נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

סרטה הבא של טליה לביא ("אפס ביחסי אנוש") יהיה ככל הנראה עיבוד חופשי לסיפור קצר של שלום עליכם, שעלילתו תתרחש בניו יורק. הסרט "אהבת חיי הנוכחית" ("The Current Love of My Life"), מתוכנן להיות בעברית ואנגלית, וחלק מהצילומים יתקיימו בניו יורק. המפיק הוא איתן מנצורי. הסרט, שאותו כתבה לביא בזמן שהמתינה לגיוס הכספים לסרטה הקודם, יספר על רומן שנרקם באמצעות האי־מייל בין מוזיקאי ישראלי כושל, עני מרוד החי בניו יורק, לבין צעירה ישראלית המאורסת לצעיר חרדי המתגורר בברוקלין.

לביא הציגה היום (שישי) את סרטה באירוע הפיצ'ינג של חממת הקולנוע הבינלאומית ירושלים, מייסודו של בית הספר סם שפיגל לקולנוע ולטלוויזיה.

טליה לביא והמפיק איתן מנצורי באירוע הפיצ'ינג. הפעם גבריםצילום: אמיל סלמן

באירוע הפיצ'ינג , שהתקיים במשכנות שאננים במסגרת פסטיבל הקולנוע ירושלים, הציגו 14 משתתפי החממה — יוצרי קולנוע מבטיחים מרחבי העולם, שעבדו על התסריטים שלהם בחודשים האחרונים במסגרת החממה, בליווי אנשי מקצוע — את הפרויקטים הקולנועיים שעליהם הם עובדים כעת. בין המשתתפים ארבעה ישראלים ועשרה ממדינות אחרות. חבר שופטים הציג שאלות למשתתפים, והפרויקט הנבחר יזכה את יוצרו בפרס של 80 אלף דולר למימוש הסרט.

"ביקורי הראשון בניו יורק היה ב–2006", סיפרה לביא מעל הבמה. "התרגשתי ללכת ברחובות האייקוניים של העיר הזאת, שאותם ראיתי בכל כך הרבה סרטים וב'סקס והעיר הגדולה'. גרתי בדירה עם שותפים ישראליים, הסתובבתי בעיר, הלכתי למסיבות, ואחרי שבוע קרה לי משהו מוזר: םתאום הבנתי שמאז שהגעתי לעיר, דיברתי אך ורק עברית. אז הבנתי שהקהילה הישראלית בניו יורק גדולה יותר מזו שבתל אביב, אם כי לא ניתן לדעת מה גודלה המדויק, כי רוב חבריה הם מהגרים לא חוקיים ולכן אינם מופיעים ברישומי האוכלוסין".

לביא סיפרה כי הבינה באותו ביקור עד כמה קל לישראלים שחיים בעיר הגדולה הזאת להישאר כלואים בבועה הפרטית שלהם, ואמרה שכאשר קראה את הסיפור "הרומן הראשון שלי" של שלום עליכם, על בחור חכם ועני שמתחיל ללמד נער מפונק ממשפחה עשירה, הבינה שתוכל להעתיק אותו לניו יורק, כך שיעסוק בין היתר בפערים חברתיים עכשוויים.

עלילת הסרט מספרת על מוזיקאי ישראלי צעיר המתגורר בניו יורק, שנשאר ללא בית לאחר שרשויות ההגירה פשטו על הדירה שבה גר עם חברי הלהקה הכושלים שלו. לאחר שהוא נותר בעיר חסר פרוטה, הוא מתחזה לדתי, מוצא מקלט בביתה של משפחה חרדית בברוקלין ומלמד עברית את הבן הצעיר שעומד להתחתן עם צעירה ישראלית.

עד מהרה מתברר שלחתן המיועד אין ממש עניין בלימודי העברית, שהוא מעדיף שהמורה הישראלי שלו ישמש כעוזרו האישי, ובין היתר, הוא מבקש ממנו לענות בשמו לאי־מיילים של ארוסתו. אבל תוך כדי חלופת מכתבי האהבה עם הארוסה, מוצא עצמו גיבור הסרט הולך ומתאהב בעצמו בארוסה של תלמידו. ככל שהחתונה הולכת ומתקרבת, הוא לא יכול לסבול את העובדה שאהובתו עומדת להינשא לצעיר החרדי הטיפש והעצלן שבביתו הוא מתגורר. לדברי לביא, הסרט יהיה קומדיה ניו יורקית אישית, שתשלב הומור וערגה במעין שילוב של שלום עליכם וודי אלן. הפעם היא החליטה להעמיד במרכז סרטה דמויות גבריות. "היה לי דחף לקום לכתוב דמויות גבריות, ולנסות להיכנס למוחם", ציינה.

סרט הביכורים של לביא, "אפס ביחסי אנוש", זכה באפריל האחרון בפרס הגדול של פסטיבל טרייבקה וגם זיכה אותה בפרס הבמאית המבטיחה בפסטיבל הניו יורקי. כעת הוא מוצג בבתי קולנוע בישראל וזוכה להצלחה מסחרית — עד כה צפו בו כמאה אלף איש — וביקורתית כאחד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ