פסטיבל קאן 2014 |

שיא של קריאות בוז לסרט "החיפוש"

מישל הזנאוויסיוס, שסרטו "הארטיסט" זיכה אותו ב–2011 בשלל אוסקרים, יצר סרט קיטשי העושה מניפולציות זולות במעשי הזוועה שהתרחשו בצ'צ'ניה

אורי קליין
אורי קליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי קליין
אורי קליין

הקריאות ושריקות הבוז הקולניות ביותר שנשמעו עד כה בפסטיבל קאן בהקרנה לעיתונאים של סרט בתחרות, פרצו בתום השעתיים וחצי שאורך "החיפוש", סרטו החדש של הבמאי מישל הזנאוויסיוס, שסרטו "הארטיסט" זיכה אותו ב–2011 בשלל אוסקרים ובפרסום עולמי.

ואמנם, הסרט, שנוצר בהשראת סרטו הצנוע והמרגש של הבמאי האמריקאי פרד זינמן ("מעתה ועד עולם", "אדם לכל עת") מ–1948, שנקרא אף הוא "החיפוש" (בישראל ניתן לו השם העברי "איה בני?") והיה אחד הסרטים העלילתיים הראשונים שצולמו באירופה אחרי המלחמה (וגם אחד הראשונים של השחקן מונטגומרי קליפט), מורכב מאוסף של מניפולציות עלילתיות סנטימנטליות, שמשקעות אותו בבצה קולנועית של קיטש; וכיוון שהזנאוויסיוס ממקם את עלילת הסרט בזמן הפלישה לצ'צניה ב–1999, והוא גדוש במעשי זוועה ומתאר מצוקה אנושית מחרידה, שמתמקדת ברובה בילדים ותינוקות, המניפולטיביות העלילתית והרגשית של הסרט, הסנטימנטליות והקיטש, הופכים את הצפייה למרתיעה ולעתים אף לבלתי נסבלת.

ברניס בז'ו ב"החיפוש". גם פוטין לא יאהב את זהצילום: AP

במרכז העלילה ילד כבן 10, שהוריו נרצחים על ידי חיילים רוסים מול עיניו, אחותו נאנסת, אך הוא מצליח להימלט יחד עם אחיו התינוק. לעזרתו ולעזרת אחותו, המופרדים זה מזה, באות שתי נשים. האחת (ברניס בז'ו) היא נציגת ארגון זכויות האדם של האו"ם, והשנייה (אנט בנינג) מטפלת בילדים הפליטים. במקביל מביא הסרט — שעלילתו שונה ומסורבלת בהרבה מזו של זינמן — את סיפורו של צעיר רוסי, שמגויס בכפייה לצבא, נשלח לצ'צניה ובהדרגה הופך לברברי כמו כל שאר החיילים הרוסים המוצגים כאן. ולדימיר פוטין, שהיה אז סגנו של בוריס ילצין, ודאי לא יאהב את הסרט, שמתווספת לו מידה של אקטואליה בגלל הנעשה היום באוקראינה.

בז'ו, שהרשימה ב"הארטיסט" וזכתה אשתקד בקאן בפרס השחקנית הטובה ביותר עבור הופעתה ב"העבר", מפגינה הפעם בהופעתה מלאכותיות; בנינג תורמת לעלילה מידה של אמינות אך אין בכך להציל את הסרט, שמנצל את המצוקה והסבל למטרת בידור קולנועי ראוותני וזול. הצפייה עוררה בי ספק גדול אם הבמאי הזנאוויסיוס ראוי להערכה שהורעפה עליו רק לפני שלוש שנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ