"הצלילה" ו"פרה אדומה" הם הזוכים בתחרות הישראלית בפסטיבל הקולנוע ירושלים

הערב הוכרזו הזוכים בתחרויות השונות בפסטיבל. פרס הסרט התיעודי הטוב ביותר הוענק ל"יונתן אגסי הציל את חיי" ואילו "דוג־מן" זכה בפרס הסרט הבינלאומי הטוב ביותר

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"פרה אדומה". הזוכה (יחד עם "הצלילה") בתחרות הישראלית
נירית אנדרמן

הסרטים "הצלילה" של יונה רוזנקיאר ו"פרה אדומה" של ציביה ברקאי־יעקב זכו הערב (חמישי) שניהם יחד בפרס הסרט הישראלי העלילתי הטוב ביותר בפסטיבל הקולנוע ירושלים. פרס הסרט התיעודי הטוב ביותר הוענק ל"יונתן אגסי הציל את חיי" של תומר הימן, ואילו "דוג־מן", סרטו של מתאו גארונה, זכה בפרס הסרט הבינלאומי הטוב ביותר. הפסטיבל הירושלמי יינעל ביום ראשון.

"הצלילה" ו"פרה אדומה" שניהם סרטי ביכורים, וחבר השופטים של התחרות החליט לחלק ביניהם שווה בשווה שני פרסים: פרס הסרט הטוב ביותר ופרס סרט הביכורים המצטיין. "הצלילה" מספר על שלושה אחים שמתאחדים בקיבוצם בצפון כדי לקבור את אביהם, והצעיר שביניהם מראה סימני חרדה לקראת עלייתו לחזית במלחמת לבנון.

"הצלילה". הזוכה (יחד עם "פרה אדומה") בתחרות הישראליתצילום: עודד אשכנזי

ואילו "פרה אדומה" מספר על אב ובתו המתגוררים בהתנחלות בסילואן שבמזרח ירושלים. בזמן שהוא מתכונן לבניין בית המקדש השלישי, היא נקלעת לרומן עם בת שירות לאומי שמגיעה למקום.

"פרה אדומה" גם זיכה את השחקנית הראשית שלו, אביגיל קובארי, בפרס השחקנית הטובה ביותר, ואילו "הצלילה" קטף שני פרסים נוספים: פרס השחקן הטוב ביותר הוענק במשותף לשלושת כוכבי הסרט – האחים יואל, מיכה ויונה רוזנקאיר – ופרס הצילום ניתן לעודד אשכנזי, שצילם את "הצלילה".

"גאולה", סרטם של יוסי מדמוני ובועז יהונתן יעקב, זכה אף הוא בטקס בשלושה פרסים: פרס חביב הקהל, פרס המוזיקה הטובה ביותר (לאסף תלמודי), ופרס החוויה היהודית לסרט העוסק במורשת היהודית.

בתחרות סרטי התעודה זכה כאמור בפרס הראשון "יונתן אגסי הציל את חיי", סרטו של תומר הימן המציע התבוננות אינטימית על חייו של כוכב מפורסם של תעשיית הפורנו הגאה.

"יונתן אגסי הציל את חיי". הזוכה בתחרות התיעודיתצילום: עדי רייס

את פרס הבימוי בתחרות התיעודית העניקו השופטים לשקד גורן על סרטו "אליפלט", פרס התסריט ניתן למור לושי ודניאל סיון על סרטם "יומני אוסלו", ואילו פרס העריכה הוענק לטל רבינר ואלכס חוסיד שערכו את הסרט "יונתן אגסי הציל את חיי". "ילדי פרא" בבימוי טל פסס זכה בפרס חביב הקהל לסרט תיעודי.

הסרט שזכה בפרס הסרט הטוב ביותר בתחרות הבינלאומית הוא "דוג־מן", סרטו של האיטלקי מתאו גארונה, המספר על ספר כלבים שנקלע למערכת יחסים מסוכנת עם פושע אלים במיוחד. ציון לשבח ניתן לסרט "גבול" שביים עלי עבאסי.

"דוג-מן", הזוכה בתחרות הבינלאומיתצילום: 01 Distribution / פסטיבל

פרסים נוספים שניתנו הערב, בין היתר: פרס פדרציית מבקרי הקולנוע הבינלאומית (FIPRESCI) לסרט ביכורים ישראלי ניתן ל"אין בתולות בקריות", סרטה של קרן בן־רפאל. בתחרות "רוח החופש" ניתנו פרסים לסרט העלילתי האיטלקי "לזרו השמח" שביימה אליצ'ה רורוואכר, ולסרט התיעודי הרומני "כדורגל אינסופי" שביים קורנליו פורומבויו. ואילו הפרס לסרט העלילתי הקצר הטוב ביותר ניתן ל"בחורה עם מזלג בעולם של מרק" שביים יותם קניספל מהמכללה האקדמית בית ברל. פרס לסרט תיעודי קצר הוענק ל"חוף המועד" של אורי שמאלי מבית הספר סם שפיגל, ופרס סרט האנימציה הקצר המצטיין ניתן ל"אדוות" שביימה מור ישראלי. בפרס החוויה היהודית מטעם יו"ר יד ושם זכה "דבש שחור, שירת חייו של אברהם סוצקבר" בבימויו של אורי ברבש.

שופטי התחרות הישראלית היו השנה קלין פטר נצר, ענת יוטה צוריה, מלגורז'טה שומובסקה וקרולין שמפטייה. בתחרות הבינלאומית שפטו פיונולה הליגן, מיכאל וובר ועילית זקצר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ