"הנוער" הוא הזוכה הגדול בטקס חלוקת הפרסים של פסטיבל הקולנוע ירושלים

סרטו של תום שובל נבחר לסרט העלילתי הישראלי הטוב ביותר, האחים איתן ודוד קוניו המככבים בו זכו בפרס השחקן הטוב ביותר, והעורכת שלו ג'ואל אלכסיס זכתה בפרס העריכה. בפרס הסרט התיעודי הטוב ביותר זכה "משפטי החיים" של נורית קידר וירון שני

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

"הנוער", סרטו של תום שובל, הוא הזוכה הגדול בטקס חלוקת הפרסים של פסטיבל הקולנוע ירושלים שנערך הערב. הסרט זכה בפרס חג'ג' לסרט העלילתי הישראלי הטוב ביותר, בסך 100 אלף שקל; שני השחקנים המככבים בו, האחים איתן ודוד קוניו, שזה סרטם הראשון, זכו בפרס השחקן הטוב ביותר בסך 10,000 שקל, ואילו ג'ואל אלכסיס, שערכה את הסרט, זכתה בפרס העריכה בסך 10,000 שקל.

"הנוער", שהפיקו גל גרינשפן, רועי קורלנד ומשה ולאון אדרי, הוקרן בבכורה בפסטיבל ברלין האחרון, ומספר על שני אחים שמשפחתם נקלעת למשבר כלכלי. לאחר שאחד מהם מתגייס לצבא, הם מחליטים להיעזר בנשק שלו כדי לבצע פעולה נועזת וכך לכסות את החובות של הוריהם. "אנו מאמינים כי זו יצירה רבת עוצמה מהסוג שלוכד ומביע בדידות מעיקה, החורגת הרבה מעבר לסיפור שהיא מגוללת", נימקו השופטים את הבחירה בסרט.

המפיק גל גרינשפן וצוות "הנוער" מקבלים את הפרסצילום: אמיל סלמן

סרט ישראלי נוסף שזכה לאהדת השופטים ויצא מן הטקס עם שלושה פרסים הוא "ההיא שחוזרת הביתה", שביימה מאיה דרייפוס. הסרט מספר על צעירה (טלי שרון) החוזרת לגור בבית הוריה לאחר שנפרדה מחבר ומפתחת רומן עם גבר נשוי, המנהל בית ספר  (אלון אבוטבול). הסרט זכה בפרס סרט הביכורים הטוב ביותר בסך 25 אלף שקל, בפרס השחקנית הטובה ביותר בסך 10,000 - שהוענק לטלי שרון - ובפרס הצילום, אף הוא בסך 10,000 שקל, שניתן לשי פלג.

"הגיע הזמן שיותר ויותר נשים יעשו סרטים. תמה התקופה שגברים שלטו בקולנוע המקומי", קראה דרייפוס מעל הבמה. בנימוקי חבר השופטים להעניק לסרטה את פרס סרט הביכורים הטוב ביותר צוין כי זו "יצירה עוכרת שלווה המאתגרת ללא הרף את צופיה להתמצא במערכות היחסים שהיא משרטטת בין הדמויות המרתקות ולא פעם האניגמטיות".

פרס סרט התעודה הישראלי הטוב ביותר, בסך 35 אלף שקל, הוענק ל"משפטי החיים", סרטם של נורית קידר וירון שני. הסרט מספר על ערבי ויהודייה שמתחתנים, מולידים בן ובת וחיים בהרמוניה עם הקהילה היהודית-ערבית. אך כאשר אב המשפחה העומד מאחורי פיגועים נתפס, היחס כלפיהם משתנה והאם בורחת לקנדה. "דיוקן יוצא דופן של אדם שבגופו ובנפשו משקף את מורכבות הסכסוך הישראלי-פלסטיני", קבעו השופטים.

נוסף על אלה, ניתן פרס התסריט הטוב ביותר, בסך 25 אלף שקל, לעדי עדואן על סרטו "ערבאני"; פרס המוסיקה הטובה ביותר, בסך 10,000 שקל, ניתן לרן בנגו על "פלסטלינה", ופרס הבימוי של סרט תיעודי באורך מלא, בסך 20 אלף שקל, ניתן לחליל אפרת על סרטו "אלבום 61". פרס הסרט העצמאי הקצר, בסך 15 אלף שקל, הוענק לסרט "גלוריה" בבימוי תמר ברוך, ופרס סרט הסטודנטים העלילתי הקצר, בסך 20 אלף שקל - ל"הישארות" של יותם בן דוד.

נורית קידר וירון שני מקבלים את פרס הסרט הדוקומנטריצילום: אמיל סלמן

בחבר השופטים של תחרות סרטי העלילה ישבו השנה ריצ'רד פנייה, תאופיק אבו ואיל,  יבגניה דודינה, שריג פקר ומיכל ברזיס, ואילו צוות השיפוט של תחרות סרטי התעודה כלל את קנת טוראן, רחל לאה ג'ונס, דרור מורה, בריאן וינסטון ונעמי לב ארי.

פסטיבל הקולנוע ה-30 ירושלים יינעל רשמית במוצאי שבת, בהקרנת "לפני חצות", סרטו של הבמאי ריצ'רד לינקלייטר, אורח הפסטיבל המבקר בימים אלה בישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ