מכון ון ליר יממן חלקית את הפרס לסרט הזוכה בדוקאביב

המכון יעניק 50 אלף שקל – שליש מהסכום שהעביר מפעל הפיס, שביטל את תמיכתו בפסטיבל לאחר זכיית הסרט "לאה צמל, עורכת דין". המענק יינתן בשנת 2020 בלבד

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לאה צמל עורכת דין
נירית אנדרמן

מכון ון ליר בירושלים יממן בשנה הבאה חלק מן הפרס לסרט הזוכה בפסטיבל דוקאביב, במקום מפעל הפיס שהודיע באחרונה על הפסקת תמיכתו בפסטיבל הסרטים התיעודיים. כך הודיע היום (ראשון) המכון הירושלמי. המענק יהיה בסך 50 אלף שקל, שליש מן הסכום שהעניק הפיס, ונכון לעכשיו יינתן בשנת 2020 בלבד. במכון ון ליר קוראים לגופים נוספים להשלים את יתרת הפרס, בסך 100 אלף שקלים.

מפעל הפיס הודיע לפני כשלושה שבועות כי לא יממן יותר את הפרס לסרט הזוכה בדוקאביב בעקבות מחאתם של הורים שכולים מפורום "בוחרים בחיים" (שנתמך על ידי "אם תרצו") על ההחלטה להעניק השנה את הפרס לסרט "לאה צמל, עורכת דין", ובעקבות גל ביטולי מינויי פיס שהגיעו בעקבותיה. מפעל הפיס הבהיר כי "יבחן מבחינה משפטית" את מתן הפרס לסרטם של רחל לאה ג'ונס ופיליפ בלאיש על צמל.

הפגנת היוצרים מול בית מפעל הפיס בתל אביבצילום: איתי שטרן

בהודעה לעיתונות קרא היום מכון ון ליר בירושלים למפעל הפיס ולגופים אחרים להמשיך את תמיכתם ביצירה ישראלית מקורית. "מכון ון ליר מחויב לקידום שיח ציבורי פתוח וסובלני ומעודד יצירה רבגונית ומקורית", נכתב. פרופ' שי לביא, העומד בראשו, מסר: "אנחנו גאים בהישגי הקולנוע הדוקומנטרי הישראלי בארץ ובעולם ותומכים ביצירה המקומית — בין היתר במסגרת פרויקט 'חממה אינטלקטואלית ליוצרים דוקומנטריים', שבה שותפים יוצרים מכל חלקי החברה בישראל".

מפסטיבל דוקאביב נמסר: "אנו מודים למכון ון ליר על הצעתם לתמוך במתן פרס לסרט הזוכה בפסטיבל דוקאביב 2020. עם זאת, אנחנו מקווים שמפעל הפיס לא יפסיק את תמיכתו בקולנוע הדוקומנטרי ובאומנות בכלל, וימשיך במתן הפרס לסרט הישראלי הזוכה בפסטיבל דוקאביב".

הפרס של מפעל הפיס הוא מענק שאמור לממן את קמפיין הריצה לאוסקר של הסרט הזוכה בדוקאביב. הוא ניתן השנה לראשונה, בעקבות ההכרה בפסטיבל ככזה שהסרט הזוכה בו רשאי אוטומטית להשתתף בתחרות האוסקר לסרט התיעודי הטוב ביותר. חוץ מן המענק הזה, ניתן לסרט הזוכה בפסטיבל פרס בסך 70 אלף שקל, שאותו מממן תורם פרטי.

החלטת מפעל הפיס להפסיק את התמיכה בדוקאביב עוררה סערה ציבורית וגררה ביקורת חריפה על סירובו של המוסד להתייצב להגנת חופש הביטוי וחופש היצירה: הבמאית איבתיסאם מרעאנה הודיעה כי תתפטר מתפקידה במועצת הפיס לתרבות ואמנות אם ההחלטה לא תבוטל, כמה שופטים בפרסי ספיר ולנדאו, שמעניק מפעל הפיס, פרשו מתפקידם במחאה על ההחלטה, ו–39 סופרים שהוגשו השנה כמועמדים לפרס ספיר הודיעו במכתב רשמי שאם יעלו לשלבים המתקדמים של התחרות, שבהם ניתן מענק כספי, הם יעבירו חלק מכספי הזכייה לפסטיבל דוקאביב למימון הפרס לסרט הזוכה.

כמו כן, כמה יוצרים שאמורים היו לקבל תמיכה כספית ממפעל הפיס הודיעו שיסרבו לקבל את הכסף, איגודי היוצרים בקולנוע ובטלוויזיה קיימו הפגנת מחאה מול בית מפעל הפיס בתל אביב, וגל נוסף של ביטולי מינויי פיס הגיע כמחאה על החלטת דירקטוריון הפיס לבטל את הפרס לדוקאביב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ