סרטו החדש של דובר קוסאשווילי יתחרה בפסטיבל י-ם

הבמאי הוותיק יתמודד בין היתר מול סרטו השני של בני תורתי, שיוצא 11 שנים לאחר "כיכר החלומות". בקטגוריית הסרט התיעודי יתחרה סרטו השני של במאי "ילדי השמש"

אורי קליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי קליין

תשעה סרטים ישראליים יתחרו השנה על פרס הסרט הישראלי העלילתי הטוב ביותר בפסטיבל הקולנוע ה‑29 של ירושלים, שייפתח ב‑5 ביולי. שבעה מהסרטים הם סרטי ביכורים, ושניים מהם בוימו על ידי נשים.

רשימת המתחרים על הפרס, הקרוי על שם משפחת חג'ג', כוללת שני סרטים שכבר זכו לחשיפה אוהדת בפסטיבלים בינלאומיים: "שארקייה" של עמי לבנה, שהוקרן בפסטיבל ברלין האחרון, ו"המשגיחים" של מני יעיש, שהוקרן במסגרת "שבוע הביקורת" בפסטיבל קאן האחרון.

בתחרות ישתתפו גם "רווקה פלוס", סרטו החדש של דובר קוסאשווילי בכיכובם של יעל טוקר, רובי פורת שובל ומיכל ינאי, ו"בלדה לאביב הבוכה", סרטו השני של בני תורתי, ש‑11 שנים חלפו מאז סרטו הקודם, "כיכר החלומות".

מתחרה מסקרן נוסף הוא "רוק בקסבה" של יריב הורוביץ, המוכר עד כה כאחד מבכירי במאי הפרסומות בישראל. לצד חמשת הסרטים הללו יתחרו גם: "אליס" של דנה גולדברג, "מנתק המים" של עידן הובל, "למלא את החלל" של רמה בורשטיין ו"חיותה וברל" של עמיר מנור.

על פרס הסרט התיעודי הישראלי הטוב ביותר מתחרים השנה עשרה סרטים, והם עוסקים במגוון של נושאים הנעים בין שרטוט דיוקנם של סמלי תרבות ישראלים כגון יונה וולך ("7 הסלילים של יונה וולך" של יאיר קדר) ודן בן אמוץ ("דב"א ­ סיפורו של אייקון ישראלי" של לוי זיני), לדיון בסוגיות אישיות וחברתיות.

דובר קוסאשוויליצילום: טס שפלן

רשימת הסרטים המתחרים כוללת בין היתר את "גן עדן", סרט חדש של רן טל ­ - שסרטו התיעודי "ילדי השמש" היה ללהיט ­ - העוסק בגן השלושה, המוכר יותר בכינויו "הסחנה"; "שומרי הסף" של דרור מורה המפגיש בין שישה ראשי שב"כ לשעבר; "זבל טוב" של עדה אושפיז ושוש שלם שמתאר את העולם הסובב את אתר המזבלה בהר חברון והשלכותיו האידיאולוגיות והפוליטיות; "ספורים" של דנה דורון ואוריאל סיני, שמתרכז באותו רגע בתולדות השואה שבו המספר נטבע על זרועם של העצירים; ו"חמש מצלמות שבורות" של עימאד בורנאט וגיא דוידי, שעוסק בנסיונות של בורנאט לתעד במצלמתו את ההתנגדות להקמת גדר הפרדה בכפרו בילעין.

הפסטיבל ייפתח בהקרנת סרטו החדש של וודי אלן, "לרומא באהבה", ויכלול הקרנות של סרטים רבים מרחבי העולם. ייערכו בו גם שתי מחוות, שאחת מהן, למרות היותה חלקית ביותר, היא אירוע רב חשיבות. זו המחווה לבמאי האיטלקי מיקלאנג'לו אנטוניוני, מגדולי במאי הקולנוע בכול הזמנים, שהשנה מציינים 100 שנה להולדתו. במסגרת המחווה יוקרנו שישה מסרטיו, וחבל שאלה אינם כוללים כמה מסרטיו המוקדמים והמוכרים פחות בישראל וגם לא את הטרילוגיה המרכזית שלו בשלמותה (יוקרנו "אוונטורה" ו"הלילה", אך לא "ליקוי חמה", שמסכם את הטרילוגיה).

עם זאת, הצפייה שוב בסרטיו של אנטוניוני על מסך הקולנוע לו הם נועדו, היא תמיד חוויה. מלבד לסרטים שציינתי יוקרנו גם "הזעקה" (אחד מסרטיו הנדירים יותר במחוזותינו), "יצרים", "נקודת זבריסקי" ו"זהות גנובה".

המחווה השנייה תוקדש לאנימטור האמריקאי העצמאי דון הרצפלד, ותורכב מהטרילוגיה: "איזה יום נפלא", "הכול יהיה בסדר" ו"כול כך גאים בך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ