יונתן אנגלנדר
יונתן אנגלנדר

אורי קליין, מבקר הקולנוע של "הארץ" מאז 1987, מת היום (שישי) בגיל 76 מזיהום שהוביל לקריסת מערכות. קליין, זוכה פרס סוקולוב ב-2007 ובעל אות הוקרה על מפעל חיים מפסטיבל הקולנוע ירושלים, הותיר אחריו את אשתו, אירמה.

קליין נולד ב-1946 בתל אביב. הוא למד ספרות אנגלית וספרות צרפתית באוניברסיטה העברית ובהמשך היה מתלמידי המחזור הראשון של החוג לקולנוע וטלוויזיה באוניברסיטת תל אביב. בהמשך גם למד קולנוע באוניברסיטת ניו יורק. לאורך השנים לימד קליין את ההיסטוריה והתיאוריה של הקולנוע במוסדות שונים, בהם אוניברסיטת תל אביב, אוניברסיטת חיפה ובית הספר לקולנוע שבמדרשה לאמנות בבית ברל.

את קריירת הכתיבה שלו החל כבר במהלך לימודיו בחוג לקולנוע, אז הוציא לצד תלמידים נוספים – בהם הבמאי איתן גרין והמבקר גידי אורשר - כתב עת לקולנוע, בהשראת כתב העת "קאייה דה סינמה" שהוציאו אנשי הגל החדש הצרפתי. קליין סיפר שמטרת כתב העת היתה "להביא את בשורת הקולנוע שאנחנו אוהבים לשוחרי הקולנוע המקומיים וייאבק גם למען היווצרותו של קולנוע ישראלי בעל ערך ותוקף מקומיים". לשער הגיליון הראשון של כתב העת, "קלוזאפ", נבחרה תמונה מתוך "לאן נעלם דניאל וקס", סרטו העלילתי הארוך הראשון של אברהם הפנר מ-1972.

בהמשך החל לכתוב בעיתון "דבר", ב-1979. לאחר תום לימודיו באוניברסיטת ניו יורק חזר לארץ והחל לכתוב בעיתון "הארץ". במפגש שאלות ותשובות אינטרנטי עם קוראי "הארץ", הוא פירט את תפיסתו על תפקיד המבקר כיום: "אני מאמין שבעידן של שינוי אתה דווקא צריך להיצמד לעקרונות שלך, וזה לכתוב על כל סרט במלוא הרצינות והמחויבות ולנסות לשדר לקוראים את אופי החוויה הטובה או לא שעברת בזמן הצפייה. דווקא בעידן שיש סכנה לשרלטנות, כי כל אחד יכול לפרסם את דעתו על סרט, חשוב שמבקר הקולנוע המקצועי ימשיך לעשות את עבודתו במלוא הרצינות, כשהוא או היא מיישמים על הביקורת את מלוא הידע והניסיון שהצטבר להם. דווקא בעידן של שפע התייחסויות לקולנוע, מעמדה של ביקורת הקולנוע המקצועית פוחת, ואני חושב שזהו תפקידו של מבקר הקולנוע היום לשמר את המעמד הזה, היות ואני מאמין בחשיבותה של ביקורת להתפתחותה של אמנות, כל אמנות".

שרת התחבורה, מרב מיכאלי, ספדה לו הערב בטוויטר: "אורי קליין לא היה רק מבקר קולנוע, הוא היה ז'אנר קולנועי בפני עצמו. הוא היה פמיניסט לפני כולם, הוא היה בור סוד ואהבתו לסרטים שבוטאה בכתיבה נהדרת היתה מדבקת ווסחפת ומעוררת השראה. אני אמשיך לחפש את מה שהוא כתב, על כל סרט. יהי זכרו ברוך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ