"גט" ו"פרינסס" הם הסרטים הזוכים בפרס הראשון בפסטיבל הקולנוע בירושלים

את הפרס הראשון בתחרות סרטי העלילה הישראליים, בסך 125 אלף שקל, חלקו הערב שני סרטים: "גט" של רונית ושלומי אלקבץ, ו"פרינסס", סרט הביכורים של טלי שלום עזר

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

שני סרטים חלקו הערב את הפרס הראשון, בסך 125 אלף שקל, בתחרות סרטי העלילה הישראליים בפסטיבל הקולנוע ירושלים: "גט, המשפט של ויויאן אמסלם" של רונית ושלומי אלקבץ, ו"פרינסס", סרט הביכורים של טלי שלום עזר. "פרינסס" הפתיע כאשר גרף את מספר הפרסים הגדול ביותר בתחרות – ארבעה פרסים. לצד פרס הסרט הטוב ביותר הוא זכה גם בפרסי השחקנית הטובה (שירה האס), הצילום (ראדק לאדצ'וק) והמוזיקה (ישי אדר). פרס הסרט התיעודי הטוב ביותר הוענק ל"אדם הגון" של ונסה לאפא.

"פרינסס" מספר על נערה בת 12 שהמשחקים בינה לבין אביה החורג גולשים לאזורים מסוכנים, ועל ילד שהיא פוגשת הדומה לה להפליא, שמצטרף למשפחתה ומערער את יחסי הכוחות בה. שופטי התחרות קבעו כי זהו "סרט יוצא דופן ועוצר נשימה. בשפה בוטחת ואסתטיקה מדויקת, הוא מצליח להתעלות לרמה חדשה של מציאות מדומיינת ומורכבת, אשר עוזרת לגיבורה ואף לנו הצופים לתווך ולשרוד את הזוועה העומדת במרכזו. טלי שלום עזר מספרת את הסיפור בצורה אינטנסיבית וישירה ומנטרלת כל אלמנט מיותר בו, תוך שהיא חושפת את המכניזם של ההדחקה בצורה מטרידה".

רונית אלקבץ בסרט "גט"צילום: יובל אהרוני

"אני נפעמת מהחיים העצמאיים של 'פרינסס' ומרותקת מהפרשנויות הסותרות להן הוא זוכה", אמרה שלום עזר לאחר קבלת הפרס. "יותר מכל אני שמחה שהוא מעורר דיון ומביא לקדמת הבמה את מה שאינו מדובר, ואת קולם של מי שלא תמיד יכולים לבטא את האימה".

על "גט", הסרט החותם את הטרילוגיה הקולנועית של האחים אלקבץ ("ולקחת לך אשה", "שבעה") והעוקב אחרי מאבקה הממושך של אשה בבית הדין הרבני, במטרה לקבל גט מבעלה, כתבו השופטים: "התסריט המבריק מחבר בהצלחה רבה תמות של המשפחה והחברה הפטריארכלית אל הז'אנר הקלאסי של דרמת בית המשפט ומצליח לחשוף את המכניזם החברתי־כוחני שנאבק לדכא את תשוקתה וחירותה של האשה בחברה המודרנית. זוהי אמנות במיטבה". שני פרסים נוספים שניתנו לסרט הם פרס השחקן הטוב ביותר, שהשופטים בחרו להעניק למנשה נוי, ופרס חביב הקהל.

עוד בתחרות חג'ג' לקולנוע עלילתי: פרס סרט הביכורים הטוב ביותר הוענק ל"עלים אדומים" של בזי גטה, ושני פרסים הוענקו ל"בורג" סרטה של שירה גפן: פרס התסריט הטוב ביותר (לגפן עצמה) ופרס העריכה (לנילי פלר). שופטי התחרות, שבה התמודדו השנה שבעה סרטים, היו השחקנית הגרמנייה מרטינה גדק, ג'ורג' גולדנסטרן, פרופסור אווה אילוז והמפיק אסף אמיר.

מתוך "פרינסס". פרס ראשון בתחרות סרטי העלילה הישראליים (יחד עם "גט")צילום: ראדק לאדז'וק

זוכה התחרות התיעודית, "אדם הגון", שזכה בפרס של 35 אלף שקלים,

מבוסס על מכתבים, יומנים ותצלומים פרטיים שכתבו בכיר האס־אס היינריך הימלר ובני משפחתו בזמן מלחמת העולם השנייה, ואשר אופסנו בדירה תל אביבית מתחת למיטה במשך ארבעה עשורים. "באמצעות תחקיר רחב היקף ומעמיק, עריכה המצטיינת בדיוק ופסקול אינטנסיבי ורב רבדים, נארגת יצירה מורכבת ומעוררת מחשבה החושפת דיוקן המפתיע באינטימיות שלו, ופותחת חלון מטריד למימד האנושי של רוצח המונים", כתבו השופטים.

בורג. פרס התסריט הטוב ביותר ופרס העריכהצילום: זיו ברקוביץ

בתחרות סרטי התעודה התמודדו 11 סרטים, ושפטו קרן קופר, סקוט פאונדאס, אוקה הוכנדייק, נעמי שחורי וארנון גולדפינגר. פרס הבימוי בתחרות זו ניתן לרובי אלמליח על סרטו "זית על מא (שמן על מים)".

בתחרות הסרטים הקצרים, "נדר" של נטעלי בראון זכה בפרס לסרט העצמאי העלילתי, "אחד באפריל" של יונתן דקל זכה בפרס לסרט הסטודנטים העלילתי, "תמונת מראה" של דניאל שוורץ זכה בפרס לסרט התיעודי, ו"שוק" של דותן מורנו זכה בפרס לסרט אנימציה. שפטו: לורנס הרצברג, אלכסנדרוס אווראנס, וניה היימן.

מתוך "עלים אדומים". פרס סרט הביכורים הטוב ביותרצילום: עידן ששון

פרס הביקורת לסרט הישראלי העלילתי הטוב ביותר, מטעם פורום מבקרי הקולנוע בישראל, ניתן לסרטו של נדב לפיד "הגננת". שופטי פדרציית מבקרי הקולנוע הבינלאומית FIPRESCI העניקו את פרס סרט הביכורים הבינלאומי ל"לבנבנים" של אלונסו רואיזפלסיוס, ואת פרס סרט הביכורים הישראלי ל"עלים אדומים" של בזי גטה.

בקטגוריית "ברוח החופש" פרס לסרט התיעודי הוענק ל"משקיפים ברקיע" של אדט בלצברג, פרס לסרט עלילתי ניתן ל"טימבוקטו" של עבדרחמן סיסאקו, וציון לשבח הוענק ל"מנדרינות" של זאזא אורושאדזה.

הגננת. פרס הביקורת לסרט הישראלי העלילתי הטוב ביותרצילום: איתיאל ציון

בקטגוריית "החוויה היהודית", פרס לסרט המצטיין העוסק בהוויה ובזהות היהודית הוענק ל"24 ימים" של אלכסנדר ארקדי, ופרס למצוינות קולנועית בנושא השואה ניתן ל"רשע קיצוני" של סטפן רוזוויצקי.

פרס הסרט הניסיוני הטוב ביותר הוענק לרותי סלע על סרטה "למען הרישום", והפרס השני בתחרות זו ניתן לשרון פז על "הזכות לעזוב". מענק לסטודנט מצטיין להפקת סרט גמר תיעודי ניתן לאליה שוורץ מביה"ס מנשר לאמנות על סרטה "פנדורה".

מארגני הפסטיבל מסרו שלמרות המצב הביטחוני, יותר מ- 60 אלף איש פקדו את סרטי פסטיבל הקולנוע ה–31 ירושלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ