דוקאביב 2014 |

"תקופת מבחן" זכה בפרס הסרט הישראלי הטוב ביותר

סרטה של אביגיל שפרבר זכה הערב בפרס הסרט הישראלי הטוב ביותר בפסטיבל דוקאביב וזיכה את היוצרת בפרס בסך 70 אלף שקל. כמו כן זכתה שפרבר, שגם צילמה את הסרט, בפרס הצילום הטוב ביותר בסך 4,000 שקל

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

"תקופת מבחן",  סרטה של אביגיל שפרבר, זכה הערב בפרס הסרט הישראלי הטוב ביותר בפסטיבל דוקאביב וזיכה את היוצרת בפרס בסך 70 אלף שקל. כמו כן זכתה שפרבר, שגם צילמה את הסרט, בפרס הצילום הטוב ביותר בסך 4,000 שקל. בתחרות הבינלאומית הוענק הפרס הראשון לסרט "הכיכר", שביימה ג'יהאן נג'ים. טקס חלוקת הפרסים של הפסטיבל הבינלאומי לקולנוע דוקומנטרי התקיים בבית היוצר בתל אביב.

סרטה של שפרבר עוקב אחר האופן שבו מתמודדת משפחתה הדתית ירושלמית, בת תשעה ילדים, עם הבת העשירית המאומצת, נערה אתיופית שמסתבכת עם אלכוהול, גנבות ובית כלא. חבר השופטים בתחרות הישראלית קבע כי הסרט מציג "קולנוע נועז, המשלב עושר עלילתי עם  אמת דוקומנטרית. הקרבה האינטימית וההבנה העמוקה של מורכבות מושג המשפחה, יוצרים דיוקן אישי יוצא דופן, שמצליח להציף תמות אוניברסאליות מנקודת מבט ייחודית".

מתוך "תקופת מבחן"

ציון לשבח (בסך 20 אלף שקל) העניקו השופטים לסרט "החיים על פי אוהד" בבימוי ערי דניאל ארליך. הסרט עוקב אחר פעיל למען בעלי חיים, שלאחר שנים של נתק מנסה לחדש את הקשר עם משפחתו ונאלץ להתמודד עם העובדה שהוריו ואחיו אוכלים בשר, מוצרי חלב וביצים, המיוצרים לשיטתו באמצעות סבל, עינויים והשמדה המונית. הסרט "מביא למסך ליהוק עשיר ומלא חיים, מיוחד ומלא אהבה", קבעו השופטים. "הסרט מפגיש את דמותו המורכבת והנוגעת ללב של גיבור הקורס תחת עול האידיאליזם, עם הומור לא צפוי, המסופר ביד בוטחת".

פרס סרט הביכורים המצטיין ניתן ל"כופר נפש" סרטה של קרן שעיו, העוקב אחר שדרנית רדיו אריתראית, המראיינת מביתה שבשבדיה אלפי מבקשי מקלט אפריקאיים שנחטפו בדרכם לישראל ומוחזקים כשבויים במחנות מפני שחוטפיהם רוצים לקבל כופר תמורת שחרורם. זהו "סרט אמיץ, מרגש ומזעזע המאיר טרגדיה מושתקת, דרך דמות של פעילה מרשימה ובלתי נשכחת", ציינו השופטים.

פרס העריכה הוענק לג'ואל אלכסיס וסאנג'יב היראטאמי, על עבודתם בסרט "הנסיך הירוק" שביים נדב שירמן, ואילו פרס התחקיר ניתן לאושרי חיון, פימה שליק ושרה ציפרוני על עבודתם בסרט "תחנה סופית" שביימה ג'ולי שלז. שופטי התחרות הישראלית היו ראיין הרינגטון , פול סטרוץ , לזלי ושו, הבמאי דוד אופק והמפיקה אורית זמיר.

מתוך "מילה של פאפא"

בתחרות הבינלאומית, פרס הסרט הטוב ביותר בסך 20 אלף שקל ניתן לסרט "הכיכר" (מצרים-ארהב 2013) בבימוי ג'יהאן נג'ים, העוקב אחר הצעירים שיצאו להפגין בכיכר תחריר בקהיר כדי לעשות מהפכה, וראו את חלומם נגזל מהם. שופטי התחרות קבעו כי הסרט מציג דמויות מעוררות השראה, "אנשים צעירים שהיו מוכנים לסכן הכל, גם את חייהם, למען התקווה לשינוי פוליטי לו הם מחויבים. הבמאית לוקחת את הצופים למסע בן שנתיים המתעד את לידתו של שינוי מתמשך ובניית סדר חברתי חדש במצרים. בהיותה חלק מהכיכר היא מצליחה להביא חומרים נדירים ולבנות סיטואציות אנושיות דרמטיות ואמיצות. התוצאה היא מסמך חשוב שמספר על האירוע המשמעותי מבפנים".

ציון לשבח בחרו השופטים להעניק לסרט "Ne Me Quitte Pas"  (הולנד- בלגיה, 2013) שביימו סאבין לובה בקר ונילס ואן קוורדן, על חברות בין שני גברים מבוגרים ובודדים בכפר בלגי קטן ומנומנם. בתחרות הבינלאומית שפטו יעל ברתנא, עינת פישביין פול פאולס, צ’ארלס שוארהוף  וענת זלצר.

פרס סרט הסטודנטים הטוב ביותר בסך 14 אלף שקל ניתן לסרט " מילה של פאפא" בבימוי אנה גורביץ מאוניברסיטת תל אביב. בסרט מוצאת הבמאית יומן שכתב אביה, שמת בברית המועצות כאשר היא היתה בת 4 בלבד. השופטים תור בן מיור , סילבי בלום  ויעל קיפר  קבעו כי זהו "סרט שמספר סיפור אישי ברגישות, ובישירות נוגעת ללב. מסע אל דמות האב החסרה שמתפענחת בחכמה תוך כדי הסרט"

הפרס השני ניתן לסרט "העלמה והמוות" בבימוי יעל לוטם, גם היא מאוניברסיטת תל אביב , והפרס השלישי לסרט "אנשי ההר" שביים דן ברונפלד מבצלאל. הסרט "2-3 יום הזיכרון", בבימוי רותם פסחוביץ' ממכללת ספיר, זכה בציון לשבח.

מתוך "הכיכר"צילום: noujaim films

בתחרות נוספת , תחת השם "עומק שדה", הוענקו שני פרסים: פרס החזון האמנותי, בסך 3000 דולר, ניתן לסרט "מאנאקמאנה" (ארה"ב, 2013( שביימו טפני ספריי ופאצ'ו ולז, וציון לשבח הוענק לסרט "כוכבי לכת – ארבע וריאציות על ניתוק" בבימוי אוהד מילשטיין . שפטו בתחרות זו שמוליק דובדבני, אוהד לנדסמן ועידו רוזן.

פסטיבל דוקאביב יינעל בשבת הקרובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ