משרד התרבות ומועצת הקולנוע ביטלו את הקמת הביתן הישראלי בפסטיבל קאן

במועצה הסבירו כי נאלצו לסגת מהפרויקט שעליו הכריזו לפני פחות מחצי שנה, במטרה לקדם את תעשיית הסרטים המקומית, בגלל היעדר תקציב המדינה לשנה זו

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נירית אנדרמן

משרד התרבות ומועצת הקולנוע הודיעו באחרונה להנהלת פסטיבל קאן על ביטול הקמתו של האוהל הישראלי בפסטיבל הקרוב, שייפתח בעוד כשבועיים. בכך חזרו בהם המשרד והמועצה מהחלטתם להציב ביתן ישראלי מטעמם כבר השנה בפסטיבל הקולנוע היוקרתי — החלטה שעליה הודיעו בחודש ינואר. במועצת הקולנוע מסבירים כי היה עליהם לסגת מן התוכנית המקורית בגלל העדר תקציב מדינה לשנה זו.

יושב ראש מועצת הקולנוע, דוד אלכסנדר, אמר בתגובה להחלטה כי "בהעדר תקציב מדינה (בשל הקדמת הבחירות וכו׳) לא ניתן היה לעמוד בלוח הזמנים הצפוף של ההתחייבויות התובעניות הנדרשות למימוש הביתן השנה. לפיכך התנצלנו בפני הנהלת הפסטיבל וקיבלנו הבטחתה שמקומנו יישמר לשנה הבאה. בימים אלה ממש החלה העבודה על תכנון האוהל ותכניו ל-2016", מסר בתגובה יושב ראש מועצת הקולנוע, דוד אלכסנדר.

מסיבת העיתונאים בה הוכרזו הסרטים שיתחרו במסגרות השונות בפסטיבל קאן, בחודש שעברצילום: רויטרס

בחודש ינואר הודיע משרד התרבות כי יציב השנה לראשונה ביתן ישראלי מטעמו בפסטיבל קאן, ובו יתקיימו שורה של אירועים, במטרה לחשוף את מבקרי הפסטיבל ליצירות קולנוע ישראליות ולקדם שיתופי פעולה קולנועיים עם מדינות אחרות. ואולם בתעשיית הקולנוע עוררה ההודעה ביקורת: בכירים בענף טענו כי איש לא התייעץ עמם בעניין.

יושב ראש קרן הקולנוע הישראלי, כתריאל שחורי, הביע אז תמיהה על שההחלטה על הקמת האוהל לא תואמה אתו, מפני שקרן הקולנוע מפעילה ביתן ישראלי בקאן מאז שנות ה-80. שחורי ובכירים אחרים בענף הסבירו שהביתן הקיים נהנה ממיקום מרכזי ומוצלח, והביעו חשש שלא רק שהאוהל שמשרד התרבות ביקש להקים יוצב במיקום מרכזי פחות ולכן ימשוך אליו פחות מבקרים, אלא גם שעלותו תהיה גבוהה בהרבה. לעומת זאת, אף שהביתן שמפעילה קרן הקולנוע שירת לאורך השנים את הקולנוע הישראלי בכללותו, ולא רק את סרטי קרן הקולנוע, היו שראו בכך טעם לפגם וטענו כי אין זה נכון שניהולו יופקד בידי קרן אחת בלבד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ