איתי שטרן
איתי שטרן

הסרט "לאה צמל: עורכת דין" זכה הלילה (חמישי) בפרס הסרט התיעודי הטוב ביותר בטקס פרסי המסך אסיה פסיפיק, שנערך בעיר בריזביין שבאוסטרליה. זהו הישג משמעותי לסרט בדרכו להתמודדות על פרס האוסקר בקטגוריה התיעודית, זאת לאחר שזכה גם בפרס המרכזי בפסטיבל דוקאביב האחרון ובפרס המרכזי בפסטיבל סלוניקי. מוקדם יותר השבוע זכה הסרט גם בפרס הפורום הדוקומנטרי בישראל — אות הצטיינות מצד יוצרי הקולנוע התיעודי בישראל.

פרסי אסיה פסיפיק (APSA) מוענקים מאז 2007 על מצוינות וגיוון תרבותי מטעם הפדרציה הבינלאומית למפיקי קולנוע (FIAPF), ארגון אונסק"ו ומועצת העיר בריזביין. זהו אחד מפרסי הקולנוע החשובים ביותר במדינות אסיה ואוקיאניה.

במאית הסרט, רחל לאה ג'ונס, מסרה ל"הארץ" בעקבות הזכיייה: "כשהסרט נכלל בין המועמדים בפרס האסייתי, חשנו גאווה של ממש. זאת השכונה, זה המרחב שלנו — תרבותית ופוליטית. ישראל לא תמיד זוכרת שהיא באסיה, אבל זה בהחלט אחת ממעלותיה. נראה שהאקדמיה האסייתית, מצדה, הזדהתה דווקא עם המציאות הישראלית־פלסטינית כפי שהיא מוצגת בסרט דרך דמותה של עורכת דין יהודייה שמאמינה, נגד כל הסיכויים, בצדק ושוויון מלא לכל יושבי הארץ".

זוכה ישראלי נוסף השנה היה כתריאל שחורי, מי שכיהן עד לפני כשנה כראש קרן הקולנוע הישראלי, שקיבל פרס מפעל חיים על פועלו רב השנים. שחורי, שהיה מפיק סרטים לפני שמונה לראש הקרן, נחשב במידה רבה לאחד הגורמים המשמעותיים ביותר בפריחת הקולנוע הישראלי ב–20 השנים האחרונות.

זוכים נוספים בטקס היו "פרזיטים" הקוריאני בבימוי בונג ג'ון הו, שזכה בפרס הסרט הטוב ביותר, אולי בדרכו לפרס האוסקר לסרט הזר. סרטו של אליה סולימאן, It must be heaven, המייצג את פלסטין באוסקר הקרוב, זכה בפרס הגדול של חבר השופטים בטקס. הסרט, שמביא את סיפורו של פלסטיני שברח מפלסטין רק כדי להתמודד עם אותן בעיות במקום אליו נמלט, הוקרן מוקדם יותר השנה בפסטיבל קאן.

תגובות