שרליז תרון נכנסת לנעליה של מייגן קלי, אחת הנשים שהפילו את רוג'ר איילס

ב"פצצה" מגלמת תרון את המגישה השנויה במחלוקת, שהאשימה את מנכ"ל פוקס ניוז בהטרדה מינית והיתה אחת הנשים שהביאו למפלתו. "היא אמרה כמה דברים שממש קשה לי אתם, אבל זה לא פוסל את המאבק שלה", היא אומרת בראיון

שרליז תרון. באמת ציפיתם שהאשה שגילמה את פיוריאוסה ב"מקס הזועם" תירתע מאתגר?
שרליז תרון. באמת ציפיתם שהאשה שגילמה את פיוריאוסה ב"מקס הזועם" תירתע מאתגר?צילום: AMY HARRITY / NYT
קייל ביוקאנן, ניו יורק טיימס
קייל ביוקאנן, ניו יורק טיימס

שרליז תרון ידעה שהעבודה על "פצצה" — סרטה החדש שעוסק בפרשת ההטרדות המיניות בפוקס ניוז ויעלה בישראל ביום חמישי — לא תהיה קלה. אם מדברים על סיפור עלילה, הרי שהסיפור הזה הוא הליכה על חבל דק. ולמרות זאת, תרון לא חזתה ששבועיים לפני תחילת הצילומים, שבהם השתתפו שחקניות דוגמת ניקול קידמן ומרגו רובי, "פצצה" כמעט התפוצץ. "הרגשתי שאנחנו מתקדמים במהירות שיא אל משהו מסוכן, ופתאום הקרקע פשוט נשמטה מתחתינו", היא אומרת.

בהיותה בצוות המפיקים, היא שמרה על תקציב רזה של 35 מיליון דולר, אבל אולפני "אנפורנה פיקצ'רס" בכל זאת נסוגו מ"פצצה" בסתיו שעבר. "הנסיגה של המממנים היתה גלולה מרה שנאלצתי לבלוע", אומרת תרון. אף שהיא מיהרה לפעול כדי להבטיח מימון של הרגע האחרון ומפיץ חדש, באותה עת היא עוד נאבקה עם הספקות בנוגע לגילום דמותה של מייגן קלי, המנחה הקשוחה לשעבר של פוקס ניוז, הדמות הראשית בסרט. ב–2016 האשימה קלי את מנכ"ל הערוץ רוג'ר איילס בהטרדה מינית, מה שסייע להדחתו מהתפקיד. קלי נותרה דמות מעוררת מחלוקת בשמאל ובימין האמריקאי כאחד, וגילומה דרש מתרון אותו סוג של שינוי פנים בעזרת תותבים, שעברה כדי לגלם את דמותה של איילין וורנוס, תפקיד שהעניק לה את האוסקר על משחקה ב"מונסטר".

תרון בתפקיד קלי ב"פצצה". דמות מעוררת מחלוקת בשמאל ובימין האמריקאי כאחדצילום: Hilary B Gayle/אי־פי

אבל בחייכם, אנחנו מדברים על שרליז תרון! באמת ציפיתם שהאשה שגילמה את פיוריאוסה ב"מקס הזועם" תירתע מאתגר? "רק אם זה משהו שמעורר בי תחושה שאבהיל את עצמי, שאעמוד על סף התהום ואם אפול, זה יהיה אכזרי ומכוער. דברים כאלה אני לא רוצה לעשות יותר".

"הארווי ויינשטיין נהג לומר שרנה (זלווגר) ואני שכבנו איתו כדי לקבל תפקידים. לא היה לו גבול. אפילו בתחום טובות ההנאה המיניות הוא ניסה להסית אותנו זו נגד זו"

לדברי תרון, המועמדת על משחקה ב"פצצה" לפרס גלובוס הזהב, כשסיפרה לחבריה שהיא עומדת לגלם את קלי, "התגובות היו מוזרות. באיזה אופן משונה הרגשתי שמשהו מהשיפוטיות שבה מתייחסים אליה נדבק אלי. עד חודש לפני תחילת צילומים, עדיין נאבקתי לברר מיהי קלי כאדם. רק כשממש התאפסתי על התקופה בת השנה וחצי שבה מתרחש הסיפור הייתי מסוגלת להגן עליה".

"פצצה" מהלך על חבל דק: קלי מעוררת אהדה כשעוסקים בהטרדה המינית כלפיה, אבל הסרט כולל גם כמה מהרגעים מעוררי המחלוקת שלה, כמו כשהיא התעקשה בשידור שסנטה קלאוס לא יכול להיות שחור.

"היא אמרה כמה דברים שממש קשה לי אתם, אבל זה לא פוסל את המאבק שלה. לא רציתי לסלק את העניינים הללו רק כדי שדמותה תעורר הזדהות. אגב, אילו הסרט היה עלי — ואני מקווה שאף אחד לא יעשה סרט עלי — הוא היה מציג המון טעויות, לא הייתי רוצה שמישהו יוריד את הדברים האלה. אני באמת סבורה שהיא והנשים האחרות עברו חוויות קשות, גם אם הן עובדות ברשת שאני חולקת מאוד על הדעות שלה".

שרליז תרון. "לא הייתי רוצה שיעשו סרט עלי"צילום: AMY HARRITY / NYT

אני יכול לתאר לעצמי שכאמא לשני ילדים שחורים, לא שמחת לשחק את הקטע הזה שלה ש"סנטה הוא לבן".

"קלי היא אשה שאפתנית שלא רוצה ש(ההאשמות על הטרדה מינית) יגדירו אותה, ולמרבה הצער, העניין הזה חשוב להמון נשים, שלא רוצות שהעולם יסתכל עליהן כקורבנות"

"כן, היה לי קשה".

כדי לשחק את מייגן שכרת את שירותיו של המאפר זוכה האוסקר קאזו הירו, שהפך את גרי אולדמן לצ'רצ'יל. מה עוד נדרש ממך כדי להיכנס לעורה?

"אלמלא קאזו עמד לרשותי, זה לא היה קורה. לאחרונה ראיתי קטעים מסרטון מאחורי הקלעים והיה לי לא נעים להסתכל כי אמנם כבר היו עלי כל התותבים, אבל לא הייתי בתוך הדמות. אני לא עושה את הדבר הזה שהיא עושה כשהיא נכנסת לחדר, שלהבנתי מגיע משנים של צורך להוכיח את עצמה".

מרגו רובי, ניקול קידמן ושרליז תרון ב"פצצה". "הסרט פתח את העיניים להרבה אנשים, במיוחד גברים"צילום: Hilary B Gayle/אי־פי

מה היא עושה?

"היא מבליטה את הלסת שלה קדימה והיא שומרת על יציבה מאוד סטטית וקפואה, ששום דבר לא יכול לחדור אליה. כאילו אומרת: 'לא אתן לכם אפשרות לקרוא את שפת הגוף שלי'. אפילו כשהיא משתפת ומספרת סיפורים מרגשים, היא כל הזמן במגננה. אני משוכנעת שההתנהגות הזאת, כמו סלע איתן, נובעת מצורך רגשי. לדוגמה, אצל איילין וורנוס, העיניים שלה היו פקוחות לרווחה והיא נעלה את הלסת בכוח כל הזמן. כשעשיתי את זה בשבוע הראשון של הצילומים נראיתי מטורפת, עד שהבנתי שההתנהגות הזאת נובעת מכך שהגובה שלה בסך הכל 157 ס"מ ושהיא גרה ברחוב מגיל 13. אדם מנפח את עצמו בצורה כזאת כי הוא מנסה לשדר: 'אל תתעסקו איתי, אני יותר גדול ממה שנראה לכם'".

שרליז תרון בתפקיד איילין וורנוס ב"מונסטר"צילום: Newmarket Films

מה לדעתך היה הצורך הרגשי של מייגן בסיפור?

"במשך אותה שנה וחצי היא ניצבה מול דילמה מוסרית קשה: מצד אחד היא באמת חיבבה את רוג'ר, והיא נותנת לו קרדיט על הקריירה שלה ועל הישגיה. היא גם אשה שאפתנית שלא רוצה ש(ההאשמות על הטרדה מינית) יגדירו אותה, ולמרבה הצער, העניין הזה חשוב להמון נשים — הן לא רוצות שהעולם יסתכל עליהן כעל קורבנות. אפילו שנה או שנתיים אחרי החוויה הזאת, ראיתי את מייגן מדברת בפורומים של נשים והיא דיברה על זה באופן מגונן לגמרי".

כדי שלא תוצג כקורבן?

"כן. אני חושבת שככה היא מתמודדת עם הכאב שלה. אולי היא מתנהגת אחרת באופן פרטי — אני לא יודעת שום דבר על זה. אבל זה היה קשה מבחינתנו כי כשעושים סרט רוצים לקבל את הרגעים האלה שבהם אפשר לשבור את הדמות ולקבל אותה חשופה לגמרי, ולא היה שום דבר שנתן לי מספיק הוכחות שזה הדבר הנכון לעשות עם הדמות שלה".

בסצינת מפתח, הדמות של איילס (ג'ון ליתגו) מכריח עובדת חדשה בפוקס (מרגו רובי) להרים את השמלה שלה. כמפיקה, איך מציגים רגע כזה מבלי לנצל את רובי בעצמה?

"דאגתי שהיא תחוש בנוח עם התחתונים שהיא לובשת. שלושתנו — ניקול, מרגו ואני — הצטלמנו בעירום לסרטים כשזה לא עסק בעירום עצמו. גם אני התפשטתי בסצינות שבהן חשתי מאוד מועצמת, וזה לא מה שהיית מדמיין שיקרה. הסצינה ב'פצצה' עוסקת בעובדה שאיילס הכתיב את האופן שבו זה עומד להתקדם, ולא היתה לה מילה. הצפייה בסרט פתחה את העיניים להרבה אנשים. גברים, במיוחד, אומרים, 'לא היה לי מושג שנשים צריכות לעשות דברים כאלו'. זה מרגש, כי הרבה פעמים אנשים פשוט יגידו, 'זה סרט של נשים, וגברים לא יתחברו לזה בכלל'. כשגברים יכולים להתחבר רגשית לחוויות שאנחנו עוברות, ושזה מפריע להם באותה מידה — זה דבר עוצמתי".

ג'ון ליתגו בתפקיד רוג'ר איילס ב"פצצה"צילום: Hilary B Gayle/אי־פי

הסרט גרם לי לחשוב על השחקניות שהארווי ויינשטיין הטריד, כמו אשלי ג'אד ומירה סורבינו, ואיך הוא הסית נשים זו מול זו כדי לשמר את המערכת שבה הוא ניצב בפסגה.

"כן, הוא עשה את זה לכולן. להסית נשים זו נגד זו? הוא היה ממש ממש טוב בזה. היו הרבה דברים בסגנון, 'אני מדבר עם גווינת על הסרט הזה...' אחד הדברים שנהג לומר הוא שרנה (זלווגר) ואני שכבנו איתו כדי לקבל תפקידים. לא היה לו גבול. אפילו בתחום טובות ההנאה המיניות הוא ניסה להסית אותנו זו נגד זו".

"פצצה" הוא סרט על נשים, אבל ייתכן שהצופים יופתעו לגלות שאת התסריט כתב גבר (צ'רלס רנדולף) וגבר אחר ביים אותו (ג'יי רוץ'ׂ).

"התשובה הקלה מבחינתי היא שאשה לא החליטה לספר את הסיפור הזה. אילו הייתי קונה כתבה עיתונאית לחברת ההפקה שלי, מן הסתם הדחף הראשון שלי היה לפנות לאשה, אבל התסריטאי בחר את הסיפור ועשה את כל העבודה בעצמו. וזו בדיוק דוגמה מצוינת ללמה אסור לנו למדר את הסיפורים האלה, כך שרק בני מגדר אחד יוכלו לספר אותם. אני רוצה לראות יותר הזדמנויות לתסריטאיות ולבמאיות, אבל אני גם חושבת שזו תהיה שגיאה למדר לגמרי את הגברים מהתהליך. כשמוצאים את הגבר הנכון לספר את הסיפור, יש לזה ערך אמיתי.

"תשמע, אנחנו תמיד צריכים להעלות את השאלה הזאת, ואני לגמרי פתוחה לשוחח על זה, אבל אילו הייתי צריכה לעשות הכל מחדש, הייתי עושה הכל בדיוק באותה הצורה. הגברים בחיי הם בעלי חמלה עצומה והם שואלים שאלות באופן מעורר השראה מבחינתי. אז למה שאוותר על העניין הזה?"

מייגן קלי. "אם הייתי יכולה בהחלט הייתי עורכת כמה קטעים"צילום: Chris Carlson/אי־פי

מייגן קלי: הצפייה ב"פצצה" היתה "חוויה רגשית" (הארץ)

העיתונאית והמגישה מייגן קלי אומרת כי הצפייה בסרט "פצצה" היתה "חוויה רגשית". בפוסט שפירסמה באינסטגרם ביום שישי, כתבה קלי: "לא הצעתי למכירה את הזכויות על הסיפור שלי או על הספר שלי, וצפיתי לראשונה בסרט כשכבר לא היתה אפשרות לערוך אותו יותר, למרות שאם הייתי יכולה בהחלט הייתי עורכת כמה קטעים".

קלי העלתה את הפוסט אחרי שהלכה לקולנוע לצפות ב"לשבור את הקרח 2" עם בן זוגה ובנה בן השש. כשנכנסו לאולם, הבחין בנה בכרזה לסרט "פצצה" וזה "בילבל אותו בגלל שהיא נראית בדיוק כמוני".

קלי כתבה כי למרות שהסרט "מבוסס בעקיפין על החוויות שלי בזמן שערוריית ההטרדות המיניות בפוקס ניוז, אין לי שום קשר לסרט הזה... צפייה בסרט היתה חוויה מאוד רגשית עבורי, וגם עבור מי שצפה בו עמי. הטרדות מיניות זו תופעה שמתפשטת במדינה הזו; היא עלולה להשאיר צלקות שאי אפשר לרפא. לבי יוצא אל מי שעבר את זה, ואני מקווה שהן ימצאו מעט נחמה בסיפור הזה".

עמיתתה לשעבר בפוקס ניוז, גרטשן קרלסון, שאותה מגלמת ניקול קידמן בסרט, מתחה לאחרונה ביקורת על הסכמי הסודיות שהיו נהוגים בפוקס ניוז, שלדבריה הגנו על "התנהגות של טורפים מיניים" והשתיקו קורבנות.

כתבות מומלצות

דיוקנאות של כתבת אל-ג'זירה שירין אבו אקלה בתערוכה לזכרה בעיר ג'נין, לפני כשבוע

חדשות היום, 25.5

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"