אחרי שנה בלבד: אליסיה ווסטון התפטרה מניהול סינמטק ירושלים

ההתפטרות קשורה בגירעון הכספי שהתגלה במוסד. ווסטון תמשיך לנהל את פסטיבל ירושלים הקרוב. העיתונאי ניר בכר מונה למנהל תפעול של הסינמטק

נירית אנדרמן
נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

אליסיה ווסטון, המנהלת הכללית והאמנותית של סינמטק ירושלים ופסטיבל הקולנוע ירושלים, הגישה באחרונה את התפטרותה לוועד המנהל של הסינמטק. התפטרותה של ווסטון באה שנה אחת בלבד לאחר שנכנסה לתפקיד, וזמן קצר לאחר שהתברר כי הגירעונות של מוסד התרבות הירושלמי הוותיק גדולים בהרבה מכפי שהיה ידוע לפני שנכנסה לתפקיד.

במקביל, העיתונאי ניר בכר, עורך מוסף "הארץ" לשעבר, מונה בשבוע שעבר על ידי ההנהלה הציבורית של הסינמטק לתפקיד מנהל התפעול הראשי ( COO) של הסינמטק.

יחד עם ווסטון הגישה את התפטרותה גם סגניתה, אורלי גרטי־סרוסי. ווסטון תמשיך בינתיים לכהן כמנהלת האמנותית של הסינמטק, לפחות עד לאחר פסטיבל ירושלים הקרוב, שיתקיים בעוד כחודשיים. רק לאחר מכן יוחלט אם תישאר בתפקידה זה.

ווסטון. לא סיפרו לה על עומק הגירעוןצילום: אמיל סלמן

"הודעתי לוועד המנהל על כוונתי לסיים את תפקידי כמנכ"ל סינמטק ירושלים בחודשים הקרובים”, אמרה אמש ווסטון. “לצערי, בנסיבות הנוכחיות, לא אוכל להגשים את המטרות שעבורן נבחרתי לתפקיד ושאותן קיוויתי למלא. צוות הסינמטק ואני עובדים במרץ לקראת פסטיבל הקולנוע ה-30, אשר עומד להיות חגיגי, עשיר ומרגש. אמשיך להיות חלק מהסינמטק ומתעשיית הקולנוע הישראלית במלוא המחויבות והמסירות".

התפטרותה של ווסטון היא מכה כואבת נוספת שניחתת על מוסד התרבות הירושלמי המוכה, שאינו מצליח לשמור על יציבות ניהולית כבר יותר מחמש שנים, מאז עזיבתה של ליה ון ליר, מייסדת הסינמטק (המכהנת כיום כנשיאת המוסד). סכסוכי עבודה בין העובדים להנהלה, מצב כלכלי קשה ומחלוקות שהתגלעו בין נציגי שניים מהגופים המממנים של הסינמטק והפסטיבל (קרן אוסטרובסקי וקרן ירושלים) הערימו קשיים רבים על ניהול המוסד ועל פעילותו התקינה. גם אילן דה פריס, שמונה לתפקיד לאחר עזיבתה של ון ליר, החזיק בתפקיד פחות משנתיים.

מינויה של וסטון - יהודייה אמריקאית, בכירה לשעבר במכון סאנדנס האמריקאי - לתפקיד מנהלת הסינמטק לפני כשנה, עורר אמנם ביקורת מסוימת (אנשי קולנוע מקומיים מחו על כך שלא נמצא ישראלי מתאים לתפקיד), אך גם הפיח תקווה לשיפור מעמדו ומצבו של המוסד החבול. רבים קיוו כי קשריה הבינלאומיים של וסטון והיכרותה עם עולם הקולנוע הבינלאומי יסייעו לה לשקם את הסינמטק והפסטיבל ולהשיבם לימי הזוהר של תקופת ון ליר.

ואולם, בשנה האחרונה התברר כי הגירעון שבו שרוי הסינמטק הירושלמי גדול באופן משמעותי מכפי שהיה ידוע לפני כשנה, עת נכנסה וסטון לתפקידה. עובדה זאת הקשתה מאוד על ניהול המקום ועל יישום תוכניות שונות, שנבנו בהתאם למצב הכלכלי שהתברר ככוזב.

דוד הרמן, חבר הוועד המנהל של סינמטק ירושלים, אישר הערב (שלישי) בשיחה עם "הארץ", כי בחודשים האחרונים התברר כי הגירעון של הסינמטק גדול בהרבה מכפי שחשבו. "כשאני נכנסתי לתפקיד, בסתיו, ידענו על גירעון מסוים, אבל אז באמת התברר לנו שהגירעון גדול הרבה יותר מכפי שחשבנו, ושהוא הצטבר לאורך שנים", אמר הרמן. לשאלה כיצד ייתכן שהוועד המנהל לא ידע את פרטי המצב הכלכלי של המוסד לאשורם, הוא ענה: "אנחנו שואלים את אותן השאלות, ומפנים אותן למי שניהלו את הסינמטק בפועל בשנים האחרונות ולמי שישבו בוועד המנהל שלו. גם לנו לא ברור כיצד הדברים הללו לא נודעו לפני כן".

על התפטרותה של ווסטון אומר הרמן, כי הוועד המנהל עדיין לא הספיק להתכנס כדי לדון בכך. לדבריו, "בינתיים היא התפטרה מהמנכ"לות בלבד, והיא נותרת בתפקידה כאחראית מובילה של הפסטיבל הקרוב ושל הפן האמנותי של כל מה שקורה בסינמטק". ובאשר למינויו של ניר בכר, טוען הרמן כי תהליך החיפוש אחר מועמד מתאים לתפקיד המנהל התפעולי נמשך כחצי שנה, ולאחר סיומו מונה בכר לתפקיד לפני כשבוע.

בכר, שמונה לתפקיד מנהל התפעול (COO) של הסינמטק הירושלמי, שימש בעברו בתפקידים עיתונאיים שונים. בין היתר, היה עורך המוסף "7 ימים" ב"ידיעות אחרונות", שימש כעורך מוסף "הארץ", ולאחר מכן כעורך מגזין "שישי" בערוץ 10. במסגרת תפקידו החדש הוא יהיה אחראי על ניהול התקציבים, העובדים והמבנים בסינמטק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ