90 סרטים בפסטיבל דוקאביב

תחרות בין סרטי תעודה ישראליים, בצד סרטים פוליטיים, מוסיקליים ואמנותיים מהארץ ומחו"ל, וגם וידיאו ארט

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

פסטיבל "דוקאביב" ייפתח הערב בהקרנת הסרט "איי וייוויי: לא מתנצל", דיוקן של האמן הסיני הנוהג לטשטש את הגבולות בין אקטיביזם פוליטי לאמנות. הוא התפרסם בזכות עבודותיו הפרובוקטיביות והתבטאויותיו החופשיות, ותביעתו בשנה שעברה ליתר דמוקרטיזציה בסין הובילה את השלטונות לשלוח אותו למעצר בית ממושך. הסרט, שביימה אליסון קליימן, זכה בציון לשבח בפסטיבל סאנדאנס האחרון.

במרכז הפסטיבל, שיימשך עד 12 במאי (ויתקיים בסינמטק תל אביב, במוזיאון תל אביב, ב-ZOA ובנמל תל אביב), תעמוד כבכל שנה התחרות הישראלית, שבה ישתתפו 12 סרטי תעודה. שלושה מביניהם עוסקים בזהות מינית: "כל הבקרים השמחים" של עומר יפמן, שבו חושף הבמאי את הקשיים שמערימה הבי-סקסואליות על הזוגיות שלו; "גברים בלתי נראים" בבימוי יריב מוזר, שעוקב אחר זוג הומואים פלסטינים, הסובלים מרדיפה ואיומים על חייהם בשטחים ונאלצים להתחבא בתל אביב; ו"פודרה" של איל גולדברג, שבוחן דרך שירות המילואים של הבמאי את המפגש בין מצ'ואיזם צבאי להומוסקסואליות.

עוד בתחרות, "ימי הזהר" של זהר וגנר, שבו נאלצים הבמאית ובן זוגה להתמודד עם קלטות וידיאו שצולמו לפני שנים בניו יורק ומתגלות יום אחד בביתם; "כביסה מלוכלכת" של יעל שרר, על אשה שאביה נכלא על התעללות מינית, והיא מחליטה להגיש תביעה תקדימית נגדו; "יום אחד אחרי השלום" של מירי וארז לאופר, על אם שכולה שיוצאת לבחון אם ניתן להחיל את פתרון הסכסוך בדרום-אפריקה על הקונפליקט הישראלי-פלסטיני; "לילה לבן" בבימוי עירית גל, על נשים פלסטינאיות המסתננות מדי לילה לישראל כדי לפרנס את ילדיהן.

כן ישתתפו בתחרות "סינמה ג'נין" בבימוי מרכוס ותר, על קבוצת מתנדבים שיוצאת להקים מחדש את בית הקולנוע הנטוש בג'נין. "הנכה המאושר והבודהיסט המיוסר" של נועם פנחס, שבו מנסה הבמאי להציל חבר ילדות שנפצע ומסרב להשתקם; "ילדים מסוכנים" של עמית גורן המתעד מוסד שבו מטפלים ב-13 עברייני אלימות במשפחה; "רעש" בבימוי דן ונואית גבע, על אדם שיוצא למלחמה ברעש העירוני התל אביבי, וכן "Home Movie" בבימוי ראובן ברודסקי, המתעד את השלב האחרון בהתפרקות משפחתו של הבמאי.

מחוץ לתחרות יוקרנו בין היתר "בגרות לוחמים" של סילבינה לנדסמן, שהוקרן בפסטיבל ברלין האחרון ועוקב אחר חיילים קרביים הנשלחים ללמוד לקראת סיום שירותם; "לשוב בחזרה" של אבידע לבני, המשרטט את דיוקנה של הזמרת רבקה זהר; "רדוף" של מנחם רוט, שבו מחליט הבמאי ליצור קשר עם מי שהטריד אותו מינית בנעוריו כשהיה תלמיד בישיבה; ו"רפי בוקאי, אבא שלי", בבימוי מיקה אדלר, ובו יוצא בנו של במאי ‘אוונטי פופולו' להכיר את אביו המנוח.

במסגרת המוקדשת לסרטים על אמנות יוקרנו בין השאר סרטים על הצייר גרהארד ריכטר, על זוג המעצבים צ'רלס וריי אימס, על האדריכל נורמן פוסטר, על מלך סרטי הבי-מוביז האמריקאי רוג'ר קורמן, על תהליכי הייצור בבית האופנה הצרפתי היוקרתי "הרמס", ועל צלמי האופנה ביל קניגהאם וברט סטרן.

ברשימת סרטי המוסיקה אפשר למצוא סרט של דייוויס גוגנהיים ("אמת מטרידה") הבוחן את האופן שבו נוצר "אכטונג בייבי", אלבומה המצליח של להקת "יו-2"; סרט של קווין מקדונלד ("המלך האחרון של סקוטלנד") המשרטט את דיוקנו של בוב מארלי; וסרט המשחזר את הנסיבות שהובילו לשיתוף הפעולה בין פול סיימון למוסיקאים דרום-אפריקאים ביצירת האלבום ‘גרייסלנד'.

תוכנית נוספת תוקדש לתביעה לשינוי פוליטי ולבעיות הכלכליות שהסעירו באחרונה את העולם. בין היתר יוצג סרט הבוחן חמישה סיפורים אנושיים במצרים שלאחר המהפכה; סרט על המאבק לשינוי והמהפכה ההיסטורית בתימן; סרט על מחנות העבודה מוכי העוני העומדים מאחורי הצמיחה המהירה והנוצצת של דובאי; סרט על דטרויט, "עיר המכוניות" האמריקאית, הניצבת על סף פשיטת רגל; סרט שיצר המוסיקאי לו ריד, ובו הוא מביא את סיפורה של בת דודתו, שפעילותה החברתית זיכתה אותה בכינוי ‘שירלי האדומה'; ו'התעוררות' הישראלי, המבוסס על סרטים שעשו יוצרים מקומיים בזמן המחאה החברתית של הקיץ שעבר.

כמו כן, יציג השנה פסטיבל דוקאביב, בניהולו האמנותי של סיני אבט, תוכנית ראשונה של וידיאו ארט, שאצרו האמנית יעל ברתנא והאוצר אבי פלדמן. העבודות שנבחרו עוסקות בהתמוטטות האידיאולוגיות הכלכליות ובמשבר של החברה הקפיטליסטית. בסך הכל יוקרנו בפסטיבל יותר מ-90 סרטים, וסך הפרסים שיחולקו ביניהם יגיע ל-190 אלף שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ