ביקורת |

"ממלכת אור הירח": בין שעשוע לרצינות

שני ילדים שבורחים מבתיהם כדי ליצור עולם משלהם עומדים במרכז סרטו של וס אנדרסון. הוא עמוק פחות מסרטיו הקודמים, אך התוצאה כובשת לב

אורי קליין
אורי קליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי קליין
אורי קליין

ב‑2009 ביים הבמאי האמריקאי וס אנדרסון סרט אנימציה רב חן, "מר שועל המהולל" ולרגעים יש לסרטו החדש "ממלכת אור הירח" מהות של סרט מצויר, אף שהוא לא; כמו, למשל, כשצופים בבית על צמרתו הזקופה של עץ, שנדמה כי אין אפשרות להגיע אליו.

יש שיכנו את הרגעים האלה בסרטו של אנדרסון ­ וגם בסרטיו הקודמים ­ רגעים של סוריאליזם; ואמנם על הסרט שורה תחושה של הזיה חלומית. אבל זו הגדרה מגבילה. יותר מהזיה שורה על הסרט תחושה של זיכרון כהמצאה, והזיכרון וההמצאה הם שני ילדים חריגים בני 12, סוזי (קארה הייוורד) וסם (ג'ארד גילמן), שמוצאים את הדרך לעצב בדמיונם את הרגע שבו נעשו מודעים לאובדנה המתקרב של ילדותם הלא מאושרת במיוחד. כדי להבליט את העובדה הזאת מספקים אנדרסון והתסריטאי רומן קופולה מספר אנונימי (בוב בלבן). תפקידו להזכיר שזאת מעשייה המתבססת על רגשות שהתעוררו במציאות ולאו דווקא על אירועים שקרו במציאות.

השנה היא 1965 והמקום הוא אי שומם יחסית לצד ניו אינגלנד. סם הוא יתום שמשפחת האומנה שעמה הוא מתגורר בחרה להיפטר ממנו ובינתיים שלחה אותו למחנה צופים, שמפקדו, וורד (אדוארד נורטון), מתייחס אליו ברצינות תהומית כאילו זו סיירת צבאית. סם, חנון כובש לב, שרוב הסרט חובש כובע דייווי קרוקט שמקושר לראשיתה של אמריקה, פגש שנה קודם לכן את סוזי, שמתגוררת באי עם הוריה, וולט בישופ (ביל מארי) ולורה בישופ (פרנסס מקדורמנד) ושלושת אחיה הקטנים בבית שנראה לפעמים כמו בית בובות. לורה, שאינה מאושרת בלשון המעטה בנישואיה, מנהלת רומן עם קפטן שארפ (ברוס ויליס), מפקד המשטרה המקומי.

סוזי, שעוטה איפור דרמטי סביב עיניה, נחשבת לילדה בעייתית, אולי כי היא קוראת ספרים ומאזינה לשאנסונים צרפתיים. חריגותם של סם וסוזי איחדה ביניהם כאשר נפגשו שנה קודם לכן, וכעת הם מחליטים לברוח, הוא ממחנה הצופים, היא מביתה, וליצור לעצמם עולם משלהם במקום מוגן על חופו של האי, שהוא קטן למדי, ועצם הרעיון שאפשר להיעלם בו הוא מופרך, מבדח וגם קצת עצוב, כי ברור שהאידיליה שסם וסוזי מנסים לעצב לעצמם היא זמנית בלבד.

"ממלכת אור הירח" הוא לא גרסה חדשה של "הלגונה הכחולה", ששלוש גיחותיו הקודמות אל הקולנוע תיארו בדרגות שונות של הצלחה כיצד שני מתבגרים, שננטשים על אי בודד, מגלים את סוד האהבה והתשוקה הנלווית לה. הוא רחוק ככל האפשר מהסרטים האלה. אין זה אפילו סרט על אהבה צעירה שמתעוררת, אף שסם וסוזי מנסים לממש כמה מהטקסים הקשורים לקיומה של אהבה שכזאת. זהו סרט על אובדן, שלו שותפים נער ונערה, שככל שהסרט מתקדם מבינים יותר ויותר שהעובדה שכל החיים לפניהם איננה מרגיעה ומעודדת.

הממד הזה של הסרט מעניק לו את עומקו, שמאיים לעתים לחמוק עקב ההתחכמויות של אנדרסון. בעוד שבסרטי אהבה צעירה אחרים התעוררות האהבה היא מטרה, כאן היא מעין ניסוי שמאפשר לשני גיבורי הסרט לבדוק מה הם החיים האלה לעזאזל. התשובה שהסרט מספק להם אינה מסעירה או מאיימת במיוחד, אבל היא מדויקת וספוגה באותו פיכחון אנטי רומנטי שיש בו גם מידה של אירוניה לא פוגענית שמאפיינת את כל סרטי אנדרסון.

מאז "ראשמור" מ‑1998 (שקיבל כאן את השם המסורבל "המרוץ לצמרת של מקס פישר") אני אוהב את סרטיו של אנדרסון, נענה לייחודיותם ונהנה מהאקסצנטריות העדינה והספוגה במלנכוליה שמאפיינת אותם. בין סרטיו, שכוללים את "משפחת טננבאום", "עמוק במים" ו"הרכבת לדארג'ילינג" ­ "ממלכת אור הירח" הוא יצירה מעט מינורית; יותר סקיצה לסרט מאשר סרט בעל נפח מלא וסוחף.

ג'ייסון שוורצמן ב"ממלכת אור הירח"

סם וסוזי הם שני הגיבורים וסביבם טווה אנדרסון אנסמבל של טיפוסים, שמתקרבים לקריקטורות אבל אינם חוצים את הקו ואינם נהפכים לכאלה בזכות הכתיבה המיומנת והעיצוב המחוכם של השחקנים. בנוסף לוורד, שארפ והוריה של סוזי (ביל מארי, שמגלם את אביה של סוזי, הופיע בחמשת סרטיו האחרונים של אנדרסון ואין שחקן שמתאים לחזונו ממנו), מצטרפים לחיפוש אחרי שני הילדים שברחו גם עובדת סוציאלית (טילדה סווינטון), שידועה רק בכינוי "שירותים סוציאליים" ומפקד רם מעלה בצופים ששמו קומנדר פירס (הארווי קייטל). כל אלה עושים עבודה נכונה אבל הכוכב הראשי הוא הנוף של האי ­ עוצר נשימה ביופיו אבל כולל בתוכו משהו אפל ומאיים.

אנדרסון אוהב למקם את סרטיו בטריטוריות מקבילות ומנותקות (העיירה ב"ראשמור", הדירה ב"משפחת טננבאום", המצולות ב"עמוק במים", הרכבת החוצה את הודו ב"הרכבת לדארג'ילינג"). ב"ממלכת אור הירח" זהו האי עצמו, שמייצג חלום של נוף פורה במזרחה של אמריקה, שעומד בניגוד לנוף הצחיח שמייצג את מערבה.

החל ב"תום סויר וכלה ב"התפסן בשדה השיפון" יש לאמריקה מסורת של יצירות שמתעדות את היקלעותם של מתבגרים להרפתקאות של גילוי עצמי, והסרט הזה מצטרף לרשימה, גם אם אין בנפחו כדי להשתוות להן. עם זאת, זו יצירה שראויה לצפייה בעיקר כי אנדרסון יודע כיצד לשלב בין שעשוע להתייחסות רצינית אל מושא עיסוקו. הוא אולי עשה זאת ביתר רוחב ועומק בסרטיו הקודמים, אבל גם ב"ממלכת אור הירח" השילוב הזה מהדהד מתחילת הסרט ועד לסופו, והתוצאה, בדרכה המינורית אמנם, כובשת את הלב.

פרנסיס מקדורמנד וברוס ויליס ב"ממלכת אור הירח"

"ממלכת אור הירח". בימוי: וס אנדרסון; תסריט: רומן קופולה, וס אנדרסון; צילום: רוברט ד' יאומן; מוסיקה: אלכסנדר דפלה; שחקנים: קארה הייוורד, ג'ארד גילמן, אדוארד נורטון, ברוס ויליס, ביל מארי, פרנסס מקדורמנד, טילדה סווינטון, הארווי קייטל, ג'ייסון שוורצמן, בוב בלבן

עוד ביקורות: גברים בשחור 3 | אלברט נובס | אורחים לרגע | באפילה | העדינות | חתולים על סירת פדלים | מחוברים לחיים | משחקי הרעב | בושה | קרוב להפליא ורועש להחריד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ