נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

12 סרטים עלילתיים ישראליים יוקרנו השנה בפסטיבל חיפה, מתוכם תשעה ישתתפו בתחרות הישראלית. בין אלה סרטו החדש של ניר ברגמן על יונה וולך, סרטו החדש של מושון סלמונה ("וסרמיל"), "את לי לילה" של אסף קורמן ולירון בן־שלוש שהוצג בקאן, "מיתה טובה" של טל גרניט ושרון מימון שיגיע מוונציה; הסרט "וילה תומא" של סוהא עראף שעורר בשבועות האחרונים סערה בעקבות הדרישה מהיוצרת להשיב את כספי התמיכה הציבורית בסרט, יוקרן בהקרנה מיוחדת כחלק מהפנורמה הבינלאומית שבה מוצגים סרטים מרחבי העולם.

הפסטיבל, החוגג השנה 30 שנה, יתקיים בחול המועד סוכות בתאריכים 18-9 באוקטובר, ויוקרנו בו גם 12 סרטי תעודה ישראליים חדשים, ו–42 סרטים קצרים וסרטי אנימציה.

מתוך "יונה". חייה של המשוררתצילום: ללא קרדיט

הסרטים שיתמודדו בתחרות הישראלית העלילתית הם: "יונה" של ניר ברגמן ("כנפיים שבורות", "הדקדוק הפנימי") המבוסס על סיפור חייה של המשוררת יונה וולך; "מנפאואר" של נעם קפלן, על שוטר מצטיין שנשלח לגרש מהגרי עבודה אפריקאים מדרום תל אביב; "עמק" של סופי ארטוס על שלושה בני נוער ממגדל העמק שנאלצים להתמודד עם אלימות בבית ובבית הספר; "פנסיון פראכט" של תמר ירום, עיבוד לספרו של אהרן אפלפלד "לילה ועוד לילה", שעלילתו מתרחשת בשנות ה–60 ומספרת על היצרים המתלהטים והאלימות הגואה בין כתליו של פנסיון לניצולי שואה בירושלים.

עוד יתמודדו "שקופים" של מושון סלמונה על על צעיר בדואי שמשתחרר משירותו הצבאי, חוזר לכפר שבו גדל אך מחליט למרוד בציפיות המשפחתיות ממנו; "טוביאנסקי" של ריקי שלח, המביא את סיפורו האמיתי של קצין צה"ל מאיר טוביאנסקי שהואשם ב–1948 בריגול נגד ישראל וחפותו התבררה רק לאחר הוצאתו להורג; "תפוחים מן המדבר" של אריק לובצקי ומתי הררי, על בת יחידה להורים חרדים המואסת במציאות המחניקה של חייה ומחליטה להיחשף בחשאי לעולם החילוני; וכן "את לי לילה" על צעירה המקדישה את חייה לטיפול באחותה הצעירה בעלת פיגור שכלי, ו"מיתה טובה" על חבורת קשישים הממציאה מכשיר להמתת חסד עצמית.

מחוץ לתחרות יוקרנו "וילה תומא" של סוהא עראף, על שלוש אחיות נוצריות, רווקות זקנות שחיות יחד בווילה ברמאללה, ללא קשר עם העולם החיצון, וחייהן משתנים בעקבות הגעתה של אחייניתן לביקור; "האם זה אתה?" של דני מנקין (שיוקרן בבכורה בפסטיבל מונטריאול) המביא את סיפורו של גבר בן 60, מקרין בקולנוע, המפוטר מעבודתו ויוצא למסע בעקבות אהובת נעוריו; וכן "צילי", סרטו האחרון של עמוס גיתאי המבוסס אף הוא על סיפור של אהרן אפלפלד (הנובלה "הכותונת והפסים"), מתרחש בימי מלחמת העולם השנייה ועוקב אחר צעירה יהודייה המתחבאת ביער בדרום צ'רנוביץ'.

בתחרות התיעודית יתמודדו "אם לומר את האמת" של איתן חריס, "ג'וליאנו" של יגאל לרנר, "דוד פרלוב – דיוקן" של רות ולק, "האויבת שלי, השותפה שלי" של דוקי דרור וחן שלח, "המוזות של בשביס זינגר" שביימו שאול בצר ואסף גלאי, "ובחרת בחיים" של גיל איזקוב, "לעולם בעקבות הספארקס" של פיני שץ, "מול התוהו שבה" של יעקב ינאי ליין, "פנסים" בבימויו של אורן מגידיש, "פתלתל" שביים אבי בלקין ו"רוק על הקו האדום" של לורה ביאליס. עוד יתמודד הסרט "התפוררות", פרויקט שהפיקו טלי שמש ואסף סודרי, ובו שבעה במאים יוצרים פסיפס תיעודי של ההתפוררות החברתית בישראל מאז המחאה החברתית של 2011 ועד היום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ