הארווי ויינשטיין נידון ל-23 שנות מאסר

בית המשפט העליון של מדינת ניו יורק גזר על המפיק ההוליוודי הארווי ויינשטיין 23 שנים בכלא, לאחר שהורשע בחודש שעבר בתקיפה מינית ובאונס מדרגה שלישית. "אין מספיק שנים שיכפרו על הרס חיי קורבנותיו", הגיבה קבוצת "שוברות השתיקה", עמה נמנות הנפגעות שהעידו במשפט

נירית אנדרמן
נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארווי ויינשטיין בבואו לבית משפט בניו יורק בפברואר
הארווי ויינשטיין בבואו לבית משפט בניו יורק בפברוארצילום: Lucas Jackson/רויטרס
נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

הארווי ויינשטיין נידון ל-23 שנות מאסר בגין אונס ותקיפה מינית, כך פסק היום (רביעי) בית המשפט העליון של מדינת ניו יורק. גזר הדין ניתן כשבועיים לאחר שחבר מושבעים הרשיע את המפיק בתקיפה מינית ובאונס מדרגה שלישית, אך זיכה אותו מהסעיפים החמורים יותר שבהם הואשם: שני אישומים של תקיפה מינית חמורה ואונס מדרגה ראשונה. אתמול פורסם כי ההגנה ביקשה מבית המשפט שייגזר עליו עונש מאסר של חמש שנים בלבד.

ויינשטין הורשע בעבירות שעונש המאסר עליהן בחוק הוא 29-5 שנים. הוא נמצא אשם בתקיפה מינית של מרים היילי, עוזרת הפקה לשעבר בתוכנית הריאליטי "פרויקט מסלול", בדירתו בטרייבקה ב-2006, וכן באונס מדרגה שלישית של ג'סיקה מאן, שחקנית מתחילה שסיפרה כי ויינשטיין אנס אותה בחדר המלון שלו במנהטן ב-2013. ויינשטיין זוכה במקרה של מאן מאונס מדרגה ראשונה.

אנאבלה שיורה (מימין) והשחקנית רוזי פרז בניו יורק, היום. עדויותיהן שיחקו תפקיד מרכזי בהרשעהצילום: Richard Drew/אי־פי

עם היוודע גזר דינו של ויינשטיין פרסמה את תגובתה קבוצת "שוברות השתיקה" (The Silence Breakers), עמה נמנות הנשים שהאשימו את ויינשטיין בפשעים שיוחסו לו - בהן השחקנית אשלי ג'אד, רוזאנה ארקט ורוז מגוון. "אנס מורשע - זו לנצח תהיה מורשתו של ויינשטיין", נכתב בהצהרתה לתקשורת, "הוא הולך לבית הסוהר - אבל אין כמות שנים שתצליח לכפר על הרס חייהן של הנשים שנפגעו מפשעיו".

מרים היילי בבית המשפט. העידה כי ויינשטיין כפה עליה מין אוראלי ב-2006צילום: Richard Drew/אי־פי
דון דאנינג שהעידה נגד ויננשטיין בבית המשפט, היום. הבטיח שיעזור לה לפרוץ כשחקניתצילום: Richard Drew/אי־פי

ארקט עצמה הוסיפה ציוץ בטוויטר הפרטי, בו כתבה כי היא "אסירת תודה לכל שוברות השתיקה, ובפרט לרוז מגוון ולשאר הנשים ששרדו את ויינשטיין והעידו, כמו גם לרונאן פארו שחשף את הפרשה בתחקירו המדהים, לעורך 'ניו יורקר', דיוויד רמניק, ולעיתון עצמו".

גם תנועת "עבר הזמן" (Times Up), שהוקמה ב-2018 לטובת המאבק בהטרדות מיניות בתעשיית הקולנוע ובמקומות עבודה אחרים ומובלת על ידי בכירות בהוליווד, פרסמה את תגובתה לגזר הדין. "הטראומה הנגרמת כתוצאה מתקיפות והטרדות מיניות היא לכל החיים - נוכל רק לקוות שגזר הדין שניתן היום ייתן ולו מעט שקט לנפגעותיו של ויינשטיין", נכתב בהצהרת התנועה, שפרסמה המנכ"לית טינה צ'ן. "תקוותנו שהנפגעות תתגאנה בהשפעתן העצומה על התרבות בכללותה.

שחקניות נוספות הגיבו בעמודי הטוויטר שלהן, בהן אלן בירקין ("תבורכו, ג'סיקה מאן, מימי היילי ושאר 108 השורדות על מאבקכן ואומץ ליבכן העצום") ומירה סורבינו ("פרצתי בבכי של שמחה והכרת תודה כששמעתי את גזר הדין").

בטרם פורסמה הרשעתו של ויינשטיין, ב-24 בפברואר, טען המפיק ההוליוודי לחפות בחמישה סעיפים פליליים שנדונו במשפט, שהעונש המקסימלי עליהם הוא מאסר עולם - כשבמקביל פורסמו ידיעות על חתימת מסמכי הסדרי מול כמה מהמתלוננות, בגובה עשרות מיליוני דולרים. כחלק מטיעוני חפותו טענו סנגוריו כי הנשים שהתלוננו נגדו קיימו עמו מערכות יחסים מיניות בהסכמה, ולעתים קרובות ניצלו אותו כדי לקדם את הקריירה שלהן בתעשיית הקולנוע.

מאז התפוצצה פרשת ויינשטיין ב-2018, יותר מ-90 נשים סיפרו בתקשורת או ברשתות החברתיות כי המפיק תקף, אנס או הטריד אותן מינית. במקביל למשפט במנהטן, הוגש כתב אישום נגד ויינשטיין גם בלוס אנג'לס בגין אונס של אשה אחת ותקיפה מינית של אשה אחרת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ