הבמאית מירה נאיר הודיעה שתחרים את פסטיבל הסרטים חיפה

"לא אגיע לישראל. אסע לשם רק כשהכיבוש ייגמר", צייצה נאיר, שהוזמנה כאורחת כבוד לפסטיבל, בטוויטר שלה

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

הבמאית ההודית־אמריקאית עטורת הפרסים מירה נאיר דחתה את הזמנת פסטיבל הסרטים חיפה לבוא לישראל כאורחת כבוד של הפסטיבל הקרוב, משיקולים פוליטיים. בכך היא מצטרפת לשורה ארוכה של יוצרים ואמנים שהחליטו להחרים את ישראל בשנים האחרונות במחאה על מדיניות הממשלה כלפי הפלסטינים. "לא אגיע לישראל הפעם. אסע לשם רק כשהחומות יוסרו. אסע לשם רק כשהכיבוש ייגמר", צייצה נאיר בחשבון הטוויטר שלה ביום שישי.

פסטיבל הסרטים חיפה, שייפתח ב-19 בספטמבר ויימשך עשרה ימים, יתקיים זו השנה ה-29. בפסטיבל רצו להקרין את סרטה האחרון של נאיר “The Reluctant Fundamentalist” שהוקרן בבכורה בפסטיבל ונציה בקיץ שעבר, והעבירו אל הבמאית הזמנה לבוא לישראל ולהקרין כאן את סרטה כאורחת הכבוד של הפסטיבל, אך זו כאמור סירבה.

ביום שישי פירסמה נאיר שורה של הודעות בחשבון הטוויטר שלה. "אבקר בישראל רק כשהמדינה תפסיק להעדיף דת אחת על פני האחרת. אבקר בישראל רק כשהאפרטהייד יסתיים", כתבה שם בין היתר. עם זאת, ציינה, "אבקר בישראל בקרוב. אני תומכת בחרם הפלסטיני האקדמי והתרבותי על ישראל (PACBI) וכן בתנועה הנרחבת יותר הדוגלת בחרם, הימנעות מהשקעות וסנקציות (BDS)".

מירה נאירצילום: רויטרס

בכך הולכת נאיר בעקבותיו של במאי מוערך אחר, קן לואץ' הבריטי, שסירב לבוא ב-2006 להקרנת הבכורה הישראלית של סרטו "כשהרוח נושבת" בפסטיבל החיפאי. גם קואץ' הסביר אז כי החלטתו היא צעד מחאה נגד מדיניותה של ישראל והבהיר שהוא מצטרף לחרם התרבותי והאקדמי על ישראל. במאי בריטי אחר שביטל ביקור בישראל עקב שיקולים פוליטיים הוא מייק לי, שאמור היה לבקר כאן ב-2010 אך ביטל ברגע האחרון את בואו במחאה על מדיניות ישראל בשטחים.

מנהלת הפסטיבל החיפאי, פנינה בלייר, אמרה הבוקר ל"הארץ" בתגובה: "בעיני חרם תרבותי הוא סימן לחולשה ופחדנות", וציינה כי היא מתנגדת לחרם תרבותי. "כמו שאמרתי בעבר ודעתי שרירה וקיימת - אני נגד חרם תרבותי מכל סוג שהוא. פסטיבל הסרטים חיפה דוגל בפלורליזם ודו קיום ותוכניתנו מביאה לידי ביטוי מצע זה. הסרטים בפסטיבל נבחרים על פי אמות מידה אמנותיות בלבד. אני מזמינה כל יוצר קולנוע בעולם להגיע לפסטיבל ולהביע עמדותיו פה, בפני הקהל הישראלי, ובכך לקדם את מטרותיו ודעותיו ולעמוד באומץ בעימות עם מתנגדיו ובשילוב ידיים עם תומכיו".

נאיר, שנולדה בהודו ב-1957, למדה באוניברסיטה של דלהי וכן בהרווארד, וכיום היא מתגוררת בניו יורק. את הקריירה הקולנועית שלה החלה כשחקנית, בשלב מסוים עברה לביים סרטי תעודה, וסרטה העלילתי הראשון "סאלאם בומביי" שאותו ביימה ב-1988, זיכה אותה בשני פרסים בפסטיבל קאן: פרס מצלמת הזהב היוקרתי ופרס חביב הקהל, וגם היה מועמד לפרס האוסקר לסרט בשפה זרה. סרטה "חתונת מונסון" זכה בפרס הגדול של פסטיבל ונציה "אריה הזהב" בשנת 2001. עוד ביימה, בין היתר, את "מיסיסיפי מסאלה" (1991), "קאמה סוטרה" (1996) ו"ואניטי פייר" (2004).

סרטה האחרון " The Reluctant Fundamentalist", המבוסס על הספר “פונדמנטליסט בעל כורחו” מאת מוחסין חאמיד, מספר על פקיסטני צעיר הרודף אחר הצלחה בוול סטריט, ונקלע לקונפליקט המערב את החלום האמריקאי שלו, משבר בני ערובה והגעגועים למולדתו. עדיין לא ברור אם הסרט יוקרן בכל זאת בפסטיבל החיפאי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ