ביקורת |

סוס מלחמה של ספילברג: חוויית צפייה מייגעת

ייתכן כי סטיבן ספילברג ניסה להעביר מסר אנטי-מלחמתי בסוס מלחמה, המועמד לאוסקר, אבל הסרט מתקשה לרגש

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אחרי שסטיבן ספילברג ביים ארבעה סרטים שהתרחשו בעת מלחמת העולם השנייה ("1941", "אימפריית השמש", "רשימת שינדלר" ו"להציל את טוראי ראיין") והיה מעורב בהפקת שתי סדרות טלוויזיה גרנדיוזיות שאותה מלחמה היא ברקע שלהם ("אחים לנשק" ו"הפסיפיק"), בא תורה של מלחמת העולם הראשונה בסרט "סוס מלחמה", המועמד לאוסקר. הסרט, שאורכו כמעט שעתיים וחצי, עובר מאירוע לאירוע, מאפיזודה לאפיזודה, אבל הגודש העלילתי אינו מצטבר ליצירה שלמה.

ב-2011 ביים ספילברג שני סרטים שמיועדים בעיקר לבני נוער: תחילה את "הרפתקאות טינטין", שמיועד גם לילדים, וכעת את "סוס מלחמה", שבגלל כמה סצינות קשות הכלולות בו, מיועד לבני נוער. לא היתה בכך בעיה, אילו "סוס מלחמה" היה סרט לצעירים שגם מבוגרים יותר עשויים להתעניין בו. איני יודע אם הספר מאת מייקל מורפוגו והמחזה שהתבסס עליו מאת ניק סטאפורד הצליחו בכך, אבל הסרט כושל במשימה.

הכישלון אינו נובע מכך שבמרכז הסיפור ניצבת דמותו של סוס, ועיקר העלילה עוסקת בידידות הנחרצת בין נער בריטי לסוסו - אלא מכיוון שהסוס הוא הדמות המרשימה ביותר בסרט בעוד הדמויות האנושיות הסובבות אותו משורטטות ללא עומק והעלילה מתפתחת בכבדות מכאנית. כל זה מקשה על הסרט לנגן על נימי הנפש של ציבור רחב. אפילו סופו הסנטימנטלי של "סוס מלחמה" אינו מצליח לרגש באמת כי אנו מודעים יתר על המידה לסכמטיות שבה משיג ספילברג את האפקט הסנטימנטלי.

עשו לנו לייק ותוכלו לקבל את מיטב ביקורות הסרטים ישירות אליכם

העלילה מתרחשת באנגליה ומתחילה עוד לפני המלחמה. איכר שתיין ששמו נד נאראקוט (פיטר מאלן), שמגדל לפת ושדותיו המכוסים סלעים זקוקים לחריש יעיל כדי שהבציר של העונה הבאה יגדל בה, רוכש במכירה פומבית סייח יפהפה ששמו ג'ואי במקום סוס העבודה שהוא נשלח לרכוש על ידי אשתו (אמילי ווטסון). הרעיה אוהבת אותו אך דואגת לו ולמצב המשפחה, הכוללת גם בן מתבגר, אלברט (ג'רמי אירוויין). הרכישה של הסייח עומדת בניגוד לכל היגיון עסקי והמחיר שמשלם נד שווה לכל שכר הדירה שהוא חייב על חוותו, אבל הוא רוצה גם להרגיז את בעל הבית היהיר שלו (דייוויד תיוליס), שנהנה להתגרות בו.

הבן אלברט מתאהב ממבט ראשון בסייח היפהפה, שמעוין לבן עם זנב טבוע במצחו (והמעוין הזה לא רק יפה אלא גם יעיל, והוא יסייע בהמשך לצופים לזהות את ג'ואי בזמן המלחמה, כאשר המסך מתמלא בסוסים נוספים), והוא מחליט להוכיח להוריו שג'ואי יכול לשמש גם סוס עבודה שיחרוש את השדה. אבל נד אינו מעריך דיו את הישגו של בנו הצעיר, וכאשר המלחמה פורצת הוא מוכר את ג'ואי לצבא. אלברט, צעיר מכדי להתגייס, מחליט לעזוב את ביתו וללכת בעקבות סוסו האהוב, אבל המלחמה גורמת לכך שהשניים מופרדים זה מזה.

ההמשך מתאר את ארבע שנות המלחמה, שבמהלכה ג'ואי עובר מהצד הבריטי לצד הגרמני ואף מאומץ על ידי איכר צרפתי (נילס ארסטרפ) ונכדתו החולנית (סלין בוקינס), שחברתו של הסוס - כמו במלודרמות סנטימנטליות - מביאה לה מזור זמני. ההרפתקאות נמשכות, ייסוריו של ג'ואי נמשכים אף הם, ובחלקו האחרון של הסרט נראית שוב דמותו של הבן אלברט, שגויס בינתיים לצבא הבריטי ומשתתף במתקפת סום - אחד הקרבות עקובי הדם ביותר בתולדות מלחמת העולם הראשונה. ספילברג מביים את סצינות הקרבות בראוותנות האהובה עליו, ולרגעים יש תחושה - שהתעוררה גם בסרטי מלחמה קודמים שלו - שהוא אוהב סצינות כאלה ומתרפק עליהן קצת יותר מדי.

ספילברג על הסט של "סוס מלחמה"צילום: דיוויד אפלבי

הסרט מצולם ומעוצב בסגנון של סרטים מפעם (הסצינה האחרונה, למשל, צבועה בגוני אחת הסצינות הזכורות ביותר מ"חלף עם הרוח"), וגם במקרה הזה המאמץ המכוון קצת מורגש יותר מדי. גם המוסיקה הגודשת את הסרט, שהלחין ג'ון ויליאמס, אומרת יותר מדי מה להרגיש בכל רגע נתון.

ג'ואי הוא חיה יפהפייה; לעומת זאת, לשחקני הסרט אין הרבה מה לעשות, וג'רמי אירוויין בתפקיד הבן אלברט הוא שחקן נאה אבל נוכחות סתמית שנוטה למונוטוניות. שחקן בעל נוכחות אותנטית ועזה יותר היה טוען את הסרט בעוצמה רגשית.

אם ספילברג רצה ש"סוס מלחמה" יהיה מעין אלגוריה אנטי מלחמתית, הרי הוא נכשל בהשגת המטרה הזאת. האמירות של הסרט נותרות צפויות למדי וטובעות בראוותנות ובסנטימנטליות. הצפייה בסרט די מייגעת בסך הכל.

סוס מלחמה - כל הפרטים והכתבות>>>

למועדי ההקרנה>>>

"סוס מלחמה". בימוי: סטיבן ספילברג; תסריט: לי הול, ריצ'רד קרטיס; על פי ספר מאת מייקל מורפוגו; צילום: יאנוש קמינסקי; מוסיקה: ג'ון ויליאמס; שחקנים: ג'רמי אירוויין, פיטר מאלן, אמילי ווטסון, נילס ארסטרפ, דייוויד תיוליס, סלין בוקינס, טום הידלסטון

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ