נירית אנדרמן

הבמאי והתסריטאי האמריקאי ספייק ג'ונז, שהגיע אתמול (שני) לירושלים כאורח המרכזי של פסטיבל הקולנוע, ביטל הערב את כיתת האמן שאמור היה להעביר מחר (רביעי) בפסטיבל. ג'ונז הסביר כי אינו מרגיש בנוח לדבר על סרטים כעת, בגלל המצב הפוליטי.

"קולנוענים וצופים יקרים, אני מצטער על שאיני נמצא איתכם הערב", ביקש ג'ונז למסור בהודעה שהעביר באמצעות מארגני הפסטיבל. "עם כל מה שקורה מסביב, הרגשתי שאין זה הזמן המתאים לדבר על סרטים. אני מקווה שתבינו. אני אחזור לכאן (בפעם אחרת), אקרין סרטים ואדבר איתכם על קולנוע כאשר הזמנים יהיו מתאימים. לבי איתכם ועם כל מי שחווה כעת סבל", מסר ג'ונז.

ספייק ג'ונז. פעם אחרתצילום: Getty Images

כיתת האמן עם ג'ונז אמורה היתה להתקיים מיד לאחר הקרנת סרטו "להיות ג'ון מלקוביץ'", שבפסטיבל החליטו לציין 15 שנה ליצירתו. הקרנת הסרט תתקיים כמתוכנן, אך בפסטיבל מבטיחים החזר כספי למי שירצו בכך.

מהנהלת הפסטיבל נמסר כי היא מוקירה את מאמציו של מר ג'ונס ומודה לו על תמיכתו ועל הגעתו לירושלים על אף המצב. "אנו מכבדים את החלטתו של ספייק ג'ונז וברצוננו להתנצל בפני הקהל שציפה למפגש זה", מסרה מנכ"לית הסינמטק, נועה רגב.

לאחר ימים ארוכים שבהם חששו מארגני הפסטיבל כי ג'ונז יבטל את הגעתו לארץ בגלל המצב הביטחוני (כפי שעשו אורחים אחרים, ובהם הבמאי האוסטרי אולריך זיידל), נחת אתמול הבמאי והתסריטאי האמריקאי זוכה האוסקר בישראל. לאחר שהגיע אתמול לסינמטק הירושלמי, הציעו לו מארגני הפסטיבל להצטרף למסיבת העיתונאים שקיימו הבמאים הישראלים, ובה קראו לממשלה לפעול למען הפסקת אש – אבל ג'ונז החליט שלא לעשות כן.

בראיון טלפוני בשבוע שעבר אמר ג'ונז ל"הארץ" כי הוא כבר מאוד רוצה להגיע. "רציתי לבקר שם כבר הרבה זמן. כשקיבלתי את ההזמנה מאוד שמחתי לבוא ולראות את הארץ, ובמיוחד את ירושלים", אמר בראיון. כשנשאל אם היו לו ספקות לגבי הביקור הזה, בגלל הסכסוך הישראלי פלסטיני, הוא השיב: "חשבתי על העניין הזה, אבל זה רק הפך את הביקור בעיני למעניין אפילו יותר, לנסות ולהבין איך אנשים מנסים לחיות ולשרוד במקום הזה. הטבע שלי הוא לנסות ללמוד ולהתבונן, אני רוצה לדעת עוד על המצב שם".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ