שני ליטמן
שני ליטמן

כשהסופר יעקב שבתאי מת, בכתבות בעיתונים לא הזכירו את העובדה שיש לו בת מרומן שהיה לו מחוץ למסגרת נישואיו, אלא כתבו רק שהיה נשוי ואב לשתי בנות. כך מתחילה נועה שבתאי, בתו הקטנה והלא מוכרת על ידי עיתוני התקופה, את הסרט שיצרה על אביה, "אבא שלי, יעקב שבתאי".

שבתאי רוצה, בצדק, להכיר את משפחת אביה, שהיא למעשה גם משפחתה, את חבריו ואת עולמו של אביה המת, ובעיקר להרגיש שגם היא יכולה לקחת חלק בשימור המורשת התרבותית שלו, כפי שבוודאי ילדים רבים של יוצרים חשובים רוצים לעשות. היא בעיקר רוצה להצהיר, גם אני כאן, גם אני חלק מהאיש הזה. קשה לתאר מה עבר עליה במשך השנים, כאשר חשה כי עליה להדיר עצמה מכל עיסוק ביצירתו של אביה, כדי שלא לפגוע במשפחתו ה"לגיטימית".

מתוך "אבא שלי, יעקב שבתאי"צילום: נועה שבתאי

סרטה של שבתאי ניחן בהרבה הומור, חן ותחכום עדין. היא מצליחה לשזור תימות שונות מאישיותו של יעקב שבתאי, בלי לבוא עימו חשבון, כמו למשל את הנטייה שלו לחוסר החלטיות, נטייה שבסופו של דבר גם גזרה את גורלה, משום שהוא סירב לבחור בין שתי אהובותיו, אחת מהן אמה דליה. ההתבוננות של שבתאי על אביה ועל האופן שבו באה לעולם היא כל כך מרוסנת, עד שכאשר מתעורר בה כעס טבעי על אביה, היא שוקלת לבטל לחלוטין את פרויקט הסרט אודותיו. הריסון הזה שהיא מפגינה הוא נקודת התורפה העיקרית בעיני בסרט, משום שהיא מקפידה להתרחק עד כמה שאפשר מכל הבעת רגש אותנטית כלפי סיפור חייה.

הצד הכואב של העובדה שלא זכתה לגדול לצד אביה, בא לידי ביטוי בסרט בעיקר בכאב שחשה אמה שלה. נועה עצמה לא נפתחת למצלמה. היא רומזת ברגע אחד קטן, בשיחה עם עודד קוטלר על המחזה שעוסק בדון ז'ואן, על תחושותיה כלפי הסיפור של קוטלר, על כך שאביה רצה לשכב עם כל הנשים בעולם. שבתאי צוחקת, אבל ברקע אומרת, שהסיפור לא באמת הצחיק אותה. לאורך הסרט נפרשת דמותו המשעשעת והנוגעת ללב של שבתאי, וגם של בתו, שמצטיירת כאישה צעירה כריזמטית, חכמה, נחושה ורבת קסם. אבל את הפצע הגדול של חייה, נראה שהיא עדיין מתקשה לחשוף עד הסוף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ