מחרים את ישראל: השחקן דני גלובר מתנגד להקרנת סרט בהשתתפותו בפסטיבל דוקאביב

גם גרייס לי בוגס בת ה99, גיבורת הסרט "גרייס לי בוגס: מהפכנית אמריקאית", מתנגדת להקרנתו. עשרה שהיו מעורבים בסרט חתמו על מכתב ההתנגדות

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

שחקן הקולנוע ההוליוודי דני גלובר והפילוסופית והפעילה החברתית גרייס לי בוגס יוצאים נגד הקרנתו המתוכננת של הסרט "גרייס לי בוגס: מהפכנית אמריקאית" בפסטיבל דוקאביב. "אנחנו מביעים סולידריות עם העם הפלסטיני ותומכים בקריאתם לחרם תרבותי ואקדמי על ישראל", כתבו בין היתר השניים בהצהרה שפורסמה הבוקר באתר האינטרנט "אלקטרוניק אינתיפאדה" (אתר עצמאי המביא חדשות בתחומים שונים הקשורות בפלסטין).

על ההצהרה חתומים לצדם עשרה אנשים נוספים שהיו מעורבים ביצירת הסרט התיעודי, העוקב אחר בוגס, שבחודש הבא ימלאו לה 99 שנה. בוגס, בת למהגרים מסין, מתגוררת בדטרויט והתפרסמה בעיקר בשנות ה–40 וה–50, בזכות התפקיד המרכזי שנטלה במאבק לשוויון זכויות לשחורים בארצות הברית לצד בעלה המנוח ג'ימי בוגס.

גלובר. נדהמנו לגלותצילום: REUTERS

שמו של גלובר כבר נקשר בעבר במחאה נגד המדיניות שנוקטת ממשלת ישראל נגד הפלסטינים. בין היתר, ב–2009 הוא היה בין אנשי הקולנוע שהודיעו כי יחרימו את פסטיבל הסרטים של טורונטו - אחד מפסטיבלי הקולנוע החשובים בעולם - בגלל הכוונה לקיים שם שבוע קולנוע שיוקדש לעיר תל אביב ולעשרה קולנוענים ישראליים.

"כמי שמופיעים בסרט 'גרייס לי בוגס: מהפכנית אמריקאית' נדהמנו לגלות שהסרט שובץ להקרנה בפסטיבל דוקאביב בישראל ב–13 וב–15 במאי. השיבוץ הזה נקבע ללא ידיעתנו", נכתב בהצהרה שפירסמו בוגס, גלובר ועמיתיהם.

לדבריהם, מיד כשנודע להם על הכוונה להציג את הסרט בתל אביב, בפסטיבל קולנוע הנהנה מתמיכה כספית של ממשלת ישראל, הם דרשו לבטל את הקרנתו שם. "(אבל) מנהלי הפסטיבל ומפיקי הסרט הודיעו לנו שהדבר אינו אפשרי ושהם יקיימו את ההקרנות למרות ההתנגדות שלנו", נכתב בהצהרה.

עוד צוין, כי "הסרט הזה מעלה על נס את מפעל החיים ואת מורשתה של גרייס לי בוגס. היא הצהירה מפורשות על תמיכתה בחרם והיא מאמינה שההקרנה הזאת עומדת בסתירה ישירה למורשתה ולפועלה הנמשך כמהפכנית". בוגס ויתר החותמים על המכתב מציינים בסופו כי יפעלו כדי להבטיח שהסרט והרעיונות הכלולים בו יהיו זמינים לצפייה בפלסטין.

סיני אבט, המנהל האמנותי של דוקאביב, מסר בתגובה: "לא קיבלנו כל בקשה להסיר את הסרט מתכנית הפסטיבל. מפיקי הסרט ויוצריו אמנם עדכנו אותנו על ההתנגדות אך בד בבד הביעו תמיכה בהקרנתו בפסטיבל כמתוכנן. חשוב לנו לציין כי הקרנת הסרט בפסטיבל סוכמה לפני חודשים רבים, ואילו העדכון על ההתנגדות הגיע אלינו אך לפני כ–24 שעות. בכל מקרה, אנו מאמינים כי הדרך הנכונה לקדם את פועלה המבורך של גרייס לי בוגס הוא לחשוף את משנתה לקהל ולא למנוע ממנו את ההזדמנות להכיר אותה". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ