נירית אנדרמן

אחרי שרוב הסרטים הישראליים שהוצגו השנה בפסטיבל קאן בוימו על ידי נשים, הופכת גם התחרות הישראלית של פסטיבל הקולנוע ירושלים לבמה המציגה רוב של יוצרות נשים. חמישה מבין ששת הסרטים שיתמודדו השנה בתחרות חג'ג' לסרטי עלילה בוימו על ידי נשים — כך עולה מההודעה שפירסמה היום (שני, 9 ביוני) הנהלת הפסטיבל הירושלמי, שיציין השנה את שנתו ה–31. הפסטיבל ייפתח ב–10 ביולי ויימשך 11 יום. עם זאת, בהנהלת הפסטיבל מציינים כי ייתכן שסרטים נוספים עוד יצטרפו בהמשך לתחרות. בתחרות סרטי התעודה של הפסטיבל יתמודדו השנה 11 סרטים.

שלושה מבין ששת הסרטים שהתקבלו לתחרות חג'ג' לסרטי עלילה ישראליים הוצגו בבכורה בפסטיבל קאן האחרון: "בורג" של שירה גפן מספר על שתי נשים, ישראלית ופלסטינית, שבעקבות בלבול במחסום כל אחת מהן חיה את חייה של האשה האחרת, מצדו האחר של הגבול; "הרחק מהיעדרו" של קרן ידעיה מבוסס על ספרה של שז ומספר על מערכת יחסים מעוותת בין אב לבתו, החיים יחד כבני זוג לכל דבר; ו"גט, משפטה של ויויאן אמסלם" שביימו רונית ושלומי אלקבץ הוא הסרט השלישי בטרילוגיה הקולנועית של האחים ("ולקחת לך אשה", "שבעה"), ובמרכזו ויויאן, אשה מסורבת גט המחפשת עילה לחייב את בעלה להתגרש.

מתוך "גט" של האחים אלקבץצילום: יובל אהרוני

סרטי הביכורים שיתמודדו מולם הם "בן זקן" של אפרת כורם, שפתח ביום ראשון (8 ביוני) את פסטיבל קולנוע דרום, ומספר על אב למשפחה חד־הורית המגדל לבדו את בתו ונאבק כדי לשמור אותה בחזקתו; "פרינסס" של טלי שלום עזר, שבמרכזו נערה שכאשר אמה נעדרת מהבית היא נקלעת למשחקי תפקידים מסוכנים עם אביה החורג וכאשר היא פוגשת בנער הדומה לה להפליא, היא מצרפת אותו למשפחה; ו"עלים אדומים" של בזי גטה, המוצג אף הוא בפסטיבל קולנוע דרום, ומספר על מהגר מבוגר מאתיופיה שנאלץ להתמודד עם ההתנגשות האלימה בין התרבות והערכים האתיופים לבין המציאות האכזרית שטופחת כאן על פניו. הפרס לסרט הטוב ביותר בתחרות חג'ג' לסרט עלילתי יהיה השנה 125 אלף שקל.

מתוך "בורג" של שירה גפןצילום: אסף שניר

שני סרטים באורך מלא יוקרנו מחוץ לתחרות: המותחן "התאבדות" של בני פרדמן, ובו עורכת דין צעירה מנהלת מרוץ של חיים ומוות מול מלווה בריבית אכזרי; והקומדיה "זינוק בעלייה" שביים אורן שטרן ובה משתנים חייה של משפחה ירושלמית בעקבות כניסתה של האם לתרדמת.

הסרטים שיתמודדו בתחרות ון ליר לקולנוע ישראלי תיעודי הם "וריאנט פולגאר" של יוסי אבירם על שלוש אחיות הונגריות יהודיות, גאונות שחמט שגדלו בבודפשט הקומוניסטית; "שמן על מים" של רובי אלמליח, על משפחה שעולה מתוניסיה לישראל ונתקלת כאן ביחס עוין; "בשוליים" בבימוי תור בן־מיור על סיפורה של קבוצת תיאטרון פרינג' שיוצאת לסיבוב הופעות באירופה, הפותח פצעים ישנים ומעמיד בספק את הכדאיות הכלכלית להמשך המופע; "ספירלות" של יעל גור, העוקב אחר משפחה חלופית של ארבע נערות מתבגרות ממשפחות עולים.

עוד יתמודדו בתחרות התיעודית: "עליזה" של תומר היימן המספר על פגישה בין הבמאי לשחקנית עליזה רוזן ב–1995; "אדם הגון" בבימוי ונסה לאפא על מכתבים יומנים ותצלומים שנמצאו לאחר מלחמת העולם השנייה בביתו של הימלר בגרמניה; "The Go Go Boys"' סרטה של הילה מדליה שהוקרן בבכורה בפסטיבל קאן ומביא את סיפורם של מנחם גולן ויורם גלובוס' שהקימו יחד את חברת ההפקות ההוליוודית קנון פילמס; "כלבים בשר ודם" בבימוי טל מיכאל על אדם שחי בחווה מבודדת עם 100 כלבי פיטבול, שגודלו ככלבי קרבות ושוקמו על ידיו; "חייו מלאי שיר — סיפורו של אברהם חלפי" שביים אורי משגב, מסע בעקבות חייו ויצירתו של השחקן והמשורר אברהם חלפי; "36 מבטים על פוקושימה" שביימו מיכל קפרא ודווה עוז מלמן, שמתבונן על החיים בצל הזיהום הגרעיני ביפן, לאחר אסון הכורים בפוקושימה; "כבד את אביך ואת אמך" של אלכסנדרה רחמילביץ' על שתי אחיות אוקראיניות, ש–16 שנים לאחר שהופרדו מאמן הן מוצאות אותה ומתאחדות עמה בישראל.

שני מיזמי תעודה שיוקרנו מחוץ לתחרות הם "תיקים מהסנגוריה" בבימוי מויש גולדברג, סדרה העוקבת אחר עבודתם של עורכי דין מטעם הסנגוריה הציבורית ואחר הנאשמים שאותם הם מייצגים; ו"שם וכאן" של אבידע לבני, המביא את סיפורם של שלושה טייסים ונווט בני 80 שנחשבו לצברים "יפי בלורית" ומחליטים לחשוף את העובדה שהם ניצולי שואה שמחקו את עברם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ