סרטים חדשים של אזולאי־הספרי, גיתאי ופיצ'חדזה יוצגו בפסטיבל חיפה

בפסטיבל הסרטים שייפתח בחול המועד סוכות יוצגו 12 סרטים עלילתיים חדשים, 13 תיעודיים, 28 קצרים, 20 סרטי אנימציה ודרמה אחת

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

תשעה סרטים ישתתפו השנה בתחרות סרטי העלילה הישראליים של פסטיבל חיפה, וביניהם החדשים של יוסף פיצ'חדזה, חנה אזולאי הספרי, עמוס גיתאי, רפאל נדג'רי וגיא נתיב, וארז תדמור. בתחרות סרטי התעודה יתמודדו השנה 12 סרטים, ובהם אלה של דוד דרעי, אורי ברבש, דוקי דרור וכן דני דותן ודליה מבורך. פסטיבל הסרטים חיפה ה-29, שיתקיים כבכל שנה בחול המועד סוכות, ייפתח ב-19 בספטמבר בהקרנת סרטו החדש של ארי פולמן "כנס העתידנים", ויימשך עשרה ימים.

חמישה מסרטי התחרות העלילתית כבר הוקרנו או התקבלו לפסטיבלים יוקרתיים בחו"ל. "בית לחם", סרט הביכורים המדובר של יובל אדלר (לפי תסריט שכתב עם עלי ואקד), שיוקרן בפסטיבל ונציה, עוקב אחר מערכת היחסים הסבוכה בין איש שב"כ לבין נער פלסטיני, אחיו של בכיר בגדודי אל אקצה, המשמש כמקור שלו. "אנה ערבייה", סרטו של עמוס גיתאי שישתתף בתחרות הרשמית בוונציה, צולם כולו בשוט אחד ומספר על שבע דמויות המתגוררות במעין מובלעת על גבול יפו ובת ים, שהיא הנקודה האחרונה שעדיין לא הפכה למוצר נדל”ני באזור.

מתוך "אנשים כתומים" של חנה אזולאי הספרי

"מעל הגבעה" של רפאל נדג'רי ("אבנים") כבר הוקרן בפסטיבל קאן, ומספר על גרוש החי בבדידות ועל אביו ובת זוגו הנסים לשפר את מצבו באמצעות טיפול אלטרנטיבי. שני סרטים שיוקרנו בפסטיבל סן סבסטיאן הם "אחרי הים" של יוסי אבירם (שנקרא בגרסה מוקדמת יותר “הגבעה”), על גבר ישראלי שיוצא לצרפת כדי לאתר מישהו אך כעבור כמה ימים נמצא שם מוטל חסר הכרה על חוף הים, ו"לוויה בצהריים" של אדם סנדרסון ("זוהי סדום") על עקרת בית בכפר קטן שלא מוצאת את מקומה בחיי הקהילה ובורחת לעולם אחר, ספק פנטסטי.

כן יוקרנו "סוכריות", סרטו החדש והמסקרן של יוסף פיצ'חדזה ("שנת אפס"), המספר על יזם ערבי ישראלי הפותח רשת חדשה של חנויות ממתקים, ועקב כך פורץ בינו לבין אנשי עסקים ישראליים מאבק המידרדר לאלימות ברוטלית; "הבן של אלוהים" של גיא נתיב וארז תדמור ("זרים"), על הקשר בין ניצול שואה יווני שיוצא למסע במולדתו לבין בנו, ראפר חסידי שמחליט להתלוות אליו; ו"כידון" של עמנואל נקש, קומדיית פעולה המבוססת על פרשת חיסולו של מחמוד אל מבחוח במלון פאר בדובאי.

מתוך "לוויה בצהריים"

הסרט היחיד בתחרות סרטי העלילה הישראלים שנוצר על ידי אשה הוא "אנשים כתומים", שכתבה וביימה חנה אזולאי הספרי. זהו הסרט הראשון בבימויה של השחקנית והתסריטאית, והתסריט הקולנועי הראשון שהיא כותבת מאז "שחור" (1994). העלילה מספרת על שלושה דורות של נשים במשפחה מרוקאית.

הסרטים שישתתפו בתחרות הקולנוע התיעודי הם "צל בבגדד" בבימוי דוקי דרור ("מנדלסון - חזיונות בלתי פוסקים"), "הקליק האחרון" של דני דותן ודליה מבורך; "שם קוד רפיח" של

מתוך "מעל הגבעה" של רפאל נדג'רי

גדי אייזן, "תפילת האדם – סיפורה של נולה צ'לטון" שכתב וביים אורי ברבש; "תקוות גדולות" של דוד דרעי; "בר מצווה ניגרית" של יותם קמינסקי ומור כרמל; "גינת עדן" שביימה יהודית כהנא; "היה שלום פטר שווארץ" של יעל ראובני; "לא החיים שלךְ" בבימוי טל שפי; "משמרת לילה" בבימוי איתמר חן; "סיפור המתחיל בתמונה" של מולי לנדסמן; ו"פנטסטאיש" של עפרה שראל קורן.

הדרמה היחידה שתוקרן השנה בחיפה היא "הפסקת אש" של עמיקם קובנר, וסרט תיעודי שיוקרן מחוץ לתחרות הוא "ילד מזוודה" של לימור פנחסוב. במסגרת "זהות יהודית" יוקרנו השנה שני סרטי עלילה, "המסע של האנה" בבימוי יוליה פון היינץ, ו"פרז הצעיר" בבימויו של ז'ק אואניש, וכן סרט תיעודי אחד, "השדכנית" בבימוי דני ווסרמן.

מתוך "הבן של אלוהים" של גיא נתיב וארז תדמור

במסגרות השונות שיוקדשו לקולנוע ישראלי בפסטיבל יוקרנו בסך הכל 12 סרטים עלילתיים, 14 סרטים תיעודיים, 28 סרטים קצרים, 20 סרטי אנימציה ודרמה אחת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ