פסטיבל קאן 2014 |

ביקורות נלהבות ל"גט" של אלקבץ, קרירות כלפי סרטה של קרן ידעיה

מבקר "הוליווד ריפורטר" השווה את סרטם של שלומי ורונית אלקבץ ל"תמונות מחיי נישואין" של ברגמן

נירית אנדרמן
נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

שני סרטים ישראליים הוקרנו עד כה בפסטיבל קאן: "הרחק מהיעדרו" של קרן ידעיה שהוקרן בפסטיבל הצרפתי ביום חמישי וקיבל ביקורות לא מחמיאות, ו"גט" של שלומי ורונית אלקבץ שהוקרן שם אתמול וזכה לשבחי המבקרים בכלי התקשורת החשובים של תעשיית הקולנוע.

"וראייטי" למשל קבע כי סרטם החדש של שלומי ורונית אלקבץ "כתוב במומחיות", ונהנה מ"משחק מבריק", והחמיא במיוחד למשחקה של אלקבץ, המופיעה בתפקיד הראשי: הופעתה איקונית בסגנונה של שחקנית העבר אנה מניאני, נכתב במגזין תעשיית הבידור האמריקאית.

גם ב"הוליווד ריפורטר" התלהבו. "דרמה עשירה המסופרת בפשטות קפדנית אך גם עם הומור ואמפתיה", נכתב, וכמו ב"ווראייטי" גם כאן חלקו שבחים למשחק של השחקנים בתפקידים הראשיים. בנוסף, השווה המבקר ג'יי וייסברג את הסרט לשתי קלאסיקות קולנועיות: הוא קובע כי האופן שבו מציג הסרט את העמימות של המתרחש בחיי נישואין, מזכיר לעתים את "תמונות מחיי נישואין" של אינגמר ברגמן, לא פחות, ומציין כי צילומי התקריב הממושכים של הדמויות מזכירים את "משפטה של ז'אן דארק" (1962) של רובר ברסון.

רונית אלקבץ ב"גט". משהו מאנה מניאניצילום: עמית ברלוביץ

את סרטה של ידעיה, לעומת זאת, קיבלו המבקרים בקרירות יחסית. "הוליווד ריפורטר" קבע כי "הרחק מהיעדרו" הוא סרט שאינו קל לצפייה, אבל ציין שלמרות הנושא, ידעיה נאבקת כדי להימנע מניצול של הדמויות. "למרבה הצער, התוצאה לא פעם מסורבלת", נכתב, ונקבע כי יהיה לא פשוט למכור את הסרט העגמומי הזה למפיצים בחו"ל. עם זאת, חלקה המבקרת לזלי פלפרין שבחים לשחקנים.

ג'יי וייסברג מ"וארייטי" קבע כי "חבל שידעיה אינה מציגה (בסרט) תובנות, אלא מסתפקת בלצייר פורטרט המורכב אך ורק מהקורבניות של הגיבורה", וחרץ כי זהו סרט קשה, אך חסר ייחוד וחשיבות.

צחי גראד ומעיין תורג'מן בסרט "הרחק מהיעדרו"צילום: לורן ברונה

במגזין האינטרנטי "אינדי ווייר" קבעו כי הסרט מציג סדרה של עלבונות וייסורים טראומתיים ומעוררי סלידה, הנעים מבריונות רגשית ועד מכות, מאונס ועד אונס קבוצתי. "אפילו לארס פון טריר היה ככל הנראה נע באי נוחות בכיסאו ומוצא שזה קצת יותר מדי", נכתב שם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ