קרוננברג, גודאר ומייק לי יתמודדו על פרס דקל הזהב בפסטיבל קאן

פסטיבל קאן ה-67 יפתח ב-14 במאי. את הפסטיבל יפתח הסרט "גרייס ממונקו", שעוסק בחייה של כוכבת הקולנוע גרייס קלי. סרטה של קרן ידעיה, "הרחק מהיעדרו", יתמודד בפסטיבל אך לא בתחרות הראשית

אורי קליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי קליין

הבמאי הצרפתי ז'אן לוק גודאר, הבמאים הקנדים דיוויד קרוננברג ואטום אגויאן, הבמאים הבריטים מייק לי וקן לואץ', והבמאים הבלגים ז'אן־פייר ולוק דארדן, אלה רק כמה מיוצרי הקולנוע שסרטיהם ישתתפו בתחרות הראשית שתתקיים בפסטיבל קאן ה-67, שיפתח ב-14 במאי. רשימת הסרטים שיתחרו השנה על פרס דקל הזהב נחשפה במסיבת עיתונאים, והיא נדמית חזקה ומבטיחה. רבים מהבמאים שסרטיהם ישתתפו בתחרות השנה הם שמות מוכרים בתחרויות בקאן, ורבים מהם אף זכו כבר בעבר בפרסים בתחרות. האחים דארדן, למשל, משתייכים לקבוצה המצומצמת של במאי קולנוע שכבר זכו פעמיים בפרס דקל הזהב, וב-2011 זכה סרטם "הילד עם האופניים" בפרס הגדול של חבר השופטים, שהוא הפרס השני בחשיבותו שמוענק בפסטיבל. הם חלקו את הפרס באותה שנה יחד עם הבמאי התורכי נורי בילה ג'יילאן, שזכה בו עבור סרטו "היו זמנים באנטוליה", וסרט חדש של ג'יילאן משתתף אף הוא בתחרות השנה. מייק לי זכה אף הוא כבר בפרס דקל הזהב כמו גם קן לואץ'.

התחרות הראשית בקאן נדמית לעיתים כמו מועדון חברים של יוצרים המועדפים על קברניטי הפסטיבל, וחיצים של ביקורת כבר הופנו כלפי הפסטיבל בנוגע להיבט זה שלו, וקרוב לוודאי יופנו גם השנה; אך אין להכחיש שכמעט כל סרט המופיע ברשימת הסרטים המועמדים לפרס דקל הזהב מעורר סקרנות בגלל השם והוותק של יוצרו.

דיוויד קרוננברגצילום: AP

שמות מוכרים נוספים שסרטיהם ישתתפו השנה בתחרות, והם התחרו כבר בעבר על פרס דקל הזהב, הם הבמאית היפנית נעמי קוואסה, הבמאי הרוסי אנדריי זוויאגניצב, הבמאים הצרפתים אוליבייה אסאיאס ומישל הזנוויציוס (שמסע הניצחון של סרטו "הארטיסט" החל בפסטיבל קאן ב-2011), והשחקן האמריקאי טומי לי ג'ונס, שסרט הקולנוע הקודם שהוא ביים, "שלוש הלוויות של מלכיאדס אסטרדה", השתתף בתחרות ב-2005 וזיכה אותו בפרס השחקן הטוב ביותר. שם חדש ומבטיח בתחרות הוא הבמאי האמריקאי בנט מילר, יוצרם של סרטים משובחים כגון "טרומן קפוטה" ו"מאניבול".

את הפסטיבל יפתח סרטו של הבמאי הצרפתי אוליבייה דאהאן "גרייס ממונקו", שעוסק בחייה של כוכבת הקולנוע גרייס קלי (בגילומה של ניקול קידמן) אחרי פרישתה מהבד ונישואיה לנסיך רנייה במהלך משבר שפרץ בין מונקו לצרפת של שארל דה גול בתחילת שנות ה-60.

השנה בוודאי שוב ישמעו טענות על מיעוט הכוכבים הגדולים בקאן בשל מיעוט הסרטים האמריקאים בתחרות. האמריקאים די מתעלמים מהפסטיבל בשנים האחרונות. ההשקעה הכלכלית והיחצ"נית בו אינה נראית להם כדאית ולעיתים אף מסוכנת, אם סרט אמריקאי יוקרתי נחשף בתחרות וזוכה לביקורות רעות. אם סרט אמריקאי זוכה לביקורות טובות בקאן ואולי אף לפרס, אין לזה משמעות בארצות הברית, שבה שמו של הפסטיבל אינו מהווה גורם כלכלי רווחי.

מתוך הרחק מהיעדרוצילום: לורן ברונה

מחוץ לתחרות יוקרן סרט חדש של הבמאי הסיני ז'אנג יימו, והמסקרן ביותר, סרטו השני של הבמאי האוסטרלי דיוויד מישוד, שביים ב-2010 את "ממלכת החיות" המשובח. גם "מבט מסוים", המסגרת התחרותית הנלוות לתחרות הראשית אוצרת בתוכה כמה סרטים מעוררי סקרנות, בנוסף לסרטה של הבמאית הישראלית קרן ידעיה "הרחק מהיעדרו". בין השאר יוקרנו במסגרת זו סרט חדש של השחקן והבמאי הצרפתי מתייה אמאלריק, שסרטו "מסע הופעות" זיכה אותו בפרס הבימוי בתחרות הראשית בקאן ב-2010; סרט של הבמאי ההולנדי מעורר המחלוקות רולף דה הר; הסרט הראשון שביים השחקן האמריקאי ריאן גוסלינג וסרט בבימוים של וים ונדרס וג'וליאנו ריביירו סלגאדו.

בראש צוות השופטים בתחרות השנה תעמוד הבמאית הניו זילנדית ג'יין קמפיון, שסרטה "הפסנתר" זכה בפרס דקל הזהב ב-1993. בנוסף לתחרות הראשית ול"מבט מסויים" מתקיימות בפסטיבל קאן שתי מסגרות נוספות: "שבועיים של הבמאים" ו"שבוע הביקורת". רשימות הסרטים שישתתפו במסגרות אלה יתפרסמו בשבוע הבא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ