משרד החינוך הורה לא להקרין סרט – בגלל ציטוט שהבמאי מכחיש

השר פרץ הורה להסיר מתוכניות הלימוד את הסרט "מחווה על ידי התנקשות" בבימוי אליה סולימאן. לטענת הבמאי, עיתון במרוקו פירסם דברים בגנות ישראל שמעולם לא אמר

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אליה סולימאן
אליה סולימאן, החודש. "מעולם לא שילמו לי על הקרנות מטעם משרד החינוך הישראלי"צילום: AFP
איתי שטרן
איתי שטרן

משרד החינוך הודיע ביום חמישי כי יסיר מתוכניות הלימוד את הסרט הקצר "מחווה על ידי התנקשות", זאת לאחר שהבמאי הפלסטיני אליה סולימאן צוטט בראיון לעיתון המרוקאי "אל־עמק" באומרו כי "היה שמח להטביע את ישראל". בהמשך דבריו אמר לכאורה: "בגלל שאיני יכול לעשות זאת, אני מוצא מקלט בסאטירה על המצב שבו אני חי".

סולימאן הכחיש את הדברים בשיחה עם "הארץ". "העיתון שבו צוטטתי, אפילו את השם שלי לא כתב נכון", הוא מספר מצרפת בטון מעט מבודח. "מעולם לא אמרתי את מה שכתוב שם. אני לא מדבר בשפה הזו. זו שפה שמתאימה לצהובונים. אמרתי הרבה דברים קשים על ישראל ועל הממשלה שלה בשנים האחרונות, אבל בחיים לא ארד לרמה כזו של דיבור נמוך. שנאת יהודים נתפסת בעיניי כאנטישמיות ואני הרי לא יכול להיות אנטישמי. הייתי שמח להבין מי עומד מאחורי הטקסט בעיתון ההוא, כדי שיוכל לתקן אותו או למחוק אותו".

"מחווה על ידי התנקשות"

סולימאן גם הביע השתאות מהדיווח על פסילת סרטו, שפורסם ביום חמישי "מקור ראשון". לדבריו, כלל לא ידע כי "מחווה על ידי התנקשות", שיצא ב–1993, מוקרן בבתי ספר. "מעולם לא שילמו לי על הקרנות מטעם משרד החינוך הישראלי. מעולם לא קיבלתי תמלוגים. זה מהווה סוג של המשך למה שעשתה הטלוויזיה הישראלית כששידרה לפני הסכם השלום סרטים מצריים בלי לשלם עליהם תמלוגים. הבנתי מהמאמר ב'מקור ראשון' שמלמדים את הסרט שלי תחת ההגדרה של סרטים העוסקים בעולם השלישי. אני ממש מנסה להבין: זה סרט שעוסק בערבי ישראל. האם ישראל מגדירה את אזרחיה הערבים כעולם שלישי, ואילו שאר אזרחיה נמנים עם העולם ראשון? ב'מקור ראשון' גם נכתב כי הסרט צולם בתוניסיה, אך אף פריים שלו לא צולם במדינה".

מהשר רפי פרץ נמסר בתגובה: "תוכנית הלימודים הרשמית נכתבה ב–1993 ומתעדכנת מפעם לפעם. העדכון האחרון היה ב–2015. הנחתי את גורמי המקצוע במשרד להוציא את התכנים המדוברים וכמו כן דרשתי כי יתבצע עדכון לתוכנית הלימודים בהקדם. לא נקבל תכנים בתוכנית הלימודים של במאי המדבר ופועל נגד מדינת ישראל. נרטיב שקרי — לא בבית ספרנו".

סולימאן נולד ב–1960 בנצרת, ונחשב לגדול הבמאים הפלסטינים הפועלים כיום בעולם. סרטו "כרוניקה של היעלמות" מ–1996 זכה בפרס סרט הביכורים בפסטיבל ונציה אך גם סימן אותו בעולם הערבי כמשתף פעולה עם "האויב הציוני". ב–2002 הציג סולימאן את "התערבות אלוהית" בפסטיבל קאן וזכה בפרס הסרט הזר בטקס של האקדמיה האירופית לקולנוע. השנה הציג בפסטיבל קאן 2019 את "It Must Be Heaven" שם התחרה על פרס דקל הזהב וזכה בציון מיוחד לשבח.

סרטיו אינם מוקרנים באופן מסחרי בישראל, אך סולימאן אינו מתנגד באופן עקרוני להצגתם בבתי ספר. "בחרתי בחירה אתית ומוסרית לא להקרין את הסרטים שלי בישראל בגלל הכיבוש, הגזענות וההפרדה שנכפים על הפלסטינים", אמר. "מנגד, לא היתה לי התנגדות לכך שהסרטים שלי יוקרנו בבתי ספר או במוסדות פרטיים. אני רק לא מבין למה הם נתקעו דווקא על הסרט הקצר הראשון שביימתי. הם לא התעדכנו בשאר הפילמוגרפיה שלי?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ