פסטיבל קאן |

האחים דארדן שוב מוצאים מקום לחמלה

האחים דארדן מתארים בסרטם "יומיים ולילה", בפשטות ובישירות האופייניות להם, את מצוקתה של סנדרה, פועלת העומדת על סף פיטורים

אורי קליין
אורי קליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורי קליין
אורי קליין

במפעל קטן מתקיים משאל בין 16 פועליו אם הם מעדיפים לקבל כל אחד בונוס בסך אלף יורו, סכום משמעותי בשבילם, ואז פועלת נוספת, ששמה סנדרה, תפוטר; או שהם מוכנים לוותר על הבונוס, כדי שסנדרה לא תאבד את מקום עבודתה. סנדרה מפסידה בהצבעה, אבל מצליחה לשכנע את בעל המפעל שרוב עמיתיה הצביעו נגדה – זו היתה הצבעה גלויה – מאחר שמנהל העבודה של המפעל הפעיל עליהם מכבש איומים.

בעל המפעל מסכים לקיים משאל נוסף, הפעם חסוי. לסנדרה, גיבורת "יומיים ולילה", סרטם החדש של האחים הבלגים ז'אן־פייר ולוק דארדן שמתחרה על פרס דקל הזהב ונחשף הבוקר לראשונה בהקרנה לעיתונאים, נותרים יומיים כדי לנסות ולשכנע את עמיתיה שהצביעו נגדה לשנות את הצבעתם, כיוון שאם היא תאבד את מקום עבודתה, היא ומשפחתה לא ישרדו כלכלית.

לסנדרה, רעיה ואם, שסובלת מדיכאונות, שבגללן היא נעדרה מהמפעל במשך תקופה ולכן היא המועמדת לפיטורים אם עמיתיה יצביעו נגדה ובעד קבלת הבונוס, אין זה קל ללכת מעמית אחד לאחר ולהתחנן על חייה, גם כי הסיטואציה משפילה וגם כי היא מבינה את הצורך של חבריה לעבודה בכסף שיוענק להם אם היא תפוטר.

מריון קוטיאר ב"יומיים ולילה"צילום: AP

האחים דארדן, שכבר זכו פעמיים בפרס דקל הזהב בקאן (על "רוזטה" ב-1999 ו"הילד" ב-2005, ובפרסים נוספים בפסטיבל קאן) מתארים את מצוקתה של סנדרה – שמגלמת למופת השחקנית הצרפתייה מריון קוטיאר – בפשטות ובישירות האופייניות להם, שחושפות עולם ומלואו, גם הוויה נפשית וגם מציאות חברתית וכלכלית.

האחים, שיבואו בקרוב לישראל עם סרטם כאורחי פסטיבל סרטי הסטודנטים הבינלאומי, יוצרים קולנוע הומניסטי במובן ההגון ביותר של התואר הזה. הם אוהבי אדם, אכפת להם ממה שקורה לאנושות במציאות העכשווית, וגם בתיאורה של מציאות עגומה וכואבת, הם מוצאים מקום לחמלה, לתקווה אפילו לגאולה. כך זה גם בסרט זה, יפה ומרגש כמו כל סרטיהם. הסרט וסיפורה של סנדרה, מצוקתה, בדידותה הקיומית אך גם חוסנה ואמונתה, נוגעים בנימי נפשנו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ