המחאה נגד מפעל הפיס: שני חברים בוועדת פרס ספיר התפטרו מתפקידם

רועי גרינוולד ושאול סתר מצטרפים לרשימה הולכת ומתארכת של יוצרות ויוצרים שהודיעו כי יתפטרו או יסרבו לקבלי מענקים ממפעל הפיס. "החלטת הפיס מטילה צל כבד על פעולתן של הוועדות המקצועיות בתחומי התרבות"

גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת יוצרים ויוצרות נגד החלטת מפעל הפיס, אתמול
גילי איזיקוביץ
גילי איזיקוביץ

שניים מחברי ועדת פרס ספיר לספרות לשנת 2019 הודיעו היום (שני) על התפטרותם בעקבות החלטת מפעל הפיס להפסיק לתקצב את הפרס המרכזי של פסטיבל דוקאביב בעקבות הזכייה האחרונה של הסרט "לאה צמל, עורכת דין", והבחינה מחדש של המענק ליוצרי סרט זה. "החלטה זו כופרת בעצמאותה של ועדת השופטים וכל זאת בשל עמדותיה הפוליטיות של הדמות שבה עוסק הסרט", כתבו שני חברי הוועדה, ד"ר רועי גרינוולד ומבקר האמנות ד"ר שאול סתר, בהודעה רשמית. "היא מטילה צל כבד על פעולתן של הוועדות המקצועיות בתחומי התרבות, שפועלות בשם מפעל הפיס. אנו, שנבחרנו השנה לשמש כשופטים בפרס ספיר, איננו יכולים להיות בטוחים שלהחלטתנו יהיה תוקף סופי והיא לא תשונה על ידי דירקטוריון הפיס כתוצאה מלחץ ציבורי".

אתמול הפגינו כמאה יוצרות ויוצרים מתחומי הקולנוע, הטלוויזיה והתיאטרון מול בית מפעל הפיס במחאה על ההחלטה. גרינוולג וסתר מצטרפים לקולנועניות נעמי שחורי ואסנת טרבלסי, הנמנות עם צוות השיפוט של פרס לנדאו המתוקצב על ידי מפעל הפיס, שהודיעו אמש כי בכוונתן להתפטר מתפקידן. גם הבמאית אבתיסאם מרעאנה, חברת מועצת הפיס לתרבות ואמנות, הצהירה בסוף השבוע כי אם דירקטוריון מפעל הפיס לא יחזור בו מן ההחלטה, היא תתפטר מתפקידה. עורכי כתב העת הספרותי "עירובין" הודיעו כי הם מוותרים על תמיכה בסך 22 אלף שקל שקיבלו ממפעל הפיס, במחאה על "ההתנהלות הפחדנית" של המוסד, כדבריהם.

פרס ספיר, הניתן על ידי מפעל הפיס, הוא הפרס הספרותי הנדיב ביותר המוענק בישראל לסופר או סופרת. הוא מוענק בדרך כלל בתחילת שנה אזרחית, כך שבימים אלו עסוקה ועדת השיפוט בצמצום המועמדים לקראת ההכרזה על הרשימה הארוכה של מועמדים ומועמדות לפרס. "יש מי שיאמרו שבהתפטרותנו אנחנו פוגעים בפרס, ועל כן מוטב היה שנישאר בוועדה כדי להבטיח את הבחירה של היצירה הראויה ביותר על פי מיטב שיפוטנו", מסרו גרינוולד וסתר. "אולם האין ערכה של היצירה בישראל נפגע דווקא על ידי החלטתו של מפעל הפיס עצמו? אנו פורשים מוועדת הפרס מתוך שכנוע שדי בחברותנו בוועדה כדי לאשר, ולו בשתיקה, את החלטתו המבישה של הדירקטוריון".

ממפעל הפיס טרם נמסרה תגובה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ