללים המתפרסמים באתר קרן גשר, בקשת תמיכה יכול להגיש רק מי שהוא אזרח מדינת ישראל ומתגורר באחד היישובים הכלולים ברשימה המופיעה שם, ובה יישובים יהודים בלבד.

מקרן גשר נמסר כי "קרן גשר מצרה על הקריאה לחרם כנגד יוצרי קולנוע ישראלים... לא קרן גשר הקימה את המיזם בשומרון וגם לא זו שהקצתה לכך תקציב ציבורי. קרן גשר ניאותה לשמש כגוף מקצועי מייעץ למיזם קולנוע בשומרון, לאחר דיונים פנימיים מעמיקים תוך התייחסות לכלל השיקולים. לנגד עינינו עמדו יוצרים הנמנים על הפריפריה, הזקוקים לסיוע וליד מכוונת על מנת לקרב אותם לנקודת זינוק קרובה לאלו מהמרכז, ממש כפי שהקרן עושה עבור יוצרים מכלל קבוצות המיעוט בחברה. המיזם אינו חסום בפני אף יוצרת או יוצר שזכאים לקבלת תמיכה ציבורית, כפי שמקובל בכל הקרנות וכנהוג בכל מדינה בעולם כאשר מדובר בכסף ציבורי. אנו לא רואים בקריאה להחרמת יוצרי קולנוע באשר הם - קריאה לגיטימית״.

בתגובה לדברי הקרן, מסר לוי ל"הארץ": "הנחתי שאם הפוסט הזה יגיע לתקשורת יהיו מולו ספינים כאלו ואחרים, אבל לומר (פעמיים) שאני קורא לחרם על יוצרים ישראלים זה כבר על סף הוצאת דיבה. אין שום זכר לזה במה שכתבתי, ושום קשר בין זה לבין העמדות שלי. יצוין עוד כי הפוסט נכתב רק אחרי שיחה ארוכה עם מנכ"לית הקרן, שבה העליתי את טיעוני וניסיתי בכנות להבין את עמדתם (ולא הצלחתי)".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ