"יוצא מן הכלל" של מישל הזנוויציוס יפתח את פסטיבל הקולנוע בירושלים

סרטו של הבמאי הצרפתי הוא קומדיה ביוגרפית המבוססת על כמה שנים בחייו של גודאר. הסרט יפתח את הפסטיבל הירושלמי בהקרנה חגיגית בבריכת הסולטן ב–13 ביולי

נירית אנדרמן
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
לואי גארל וסטייסי מרטין ב"יוצא מן הכלל"
לואי גארל וסטייסי מרטין ב"יוצא מן הכלל"צילום: פסטיבל הקולנוע ירושלים
נירית אנדרמן

"יוצא מן הכלל", סרטו החדש של הבמאי הצרפתי זוכה האוסקר מישל הזנוויציוס ("הארטיסט") יהיה סרט הפתיחה של פסטיבל הקולנוע ה–34 ירושלים. סרטו החדש של הזנוויציוס שהוקרן בבכורה בפסטיבל קאן האחרון הוא קומדיה ביוגרפית המבוססת על כמה שנים בחייו של הבמאי הצרפתי ז'אן לוק גודאר. הסרט יפתח את הפסטיבל הירושלמי בהקרנה חגיגית בבריכת הסולטן ב–13 ביולי, בנוכחות הבמאי. הפסטיבל יימשך עד 23 ביולי.

הסרט "יוצא מן הכלל" השתתף השנה בתחרות הרשמית של פסטיבל קאן, זכה לביקורות מעורבות אבל עורר עניין רב בגלל זהותו של במאי הסרט ובגלל עיסוקו בגודאר, אחד הבמאים הבולטים של הגל החדש בקולנוע הצרפתי. עלילת הסרט מתחילה בפריז 1967. גודאר מצלם את סרטו "הסינית" בכיכובה של אהובתו, שחקנית הקולנוע הצעירה אן ויאזמסקי, ולאחר מכן הם נישאים. אבל כישלון סרטו ומרד הסטודנטים שמטלטל אותו גורמים לגודאר הצעיר להיקלע למשבר נפשי, ובעקבותיו הוא הופך מבמאי כוכב לאמן פוליטי, מאואיסט ואאוטסיידר, הפועל מחוץ לזרם המרכזי. הוא מהפכן, פורץ גבולות ומבריק, אבל גם הרסני, ויחסיו עם אשתו עומדים עד מהרה בסכנה. הסרט מבוסס על ספר אוטוביוגרפי שכתבה ויאזמסקי על התקופה הזאת בחייה עם גודאר.

"הארטיסט" היה הסרט שפירסם את הזנוויציוס הצרפתי־יהודי בעולם לפני חמש שנים, לאחר שגרף חמישה פרסי אוסקר, בין היתר לסרט הטוב ביותר ולבמאי המצטיין. סרטו הקודם של הבמאי, "החיפוש" הוקרן ב–2014 בפסטיבל קאן.

יותר מ–180 סרטים יוקרנו השנה בפסטיבל ירושלים. הנהלת הפסטיבל מסרה כי השנה לראשונה יוקמו תחנות של הפסטיבל ברחבי העיר ויציעו פעילויות לקהל הרחב, ובית קולנוע נודד יקרין ללא תשלום ממיטב סרטי הפסטיבל בשכונות השונות.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ