שש נשים וארבעה גברים על רפסודה באוקיינוס. תתחילו לריב

הרבה לפני הולדת הריאליטי, ב–1973, קיבץ חוקר מקסיקני 10 בני לאומים שונים לשיט חוצה אוקיינוס. ד"ר עדנה רבס, ישראלית שהיתה שם ומשתתפת בסרט המפגיש את העבר עם ההווה, מספרת ל"הארץ" על הניסוי שהשתבש ועל המזימה להרוג את החוקר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הרפסודה בלב האוקיינוס האטלנטי, מתוך הסרט "הרפסודה". מערכת יחסים בלתי צפויה בין האנתרופולוג, שנכח בשיט, למושאי המחקר שלו
הרפסודה בלב האוקיינוס האטלנטי, מתוך הסרט "הרפסודה". מערכת יחסים בלתי צפויה בין האנתרופולוג, שנכח בשיט, למושאי המחקר שלוצילום: Mans Mansson
שני ליטמן
שני ליטמן

כמה חודשים לפני מלחמת יום כיפור, במאי 1973, עלתה הישראלית ד"ר עדנה רבס, אז עדנה יונס, גרושה ואם לשתי בנות קטנות, יחד עם עוד עשרה נוסעים, על רפסודה שאמורה היתה לחצות את האוקינוס האטלנטי, מהאיים הקנריים ועד מקסיקו. את השיט המוזר אירגן האנתרופולוג המקסיקאי סנטיאגו ג'נובס, שהחליט לעשות ניסוי בבני אדם, לא פחות. אף גוף אקדמי רציני לא היה תומך בפרויקט כל כך בעייתי מבחינה אתית, וגם לא מדעי על פי הכללים המקובלים, אבל הטלוויזיה, לעומת זאת, הבינה מהר את הערך המציצני שבבידוד 11 גברים ונשים בלב ים, וג'נובס קיבל כסף לפרויקט מערוץ הטלוויזיה הציבורי במקסיקו.

הרעיון התעורר אצל ג'נובס בעקבות שתי חוויות אישית שעבר — שהותו על מטוס שנחטף, והשתתפותו בשני מסעות שאירגן החוקר הנורווגי תור היירדאל, "רע 1" ו"רע 2", שחצו את האוקיינוס האטלנטי בספינת גומא שנבנתה בשיטות של המצרים הקדמונים. מטרתו המוצהרת של ג'נובס בניסוי שלו היתה לנתח את ההתנהגות האנושית בשעת מצוקה. הוא ביקש לראות כיצד מתעוררת המיניות והאלימות בין בני אדם.

עדנה רבס ב-1973, מתוך הסרט "הרפסודה". ההורים סירבו לשמור על שני ילדיה, כדי שלא תצא למסעצילום: Eisuke Yamaki / Fasad

לרפסודה, שנבנתה במיוחד למשימה וקיבלה את השם "אקאלי", ליהק ג'נובס שש נשים וארבעה גברים בני תרבויות שונות, כולם בשנות ה–20 וה–30 לחייהם: פיי סימור ומרי גידלי האמריקאיות, אחת שחורה ואחת לבנה; שתי צרפתיות, רשידה לייברה וסרוון זנוטי, אחת אלג'יראית מוסלמית והאחרת נוצריה; את מריה ביורנסטאם השבדית, ששימשה כקפטן של הרפסודה; את איסוקה ימאקי, צלם יפני; את עדנה יונס, רופאה ישראלית; וגם את חוזה מריה, סטודנט לאנתרופולוגיה מאורוגוואי, ברנרדו בונגו, כומר מאנגולה, וצ'רלס, מסעדן יווני קפריסאי שהתגורר באנגליה. ג'נובס ליווה את המסע ותיעד את המתרחש ביומניו. הרפסודה שטה באוקינוס במשך שלושה חודשים וחצי.

השיט כולו תועד על ידי איסוקה, הצלם היפני שהיה על הרפסודה, והיה אמור להפוך לסרט טלוויזיה. אבל הפרויקט היה בסופו של דבר הרבה יותר יקר מהמתוכנן, ונתגלעו סכסוכים בין ג'נובס לאנשי הטלוויזיה, כך שבסופו של דבר הסרט לא יצא לפועל. 150 שעות של חומר הגלם שצילם איסוקה שכבו במשך שנים ארוכות ללא שימוש, עד שהבמאי השוודי מרקוס לינדין החליט לשחזר את חווית הרפסודה, בעזרת חומרי הארכיון שצולמו בה וראיונות עם מי מנוסעיה שעדיין חיים — כל הנשים, והצלם היפני איסוקה. לינדין בנה באולפן בשוודיה דגם זהה לזה של הרפסודה, והביא את הצעירים ההרפתקנים דאז, כיום אנשים בני יותר מ–70, למפגש מחודש.

ג'נובס עצמו, שהיה מבוגר בכ–20 שנה מהמשתתפים האחרים, מת בשנת 2013, אבל קטעים מתוך הספר שכתב על ניסוי הרפסודה משמשים בסרט כקולו של המספר. הסרט מוקרן במהלך חודש ינואר במסגרת הקרנות קולנוע דוקאביב בסינמטק תל אביב, ובפברואר יוקרן ביס דוקו ובסטינג טי־וי.

ג'נובס מתעקש לצלול בעצמו

הסרט עצמו משרטט באופן משעשע את מערכת היחסים הבלתי צפויה שהתפתחה בין האנתרופולוג למושאי המחקר שלו, ואת היפוך הכוחות ביניהם בשלב מסוים. מבחינת האסתטיקה שלו, הוא מזכיר קצת את הסרט "דוגוויל" של לארס פון טרייר, משום שהרפסודה המשוחזרת שוכנת בתוך אולפן טלוויזיה שחור. האסוציאציה הזו רלוונטית מאוד, משום שגם "דוגוויל" הוא מעין ניסוי באכזריות האנושית. לינדין עורך גם הוא ניסוי, אבל הפעם אין זה ניסוי הבודק את הדינמיקה בין בני אדם הלכודים יחד בלב ים, אלא בין ההווה לזיכרון העבר ולמחשבות ותובנות חדשות לגביו. הוא מצליח ליצור גם חוויה מתקנת למשתתפי הניסוי של ג'נובס, שבפעם הראשונה מדברים על המניפולציות שהופעלו עליהם.

עדנה רבס היום. חזרה לארץ מהמסע שבועיים לפני מלחמת יום כיפור, סייעה כרופאה - ועברה לגרמניה מיד אחרי המלחמהצילום: Fredrik Wenzel / Fasad

ג'נובס טען שהוא מעוניין לעשות ניסוי בעל אופי פמיניסטי, מכיוון שכפי שתיאר ביומניו, מעמד האשה בעולם השתנה ונשים החלו למלא תפקידים חשובים יותר בזירה הציבורית. לכן החליט שאת הרפסודה שלו תנהיג קפטן אשה, ונשים ימלאו את כל התפקידים המקצועיים הבכירים בצוות — רופאה, צוללנית, קשרית רדיו. המטרה היתה לראות אם הגברים על הרפסודה יצליחו להתמודד עם הדומיננטיות של הנשים. אבל כשהדברים הגיעו לשלב הפרקטי, התברר שתיאוריה לחוד ומעשים לחוד, והוא עצמו התקשה לקבל את העובדה שנשים מנהיגות את הרפסודה. תפיסת תפקידי המינים השמרנית של ג'נובס, כך עולה מהסרט וכך מתארת גם עדנה רבס בשיחת טלפון מביתה שבגרמניה, 45 שנים אחרי, הרימה די מהר את ראשה המאוס.

"בעניינים שלי הוא לא התערב, כי הוא לא הבין כלום ברפואה. ובכל מקרה, החולה הכי קשה על הרפסודה היה הוא עצמו. אבל לגבי הקפטן מריה, הוא החליט בשלב מסוים שהיא לא מספיק מוכנה למצב חירום, אז הוא הכריז על עצמו כקפטן במקומה", מסבירה רבס. ברגע אחר במסע, שמתואר בסרט, מתעקש ג'נובס לצלול בעצמו מתחת לרפסודה כדי לתקן חלק של ההגה שנשבר, למרות שמי שאמורה היתה לעשות את זה היא סרוון, הצוללנית המקצועית ששהתה על הסיפון. "הוא עשה מזה קרקס, כולנו השגחנו מסביב והוא ירד מתחת למים", נזכרת רבס, "אבל הוא לא הצליח. אחר צהרים שלם הוא בלבל את המוח וכמעט טבע, ובסוף הוצאנו אותו מהמים". למחרת בבוקר מוקדם, לפני שג'נובס התעורר, סרוון צללה ותיקנה את התקלה במהירות. "כשהמסע הסתיים והגענו למקסיקו לכמה ימים של שיחות וסיכומים, הוא אמר שהאחריות לחצה עליו. הוא היה הרבה יותר מבוגר מאיתנו, ואמר שלא רצה לסכן אף אחד. אז זה היה כנראה שילוב של שוביניזם ורגש אחריות".

ארבע ממשתתפות השיט אחרי 45 שנה, בסרטו של השוודי מרקוס לינדין, ששיחזר את האירוע בעזרת חומרי הגלם מהסרט שלא פורסמו. רק הנשים נותרו בחייםצילום: Mans Mansson / באדיבות ye

בסצינות שצולמו על הרפסודה רואים בבירור שלמרות שצמד המילים "תוכנית ריאליטי" עוד לא הומצא אז, כל המשתתפות והמשתתפים נבחרו גם בזכות מראה חיצוני מצודד, ובילו את רוב הזמן בבגדי ים על הסיפון. למשתתפים אסור היה לקחת איתם ספרים או כל אמצעי אחר שיעסיק אותם באופן פרטי, ויאפשר להם לחמוק מהקבוצה. וחשוב מכך — הם לוהקו בהתאם לטייפ־קאסט מסוים שנראה לג'נובס כבעל פוטנציאל נפיץ. כך הגיע אל עדנה, הרופאה הישראלית. "סנטיאגו היה מיודד עם שגרירת מקסיקו בישראל, וביקש ממנה לאתר רופאות ישראליות שירצו להשתתף. היא היתה מיודדת עם אורתופד בבית החולים תל השומר, שם עבדתי, והוא המליץ עלי".

היום היא רופאה בגרמניה

רבס, כיום בת 77, מתגוררת כבר 45 שנים בעיר דינגולפינג שבדרום גרמניה. למרות שעברה מזמן את גיל הפנסיה, היא עדיין עובדת ביותר ממשרה אחת, כרופאת חירום וכרופאה במרכז לטיפול במכורים לסמים. רבס נולדה ב–1941 בצ'רנוביץ, עברה את מלחמת העולם השנייה ברומניה וניצלה מגירוש למחנות ההשמדה בזכות שוחד ששילם סבה. אחרי המלחמה היגרה עם הוריה לישראל וגדלה בכרם מהר"ל. היא שירתה בצה"ל כמ"כית ומ"מית במחנה טירונות, ואז למדה רפואה באוניברסיטה העברית ובתל אביב, והתמחתה כרופאה מרדימה.

כשיצאה למסע הרפסודה היתה בת 32, פרודה מבעלה הראשון, אם לשתי בנות קטנות. "רציתי את זה בשביל הניסיון ובשביל ההרפתקה, ואני מאוד אוהבת ים. חשבתי שזה משהו שיתאים לי". הוריה לא קיבלו את זה כל כך טוב. הם סירבו לשמור על בנותיה, מתוך תקווה שהיא לא תמצא סידור אחר וזה ימנע ממנה מלצאת למסע. אבל רבס שכנעה את החבר שלה דאז ומי שהפך אחר כך לבעלה השני, יוסי יונס, לשמור על הבנות. "תמיד הייתי קצת אינדיבידואליסטית והרפתקנית. אחרי שהמשפחה לא הצליחו למנוע את זה שאצא למסע, הם רק דאגו שאחזור בשלום".

היא עצמה, לדבריה, לא פחדה כלל, למרות שמדובר היה במסע ממושך באוקינוס, על רפסודה קטנה ולא מוגנת. גם בדיעבד, היא זוכרת את המסע כחוויה חיובית. "התלהבתי להשתתף בזה. אולי זה היה נאיבי מדי. זו היתה הרפתקה מיוחדת ורציתי לבחון את עצמי, לראות איך אני מתנהגת במצבים כאלו".

עבודות תחזוקה בספינה. שלושה וחצי חודשים בלב האוקיינוס צילום: Mans Mansson

ומה גילית?

"אמנם היו פעמים בודדות שהפניתי את הגב לכולם ובכיתי קצת, אבל גיליתי שאני די יציבה נפשית, ובעצם ידעתי את זה גם קודם. אני לא נכנסת לפאניקה במצבי חירום. גם האחרים יצאו למסע כי זה היה שונה כל כך מהחיים הרגילים שלהם. כשסנטיאגו חיפש משתתפים, היו המון מתנדבים. אחרי שחזרתי, הרבה אנשים ביקשו שאמליץ עליהם למסע הבא".

למרות השאננות של רבס, פעמיים במהלך המסע הם נקלעו למצבים מסוכנים שכמעט הביאו למותם. "היו חלקים בדרך שבהם שטו אוניות גדולות שמובילות נפט גולמי, עם מעט מאוד אנשי צוות עליהן, והיתה סכנה שהם פשוט יעלו עלינו בלי לשים לב. אצלנו תמיד מישהו היה במשמרת על ההגה, ואדם נוסף אחראי לתצפית, לוודא שלא מתנגשים בכלום. באחד הלילות שני התורנים היו עסוקים בשיחה ולא שמו לב שבאופק הופיעה אוניית נפט. כשהם שמו לב, היא כבר התקדמה לכיוון שלנו. הם העירו את כולם, ובלחץ גדול ניסינו לשדר להם בקשר, ירינו רקטות ועשינו המון רעש. לא ידענו אם הם רואים אותנו. כשהמכלית כבר היתה מאוד קרובה, היא עצרה. זה היה כאילו הר עמד לפנינו. אם היתה עולה עלינו לא היו יודעים שבכלל היינו שם. אפילו לא הופענו להם ברדאר".

לקראת סוף המסע, הרפסודה נסחפה מעט דרומה מהנתיב המתוכנן, והתקלה הזו הצילה את חייהם, שכן יומיים לפני הנחיתה המשוערת על חוף מקסיקו, עבר באזור הוריקן שהרס כפרים על החוף. הם חוו את מזג האוויר הגרוע, אבל לא נקלעו ממש לתוך ההוריקן.

עיתוני התקופה שסיקרו את מסעה של הרפסודה, ניסו לשוות לה אופי סנסציוני, של מעין אורגיה שטה. הספקולציות לגבי הסקס הסוער שאמור היה להתחולל בין הגברים והנשים הצעירים והיפים שעלו לסיפון, היו כנראה גם חלק מהתוכניות של ג'נובס. במציאות זה היה קצת פחות עסיסי. "לסנטיאגו עצמו, שהיה נשוי, היה רומן עם אחת הנשים על הרפסודה. אני תמיד אמרתי שחוזה מריה מוצא חן בעיני, אבל הוא רצה דווקא את סרוון. סנטיאגו העביר לנו כל הזמן שאלונים עם שאלות אינטימיות, ואני לא התביישתי ותמיד כתבתי את מי אני רוצה. פעמיים היו לי עניינים, עם צ'רלס ועם איסוקה. אבל זה לא היה ממש רומן, כי היו לנו יחסים של חברים מאוד טובים".

ג'נובס בכוונה העלה על הרפסודה שש נשים ורק ארבעה גברים מלבדו, אחד מהם כומר, מכיוון ששאף ליצור תסכול מיני בקרב הנשים, טוענת רבס. אבל הדברים התפתחו אחרת, ודווקא שניים מהגברים, צ'רלס ואיסוקה, לא מצאו את מקומם. "הם כל הזמן הציעו לנשים יחסי מין, אבל אף אחת לא רצתה. בשאלון של ג'נובס הופיעה השאלה, מה היה קורה אם היינו נשארים עוד חודש על הרפסודה. אז מישהי כתבה שמישהו הציע לה סקס כל הזמן והיא לא הסכימה, אבל אם היינו נשארים עוד חודש, היא כן היתה מסכימה".

המוסלמית מאלג'יריה והישראלית סירבו לריב

מלבד הניסיון לייצר עימותים על רקע של תסכול מיני, ג'נובס רצה לבחון גם את התנהגותם של נציגי קבוצות אוכלוסיה שיש ביניהן עימותים על רקע גזעי, לאומי ודתי, כשהם מבודדים משאר העולם. "הוא כתב שהוא עושה את הניסוי למען תנועת השלום בעולם. אבל ברור שכשאתה נמצא אחד על אחד עם מישהו, אתה יכול להסתדר איתו טוב מאוד. רשידה היתה האדם שהכי חיבבתי על הרפסודה והסתדרנו נהדר, ולא היתה שום משמעות לעובדה שהיא אלג'יראית ואני ישראלית. בגישה של סנטיאגו היה משהו מאוד נאיבי. עד היום אני לא יכולה להגיד כמה מהדברים שעיצבנו אותנו בהתנהגות שלו או באיך שהוא התייחס אלינו, היו מכוונים כחלק מהניסוי, וכמה מזה היה פשוט האופי המצ'ואיסטי שלו. הוא רצה שיקרה יותר, ואנחנו היינו מבסוטים וחיינו בשלום".

עדנה רבס על הרפסודה. "גיליתי שאני די יציבה"צילום: Eisuke Yamaki / Fasad

התשובות של המשתתפים לשאלונים שחילק ג'נובס במהלך המסע, היוו בסיס לתסכולו ההולך וגובר מכך שהניסוי לא מתפתח בכיוונים שציפה. רבס מספרת שהיא אמנם היתה גלוית לב בשאלונים הללו, אבל בדיעבד גילתה שלא כולם נהגו באותו אופן. "אחרי שהגענו למקסיקו חוזה מריה גילה לי שהוא לא תמיד כתב בשאלונים את האמת. הוא ידע שהוא הולך להיות פרופסור לסוציולוגיה ולא רצה שכל העולם ידע עליו הכל, אז הוא הציג את עצמו כפי שרצה שיראו אותו".

ביומניו המצוטטים בסרט מפרש ג'נובס את התנהגותם של המשתתפים כזלזול בפרויקט ה"מדעי" שלו. ג'נובס הפעיל מניפולציות שונות כדי להשיג את ההתנהגות האגרסיבית שהניח מראש שתתפתח על הרפסודה, אבל במקום שיפנו אחד נגד השני, המשתתפים פנו דווקא נגדו. בשלב מסוים, הם אפילו שקלו להרוג אותו. רבס שמעה על התוכנית הזאת בדיעבד.

"הרעיון להרוג אותו עלה בזמן שהיה לו התקף קשה של כאבי בטן. אני חשבתי שזו דלקת תוספתן, אז השגחתי עליו כל הזמן. בזמן הזה, מסתבר שהאחרים חשבו שאולי זו ההזדמנות להיפטר ממנו. למרות שהייתי אחת המתנגדות העיקריות שלו, לא הייתי חושבת להרוג אותו. לי זה הספיק שהתעמתתי איתו". התוכנית לחסל את ג'נובס ירדה מהפרק אחרי שהבריא, ורוחו נרגעה. רבס אומרת שהוא שמח ששרד את ההתקף הקשה והפסיק להטריד את משתתפי הניסוי שלו. "אני לא יודעת אם הם באמת התכוונו להרוג אותו, אבל עצם זה שמדברים על משהו עוזר לפרק את האגרסיה והבעיה הופכת קלה יותר".

שבועיים אחרי שהסתיים המסע ורבס חזרה לישראל, פרצה מלחמת יום כיפור. היא התנדבה לסייע במערך הרפואי בזמן המלחמה וטיפלה בהמוני פצועים. חווית המלחמה השכיחה ממנה מהר מאוד את הרפתקת הרפסודה. את ג'נובס היא לא פגשה שוב. "מיד אחרי המלחמה עברתי לגור בגרמניה. שנה אחר כך פגשתי את צ'רלס באנגליה, וגיליתי שהוא חי את הרפסודה כאילו זה היה אתמול. הוא עוד כעס על סנטיאגו שניסה לדכא אותו וירד עליו. ממני זה כבר היה רחוק, בגלל המקצוע שלי ובגלל המלחמה".

היתה עוד הרפתקה בחיים שלך שהיתה דומה לזה?

"השתתפתי כמה פעמים במסעות סקי, ופעם נקלענו לסופה ונשארנו כל הלילה בתוך בור בקרח, צמודים אחד לשני כדי שלא נקפא, וסיפרנו סיפורים. גם אז לא איבדתי את העשתונות. אחר כך שמעתי על קבוצה בקורסיקה שנקלעו למצב דומה וקפאו כולם למוות".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ