הבמאי זוויאגינצב מודה כי סרטו "לווייתן" הוא ביקורת על הממסד ברוסיה כיום

הבמאי אמר את הדברים במסיבת עיתונאים שהתקיימה בגינה של הסינמטק של חיפה,לקראת הקרנת סרטו בפסטיבל

אורי קליין
אורי קליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורי קליין
אורי קליין

"אני לא פוליטיקאי ולא סוציולוג", הכריז הבוקר במאי הקולנוע הרוסי אנדריי זוויאגינצב במסיבת עיתונאים שהתקיימה בגינה של הסינמטק של חיפה, שבו מתקיים בימים האלה פסטיבל הסרטים ה-30, כאשר נשאל על ידי אחד הנוכחים במסיבה אם מרד של הפרט בממסד, כפי שהוא מתואר בסרטו החדש, "לוויתן", שלרגל הקרנתו בפסטיבל הגיע הבמאי לישראל, אפשרי ברוסיה היום. בו בעת הוא שלח מבט משועשע ומלא אירוניה אל שואל השאלה.

זוויאגניצב הוא בכיר האורחים בפסטיבל השנה. "לוויתן", סרטו הרביעי, הוא יצירה מרשימה, שזכתה כבר בפרס התסריט הטוב ביותר בפסטיבל קאן האחרון, וגם נבחר להיות נציגה של רוסיה לתחרות האוסקר. הסרט מציג את סיפורו של אב משפחה, המתגוררת בעיר חוף קטנה ודועכת בצפון רוסיה, שיוצא למאבק בעירייה המקומית ובכנסיה, כדי שאדמתו, ביתו והמוסך הקטן שבבעלותו, לא יופקעו ממנו. גם במסיבת העיתונאים וגם בראיון ל"גלריה", שקיימתי עם זוויאגינצב אתמול, ואשר יפורסם במלואו כאשר סרטו יעלה על האקרנים בישראל, ניכר הקונפליקט שבו מצוי יוצר הקולנוע ברוסיה היום.

אנדריי זוויאגינצב במסיבת העיתונאים צילום: רמי שלוש

זוויאגינצב אינו מנסה להתחמק מהודאה שסרטו כולל ביקורת נוקבת על הממסד ברוסיה היום, על שחיתותו ועל יחסו המזלזל והמשפיל את הפרט, הוא אינטיליגנטי מכדי לנסות ולעשות זאת, אך בו בזמן מדגיש גם את העובדה שסרטו הוא יצירה רחבת ידיים יותר ממתקפה על הממסד בלבד; זאת בעיקר כשהסרט מומן בחלקו הגדול על ידי אותו ממסד, אושר על ידי שר התרבות ונבחר לייצג את רוסיה בתחרות האוסקר.

הסרט עדיין לא יצא ברוסיה, ואין לזוויאגינצב מושג איך יגיבו לו. בדרך כלל סרטיו אינם זוכים להצלחה כלכלית גדולה, והוא חושש מהעובדה ששר התרבות החליט להוציא את הסרט באלף עותקים במדינה שבה קיימים כיום רק כ-3,000 מסכי קולנוע. שוב, באירוניה המאפיינת חלק ניכר מתשובותיו של הבמאי, אומר זוויאגינצב שאין לו מושג אם החלטה זו נובעת מאמונו של שר התרבות בסרט, והוא חושב שלשר התרבות אין מושג מדויק עם איזה מין סרט יש לו עסק, או כיוון שהוא רוצה שריבוי העותקים יגרום לכך שהאולמות יהיו ריקים, וכך אפשר יהיה להגדיר את הסרט ככישלון.

זוויאגינצב, בן 50, אך נראה צעיר בהרבה מגילו, היה מאלמוני לנודע בבמאי הקולנוע של רוסיה היום, כאשר סרטו הראשון, "השיבה", זכה ב-2003 בפרס אריה הזהב בפסטיבל הקולנוע של ונציה. ב-2007 הוא ביים את "הגירוש", ב-2011 את "ילנה", וכעת את "לוויתן", שסיפורו מבוסס על סיפור אמיתי שאירע בקולורדו שבארצות הברית, אך זוויאגינצב התאים אותו למציאות הרוסית שבה סרטו מתרחש. מסיבת העיתונאים שקיים זוויאגינצב הבוקר היתה נדיבה. היא ארכה כמעט שעתיים. הוא דובר רוסית בלבד, נעזר במתורגמנית שעשתה עבודה רבת חן, ותשובותיו ארוכות ושופעות כאותה נפש רוסית שעליה מרבים לדבר.

גם במסיבת העיתונאים וגם בראיון שקיימתי עמו, ניכר רצונו של זוויאגינצב להתמקד בראש ובראשונה בסיפור הפרטי, בסיפורו של האדם הניצב במרכז הבריאה, וממנו לצאת למחוזות מיתיים, מחוזות פנטסטיים ואף כאלה שכוללים דימויים דתיים. זוויאגניצב מתייחס בתשובותיו לחיבור הקיים בין סרטו לסיפורו של איוב כמו גם לספרו של הובס, שנקרא אף הוא "לוויתן", ועסק במבנהו של הממסד ומקומו של הפרט בתוכו, והוא עצמו מתקשה להגדיר את זהותו שלו כאדם מאמין או לא. כאשר הוא נשאל לגבי מקומו ביחס לעימות הקיים בסרטו החדש בין עובדה לאמונה, הוא עונה שלהאמין בעובדות נדמה לו כפרדוקס וגם שהוא עצמו אינו מאמין באלוהים אך יודע שהוא קיים.

קרוב לסוף המפגש עמו נשאל זוויאגינצב מי הם הבמאים שהשפיעו עליו, והוא מונה רשימה ארוכה שכוללת את אינגמר ברגמן השוודי, מיכלאנג'לו אנטוניוני האיטלקי, רובר ברסון הצרפתי, אנדריי טארקובסקי הרוסי, אקירה קורוסאווה היפאני, ג'ון קאסאווטס האמריקאי ועוד. הוא מספר שכאשר הוא מנה פעם את רשימת הסרטים שהשפיעו עליו ביותר, כמעט כולם היו סרטים אירופים משנותה-60, שנות הפריחה של הקולנוע האירופי האמנותי, שזוויאגינצב הוא ללא ספק אחד מממשיכיו הבולטים ביותר כיום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ