הזוכה הגדול בפסטיבל ירושלים: הסרט "תיקון"

סרטו של אבישי סיוון קטף פרסים רבים בהם הסרט הטוב ביותר, התסריט והצילום; מנכ"לית הפסטיבל התייחסה לסערה בעקבות המחלוקת על הסרט "אל סף הפחד": "נעשה שימוש באמנות ככלי לניגוח פוליטי"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"תיקון" סרטו של הבמאי והתסריטאי אבישי סיון, הוא המנצח הגדול של פסטיבל הקולנוע ירושלים. בטקס חלוקת הפרסים של הפסטיבל שהתקיים הערב (חמישי) בסינמטק ירושלים זכה הסרט בפרס חג'ג' לסרט העלילתי הטוב ביותר, וכן בפרסי התסריט, הצילום (שי גולדמן), השחקן המצטיין (חליפה נאטור) וציון לשבח מטעם פורום מבקרי הקולנוע.

את הסרט "תיקון", שזכייתו בקטגוריה הראשית בתחרות זיכתה את יוצריו בפרס בסך 120 אלף שקל, הפיקו רונן בן־טל, משה וליאון אדרי. הסרט מספר על אברך צעיר בן בכור במשפחתו, תלמיד חרוץ, שבעקבות תאונה ביתית מאבד את הכרתו. ניסיונות הפרמדיקים לבצע בו החייאה נכשלים, אבל אביו מסרב לוותר ומצליח להחיות את בנו. ואולם, הבן מתעורר עם יצר חיים שאינו מאפשר לו להמשיך בשגרת חייו כרגיל. השבוע נודע כי הסרט יתמודד בחודש הבא בתחרות הרשמית של פסטיבל לוקרנו.

צילום: מתוך הסרט "תיקון"

מנימוקי השופטים: "בשל הישגיו האמנותיים המרשימים בסיפור עלילה עמוקה ועדינה ברגישות רבה".

"זה אינו סרט קל, ולכן אנו שמחים על ההחלטה הנועזת של חבר השופטים". אמר רונן בן־טל עם הזכייה. "חשוב לנו שסרט כזה, מאתגר וטיפה איטי, ימצא את דרכו אל מחוץ למעגל הפסטיבלים, ואנו מקווים שהפרס הזה יעזור להביא את הסרט לקהל רחב יותר"

הסרט "חתונה מנייר" שביים ניצן גלעדי, זכה בשלושה פרסים בטקס: הפרס לסרט הביכורים הטוב ביותר, פרס השחקנית המצטיינת שהוענק לאסי לוי וכן פרס לסרט הביכורים הישראלי המצטיין מטעם איגוד המבקרים פיפרסקי.

"ג'רוזלם", סרטם של יואב ודורון פז, זכה אף הוא בשני פרסים: פרס העריכה (רעות האן, יואב ודורון פז) ופרס חביב הקהל.

צילום: מתוך הסרט "ג'רוזלם

פרס פורום מבקרי הקולנוע בישראל לסרט העלילתי הטוב ביותר ניתן ל"נדיה — שם זמני", סרט הביכורים כבמאית של עורכת הסרטים המוערכת טובה אשר.

חבר השופטים בתחרות הישראלית לסרטי עלילה כלל את אלמה טטרגיץ מפסטיבל סרייבו, מתיאס ווטר קנול מפסטיבל ברלין, הבמאי הטורקי טייפון פירסלימוגלו ומבקרת הקולנוע יעל שוב.

בתחרות לסרטי תעודה, הוענק פרס הסרט הטוב ביותר בסך 30 אלף שקל לסרט "הוטליין", בבימויה של סילבינה לנדסמן. הסרט עוקב אחר העבודה היום־יומית של מוקד הסיוע לעובדים זרים הנקרא היום "מוקד לפליטים ומהגרים".

מנימוקי השופטים: "בשל הישגיו המרשימים בחשיפת המורכבות של הפוליטיקה של זכויות אדם בישראל, הצגת שאלות בנוגע לשכבות האחריות והטלת זרקור על אחד הנושאים הדחופים ביותר בשמננו: הטיפול בפליטים".

"בחרתי לעשות סרט על עמותה לא ממשלתית, כי רציתי להסתכל על אנשים שלא בוחרים בדרך של רווח כלכלי או מוסד ממשלתי", אמרה לנדסמן בנאום הזכייה שלה. "במוקד לפליטים ומהגרים נתנו לי את ההזדמנות להתבונן עליהם, ופתחו לי את הדלת במלוא השקיפות. אתם הגיבורים של הסרט, אבל אתם גם הגיבורים של החיים", אמרה לנדסמן והזמינה לבמה את אנשי מוקד הסיוע.

הסרט "בת זונה" של נירית אהרוני זכה בשני פרסים — פרס הבימוי ופרס המוזיקה הטובה ביותר (אופיר לייבוביץ').

בנוסף העניקו השופטים ציון לשבח לסרט "פרינסס שואו" בבימויו של עידו הר.

מנכ"לית הפסטיבל, נועה רגב, התייחסה בנאומה בטקס לסערה הציבורית שהתחוללה לפני פתיחתו בעקבות המחלוקת על הקרנת הסרט "אל סף הפחד", שתיעד את חייהם של בני משפחתו הקרובה של יגאל עמיר, רוצח ראש הממשלה. הסרט, שביימו הרץ פרנק ומריה קרבצ'נקו, הוקרן יום לפני פתיחת הפסטיבל, בעקבות מחאות שנשמעו נגד הקרנתו ואיום של השרה מירי רגב לפגוע בתקציב הפסטיבל אם יוקרן במסגרתו. עם זאת, למרות הקרנתו מחוץ לפסטיבל, הסרט השתתף בתחרות סרטי התעודה, אך לא זכה באף פרס.

צילום: מתוך הסרט "הוטליי

"בתקופה האחרונה ראינו שנעשה שימוש באמנות ככלי לניגוח פוליטי. אנחנו מקווים שהסערה שהתחוללה תמשיך להצמיח דיאלוג ותובנות שיובילו בסופו של דבר לחופש אמנותי רחב יותר. אנחנו בכל אופן נמשיך לפעול לשם כך, בכל האמצעים העומדים לרשותנו", אמרה מנכ"לית הפסטיבל והסינמטק.

לעומת זאת, יו"ר איגוד התסריטאים, עמית ליאור, והיו"ר לשעבר של פורום היוצרים הדוקומנטריים, אורי רוזנווקס, הגיעו לטקס כדי למחות על הדרת הסרט "אל סף הפחד" מהפסטיבל. "לא ייתכן שהפסטיבל ייגמר ללא ציון נוסף של האירוע המביש שקדם לו", אמר רוזנווקס ל"הארץ" לפני פתיחת הטקס. "אנו קוראים להסקת מסקנות נרחבת שמבחינתנו צריכה לכלול את משרד התרבות, יו"ר מועצת הקולנוע ופסטיבל ירושלים. צריך לבדוק איך קרתה החרפה הזאת שאת פירותיה אכלנו השבוע, כי הרי מה שמותר בבירה, בירושלים, למה שלא יהיה מותר במקומות אחרים", אמר רוזנווקס בהתייחסו לאיסור שהטילו השבוע ראשי העיר של שדרות ובאר שבע על הקרנת הסרט התיעודי "רעד בעזה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ