פרס לסרט תיעודי על אסירה שמצילה את אחותה במקלחות באושוויץ

הסרטים "היפה בנשים" של מיה צרפתי ו"יניב" של מעיין שוורץ זכו במענק ברנשטיין, הניתן לסטודנטים היוצרים סרט תיעודי בלימודיהם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הסרטים "היפה בנשים" של מיה צרפתי, המספר על אסירה באושוויץ המנסה להציל את בני משפחתה ממוות, ו"יניב" של מעיין שוורץ על צעיר הסובל ממחלת ניוון שרירים, הם הזוכים בפרסי מענק ברנשטיין לשנת 2015. הקרן לירושלים, בשיתוף קרן גשר לקולנוע רב־תרבותי, מעניקה את הפרס זו השנה החמישית לסטודנטים היוצרים סרט תיעודי במסגרת לימודיהם.

"היפה בנשים". פסיפס מורכב העוסק בחיים, במוות ובאהבה

צרפתי, בוגרת תואר שני בחוג לקולנוע באוניברסיטת תל אביב, תזכה במענק בסך 40 אלף שקל. סרטה "היפה בנשים", שכבר זכה לפני חמישה חודשים בפרס היצירה הדוקומנטרית על שם דוד פרלוב, מביא את סיפורה של הלנה ציטרון, שבזמן שהיתה אסירה באושוויץ גילתה את אחותה וילדיה הפעוטים במקלחות המוות, ובעזרת אהובה הקצין הנאצי הצליחה להציל את חייה של אחותה. "בעבודתה הבלתי מתפשרת, החותרת לכל פרט ופרט ארכיוני עד לחיבור העכשווי, מצליחה צרפתי לחבר ולגולל את סיפור האהבה הבלתי אפשרי בין קורבן לתליין. בעקשנות ובכישרון קולנועי נוצר פסיפס מורכב העוסק בחיים, במוות ובאהבה. זוהי יצירה דוקומנטרית מאתגרת אינטלקטואלית ומרגשת, הנוגעת בנפשם של גיבוריה", נימקו השופטים את בחירתם.

שוורץ הוא תלמיד המכללה האקדמית ספיר, וסרטו "יניב" מתמקד בדמותו המצחיקה והמאתגרת של יניב, בחור בן 27 המתמודד עם מחלת ניוון שרירים בשלבים מתקדמים. כנגד כל הסיכויים הוא מתעקש לנהל חיים נורמליים של יצירה, עבודה, חברות וחיפוש אחר אהבה. "תוך נגישות ורגישות רבה מכניס אותנו במאי הסרט אל חייו של יניב, בצילום מוקפד ובסבלנות מרשימה. הסרט מכריח אותנו לבחון מחדש מושגים כמו 'מוגבלות' ו'כוח רצון' בעודו מאתגר את הצופה להביט באחר ולהזדהות אתו", כתבו השופטים על הסרט.

צוות השופטים כלל השנה את היוצרים הדוקומנטרים עמית גורן, נורית קידר ורפאל בלולו. הפרסים יוענקו לזוכים ביום חמישי בסינמטק הירושלמי, בטקס חלוקת הפרסים של פסטיבל הקולנוע ירושלים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ