סרטים של שבי גביזון, ענת צוריה ועמוס גיתאי בין המתחרים בפסטיבל ירושלים

שבעה סרטים עלילתיים ושבעה תיעודיים יתמודדו בתחרויות הישראליות המרכזיות של פסטיבל הקולנוע ירושלים ה–34 שייפתח בחודש הבא

נירית אנדרמן
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אשר לקס ועמי סמולרצ'יק ב"פיגומים". מורה שנוטע תקווה בתלמיד תיכון מופרע
אשר לקס ועמי סמולרצ'יק ב"פיגומים". מורה שנוטע תקווה בתלמיד תיכון מופרעצילום: ורד אדיר
נירית אנדרמן

שבעה סרטים עלילתיים ושבעה תיעודיים יתמודדו השנה בשתי התחרויות הישראליות המרכזיות של פסטיבל הקולנוע ירושלים ה–34. בין היתר ישתתפו בתחרויות סרטיהם העלילתיים החדשים של שבי גביזון ("שורו") ורוני קידר ("ג'ו ובל"), וסרטי התעודה של רן טל ("ילדי השמש"), ענת צוריה ("מקודשת") ועמוס גיתאי. הפסטיבל ייפתח ב–13 ביולי ויימשך 11 יום.

בתחרות חג'ג' לסרטי עלילה ישראליים יתמודדו השנה שבעה סרטים: "געגוע" סרטו הראשון זה עשור של שבי גביזון מספר על תעשיין אמיד בשנות החמישים לחייו, שבעקבות מפגש עם חברה מתקופת האוניברסיטה מגלה שיש לו בן שעליו לא ידע מעולם, ומגלה דבר נוסף שעתיד לשנות את חייו; "אוויר קדוש", קומדיה של שאדי סרור שהוקרנה בבכורה בפסטיבל טרייבקה (וכבר נרכשה להפצה בצפון אמריקה) מספרת על מובטל מנצרת שבעקבות מפגש עם כומר המדריך צליינים בעיר, מחליט להתעשר ממכירת אוויר קדוש בבקבוקים; ו"פיגומים" של מתן יאיר, שהוקרן בבכורה בפסטיבל קאן האחרון, על תלמיד תיכון מופרע שמורה חדש שמופיע בבית הספר נוטע בו תקווה לחלץ עצמו מהעתיד שמתכנן בשבילו אביו.

שני סרטים בלבד של במאיות ישתתפו בתחרות: "משפחה", סרטה החדש של רוני קידר על צעירה שרוצחת את הוריה ושני אחיה, ו"מות המשוררת" של דנה גולדברג ואפרת מישורי על שתי נשים שעולמותיהן מצטלבים: אחות סיעודית מיפו הנתונה בחקירה צולבת וחוקרת בעלת שם עולמי. עוד בתחרות: "האופה מברלין" של אופיר ראול גרייצר, שיוקרן בפסטיבל קרלובי וארי, ועוקב אחר קונדיטור ברלינאי המנהל מערכת יחסים עם גבר ישראלי נשוי, ולאחר מותו של האחרון מגיע לישראל ונכנס לחייה של אלמנת אהובו, ו"מוטלים בספק" של אלירן אליה, על תסריטאי ומשורר שנידון לעבודות שירות בעקבות תאונת דרכים ונשלח לסייע במקלט השכונתי לנערים עבריינים הכלואים במעצר בית.

בתחרות ון ליר לקולנוע תיעודי ישראלי יתמודדו "המוזיאון" של רן טל ("ילדי השמש") המתבונן, חוקר ומהרהר באחד ממוסדות התרבות החשובים בארץ, מוזיאון ישראל; "ידיד נפש" של ענת יוטה צוריה ושירה קלרה וינטר העוסק בהתמודדות הבעייתית של העולם החרדי עם הטרדות מיניות; "ממערב לירדן" של עמוס גיתאי שהוקרן בבכורה בפסטיבל קאן, ובו חוזר הבמאי אל הגדה המערבית 35 שנה אחרי סרטו "יומן שדה" (שיוקרן אף הוא בפסטיבל); ו"A13901" של טל חיים יופה על שגרת יומם של זוג ניצולי שואה והפיליפינית שמטפלת בהם.

"משפחה" של רוני קידר
"משפחה" של רוני קידרצילום: Christian Huck

עוד בתחרות התיעודית: "אחרייך" של רנא אבו פריחה על משפחתה של הבמאית שגדלה בתל שבע הבדואית ובעקבות מחלתה הממושכת של האם מתמודדת עם משאלתה להיקבר בעומר היהודית והבורגנית; "נולד בדיר יאסין" של נטע שושני המצייר גרסאות שונות לכיבוש דיר יאסין, הכפר הערבי בהרי ירושלים שנכבש ב–1948 ושעל שטחו הוקם בית החולים הפסיכיאטרי כפר שאול; ו"רחל אגמון" בבימוי יאיר אגמון, ובו מנסה הבמאי לחלץ את האמת על הרומן שניהלו אביו ואמו ובעקבותיו בא לעולם.

סרטים ישראליים נוספים יוקרנו בהקרנות מיוחדות בפסטיבל, וביניהם "גבר מהסרטים" של נואית גבע, פסיפס קולנועי המורכב ממאות פיצ'רים ישראליים ומספר על הגבר הישראלי כפי שהוא נראה על המסך; "הנשר הגדול" של אורי רוזנווקס מנסה לצייר דיוקן של הרמב"ם, המטאור שהפציע בשמי היהדות במאה ה–12 ולמרות החותם שהותיר אחריו נותר דמות בלתי מפוענחת; "שיהיה לנו לבן בחיים" של תומר אסייג, על ניסיונה של הבמאית לגמול את בת דודתה מסמי רחוב קשים.

כן יוקרן עותק משוחזר של "מצור", סרטו הישראלי של ג'ילברטו טופאנו מ–1969, בכיכובם של גילה אלמגור, יהורם גאון ודן בן אמוץ. הסרט, שהוקרן במסגרת הקלאסיקות של פסטיבל קאן האחרון, מתרחש בימים שלאחר מלחמת ששת הימים ועוקב אחר אלמנת מלחמה צעירה המנסה לפרוץ את המצור שמטילים עליה חבריו של בעלה המנוח, המצפים ממנה לדבוק בתפקיד האלמנה הנצחית.

בתחרות הבינלאומית של הפסטיבל הירושלמי יוקרנו בין היתר שלושה סרטים שהתמודדו בתחרות הרשמית של פסטיבל קאן: "הפיתוי" של סופיה קופולה (שזיכה אותה בפרס הבימוי) שהוא עיבוד מחודש מנקודת מבט נשית ל"נקמניות" של קלינט איסטווד מ–1971; "גוד טיים" של ג'וש ובני ספדי, מותחן ובו רוברט פטינסון מגלם צעיר שלאחר ששוד בנק בהשתתפותו כשל, יוצא למסע לילי תזזיתי כדי חלץ את אחיו ממעצר; ו"מאהב כפול" של פרנסואה אוזון העוקב אחר צעירה יפהפייה שמתאהבת בפסיכולוג שלה ומערכת היחסים ביניהם הולכת ומסתבכת לאחר שאח תאום שלו נכנס במפתיע לתמונה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ