הקומדיה "היפוכונדר מבריק" זקוקה לכדור אספרי

אחרי הצלחתו המטאורית של דני בון עם הקומדיה "ברוכים הבאים לצפון" הלכו אחריו המפיקים בעיניים עצומות. אבל "היפוכונדר מבריק" החדש שלו הוא לא מבריק ולא מצחיק

אורי קליין
אורי קליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי קליין
אורי קליין

היו ימים רחוקים, בהם הדיון בקומדיה הקולנועית הצרפתית לווה במונח "אספרי", שנועד לציין את מידת האנינות ושאר-הרוח של קומדיה זו כאשר היא נתונה בידיהם המוכשרות של במאים כגון ז'אק בקר או פיליפ דה ברוקה. ימים אלה חלפו מזמן, וכיום אפילו הקומדיות בכיכובו של לואי דה פינס נדמות כבעלות אספרי לעומת אלה שמופקות בצרפת בימים אלה.

לפעמים הקומדיות האלה מצליחות לשעשע — "למה זה מגיע לי" היא דוגמה עכשווית המוקרנת כעת בישראל — אבל לרוב הן מייגעות, כמו "היפוכונדר מבריק", סרטו הרביעי כבמאי של דני בון, שהמפיקים בצרפת יאפשרו לו לעשות הכל מאז שסרטו השני, הקומדיה האנינה יחסית "ברוכים הבאים לצפון", היתה ב–2008 לסרט המכניס ביותר בתולדות הקולנוע הצרפתי.

מתוך "היפוכונדר מבריק"צילום: זאן קלוד לוטר

סרטו הבא, שנקרא בישראל "ברוכים הבאים למכס" (2010), כבר היה הרבה פחות מוצלח מסרטו הקודם למרות שגם הוא עסק, כמו להיטו הגדול של בון, במפגש בין תרבויות, נושא ראוי לקומדיות. אך סרטו הנוכחי מוריד את הקומדיה של בון לשפל שנראה כמו מחלה קומית סופנית. אינני משתמש בדימוי זה במקרה, כיוון שגיבור הסרט, רומן פובר, אותו מגלם דני בון עצמו, הוא היפוכונדר שחרד מכל חיידק אפשרי, בטוח שהוא לוקה בכל מחלה אפשרית ושסופו קרוב. ההיפוכונדר הוא גיבור קומי שכיח בקומדיות (דני אחר, דני קיי, היה לכוכב לאחר שגילם היפוכונדר המגויס לצבא בסרט "אל הנשק" ב–1944), ויש כמה סצינות בסרטו של בון שמציגות את ההיפוכונדריה בהיסטריה הנדרשת. אולם האופן שבו התסריט, שאף אותו כתב בון, משתמש בנוירוזה של הגיבור גובל רוב הזמן במופרך ואף בנלעג.

גיבור הסרט ההיפוכונדר מועסק בעבודה הכי לא מתאימה למישהו כמותו: הוא מצלם תמונות לאנציקלופדיה רפואית באינטרנט (הסרט נמנע מלשאול איך קרה שרומן בחר דווקא בעבודה הזאת שהיא אולי אחת הסיבות להיפוכונדריה הגואה שלו, שמונעת ממנו אפילו מלהתנשק בליל השנה החדשה פן יידבק במחלה). רומן משגע את הרופא שלו, ד"ר דימיטרי זוונקה (קאד מראד, שכיכב לצדו של בון גם ב"ברוכים הבאים לצפון") עם כל מיני מחלות שאין לו, ובכל זאת הרופא הטוב אוסף אותו משום־מה לביתו. שם כמובן פוגש רומן הרווק את אנה (אליס פול), אחותו של הרופא, ועוד לפני שמספיקים לומר "צ'רקיסטן" — רומן מעורב במלחמת האזרחים המשתוללת במדינה הפיקטיבית הזאת. אל תשאלו איך ולמה ללכת דווקא בכיוון הזה. ממש לא כדאי, בעיקר בגלל שההסתבכויות הנובעות מהמהלך העלילתי הזה אינן מניבות שום שלל קומי מוצלח.

מורגש שבון מנסה ללכת בדרכה של קומדיית־המצבים לדורותיה, שלעתים קרובות סיבכה בסיטואציות הזויות את גיבוריה החלשים והנגועים בנוירוזות שונות, אולם בון לא מצליח לעשות זאת בצורה מקורית, רעננה ושנונה. אין לי שום דבר נגד קומדיות מצבים, אפילו הבוטות שבהן, כל עוד הן מצחיקות. אך זהו חטאו הגדול ביותר של הסרט, שמלבד לרגעים מזדמנים הוא איננו מצחיק, ומצאתי את עצמי עוקב בתמיהה ולא בהנאה אחר הרישול הקומי שלו.

לדני בון כשחקן יש חן מסוים, אך זה לא מספיק כדי להזין את הסרט, שמורגש כי הושקע בו כסף רב, בעיקר בכל מה שקשור לסצינות בצ'רקיסטן. כסף רב אך מעט מאוד השראה, ועל "אספרי" לא ניתן לדבר כלל. ייתכן שבון סובל משאננות יתרה בעקבות ההצלחות של סרטיו הקודמים; ייתכן שכישרונו הקומי היה מוגבל מלכתחילה. בכל מקרה, "היפוכונדר מבריק" מוכיח שהוא זקוק לטיפול נמרץ ודחוף.

מתוך הסרט. מלחמת אזרחים לא מנומקת ב"צ'רקיסטן"צילום: זאן קלוד לוטר

"היפוכונדר מבריק". תסריט ובימוי: דני בון; צילום: רומן וינדינג; מוסיקה: קלאוס בדלט; שחקנים: דני בון, קאד מראד, אליס פול, ז'אן-איב ברטולו, ג'ונתן כהן

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ