אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

"מדינת ג'ונס החופשית": העבדות כחומר למחשבה

הסרט החדש בכיכובו של מתיו מקונוהי מסתמך על יכולתו להחזיק מסך, אך ככל הנראה לא יוציא אנשים לרחובות. בתוך גל הסרטים שעוסקים בתקופה החשוכה בארצות הברית, הוא מוכיח שחקיקה לא מונעת יחס מפלה גם בימינו

תגובות

הזלזול מושרש עמוק בתוך החברה. מתוך "מדינת ג'ונס החופשית"

לארצות הברית של אמריקה לא חסרות סיבות להתעסק בעצמה, ובכל פעם היא מוצאת דרכים חדשות לעשות זאת. מאז ש-"12 שנים של עבדות" זכה באוסקר, נדמה שישנה עליה במספר הסרטים שעוסקים בתקופה החשוכה בהיסטוריה האמריקאית, אם כי הפופולריות של הז'אנר התגברה עוד לפני כן. דוגמאות בולטות מהשנים האחרונות כוללות את "ג׳אנגו ללא מעצורים" של קוונטין טרנטינו, "לינקולן" של סטיבן שפילברג וזוכה סאנדנס של השנה הנוכחית, "לידתה של אומה", שוודאי ישוב לשיח בתקופת האוסקר. אפילו "האגדה של טרזן" - מעשיה אסקיפיסטית לכאורה שמוקרנת בימים אלו על המסכים, מצאה לעצמה לנכון לבסס קו עלילה מרכזי על שחרור עבדים. כעת מגיע אל בתי הקולנוע "מדינת ג'ונס החופשית" המבקש להשתמש באירועים אמיתיים על מנת להציג את היחס המזלזל והלא אנושי לעיתים אל כהי העור כבעיה המושרשת עמוק בחברה.

» "מדינת ג'ונס החופשית" - איפה ומתי אפשר לראות?» מה וויט סטילמן חושב על הוליווד?» אלמודובר חוזר עם סיפור חדש ושטיקים ישנים» סרטי ילדים לחופש הגדול

גיבור הסרט הוא דווקא אדם לבן שחי בתקופת מלחמת האזרחים. ניוטון נייט (מתיו מקונוהי), המכונה ניוט, מתחיל את הסרט כחובש בצבא הקונפדרציה, הגוף ששלט הלכה למעשה במדינות דרום ארצות הברית בתקופה בה מתרחשת העלילה. אחרי עוד מיתה חסרת טעם של קרוב ועוד גזל שמבצע הצבא מאלמנת מלחמה, מחליט ניוט לערוק. הוא מציב בסכנה לא רק את עצמו, את אשתו סרינה (קרי ראסל) ואת בנו הפעוט, אלא מבקש גם מחקלאיי האזור להגן על האדמות והחוות שלהם מפני קציני הצבא שבאים לדרוש עשרה אחוז אבל בפועל לוקחים הכל. ניוט הופך למבוקש ובוחר להסתתר בביצות אי שם במדינת מיסיסיפי, שם הוא מוצא מקלט בחברתם של עבדים נמלטים. מוזס (מהרשלה עלי) בעל הנפש האיתנה ורייצ'ל (גוגו מבתה-רו) השאפתנית הופכים ליד ימין ושמאל של גיבורנו במאבק לצרף אליהם עוד שחורים נרדפים ועוד חוואים שסובלים מטבעת החנק של הצבא. התוצאה היא התקוממות חמושה שנמשכה שנים, במהלכה קמה מדינת ג'ונס החופשית בלב ליבה של דרום ארצות הברית הגזענית.

חומר למחשבה. מתוך "מדינת ג'ונס החופשית"

הסרט נסמך לא מעט על היכולת של מתיו מקונוהי להחזיק זמן מסך בעודו בוהה או מברבר, מה שמתחיל כבר משלב הפוסטר. השחקן, שזוכה לעדנה ולפרסים בשנים האחרונות, לא מתקשה לשאת בעול ולהפגין את הכריזמה הדרושה לדמות שסחפה אחריה מדינה שלמה. יחד עם זאת, הסרט מתעקש להציג אותו כאדם שלעולם אינו טועה, יודע תמיד מה וכיצד לעשות, וגם סוג של גיבור על כשמדובר בקרבות ירי. אולי עיבוי הפגמים היחסיים והמועטים מדי של ניוטון נייט היה הופך אותו לדמות עגולה ושלמה יותר, שאפשר גם להזדהות עימה במקום רק להעריץ מרחוק.

היחסים בתוך החברה האמריקאית. מתוך "מדינת ג'ונס החופשית"

כאן אפשר לבוא בטענות לתסריט הסלחני והחד צדדי של ליאונרד הרטמן, שזהו סרטו הראשון באורך מלא ככותב. הרטמן נעזר בכתיבה בבמאי גארי רוס ("פלזנטוויל", "משחקי הרעב") שגם ביים, והסרט מהווה יציאה מאזור הנוחות שלו. כבר בתחילת הסרט רוס אינו חוסך במראות קשים משדות הקרב של 1863 ובהמשך מציג את קשיי החיים בזמן המלחמה, מפקיד רובים בידיהם של ילדים (כפי שקרה היסטורית) ולא חוסך בגוויות תלויות על עצים. בכך יש ליוצר אפשרות להפגין את גודלה של ההפקה המרשימה, גם אם חסרת הייחוד. אך למרות תיאור זה, יש בסרט גוון מרוכך מספיק בכדי לא להפוך את הסבל לקשה מנשוא, וגם לא להתענג על זוועות התקופה, אלא פשוט לנסות ולהציג את ההיסטוריה בכל תפארתה ושפליותה. אחרי הכל, התוכן שבאמת לא קל לעיכול הוא זה הנוגע ליחסים בתוך החברה האמריקאית.

"מדינת ג'ונס החופשית" - טריילר:

"מדינת ג'ונס החופשית" מבקש להוכיח רלוונטיות לנעשה בארצות הברית של היום דרך עיסוק בתקופה היסטורית שכולם מסכימים על היותה מסוייטת. אורכו הרב (כשעתיים ועשרים דקות) מאפשר לו להראות לא רק את הסיבות להתקוממות של חייל לשעבר ועבדים משוחררים נגד המדינה שלהם עצמם, אלא גם להמשיך הלאה ולהראות שהעתיד שהובטח למנצחים לא הפך להווה ורוד במיוחד. זה מתחיל בהצגת ארצות הברית של השנים אחרי סיום המלחמה, בה בכירי הקונפדרציה למעשה נשארו בעמדות מפתח וחלק מן העבדים ששיחרר הנשיא לינקולן סבלו מתנאים נוראיים בתקופת ג'ונסון, וממשיך עם חוט עלילה דקיק שנשזר לאורך הסרט ומתרחש 85 שנים לאחר סיום הלחימה, כלומר באיזור 1950. בסיפור צדדי זה מתנהל משפט כנגד אחד הצאצאים של ניוטון נייט, שנרשם כבנם החוקי שלו ושל אשתו סרינה אך נחשד כממזר שנולד לרייצ'ל השחורה. הסיבה למשפט היא נישואי תערובת, שהיו אסורים באותה התקופה, בין אותו צאצא שהוא "שמינית כושי" כהגדרת התובע לבין בחירת ליבו הזכה כשלג. דרך בחירה זו מבקש הסרט לקפוץ עוד כמה עשורים קדימה, אל ימינו אנו, בה אמריקאים עדיין מסתובבים עם נשק ברחובות ושחורים עדיין מופלים לרעה, גם אם זכויותיהם החוקיות הוסדרו. אין בו קריאה להתקוממות, אבל חומר למחשבה בהחלט כן.

מחזיק מסך. מתוך "מדינת ג'ונס החופשית"

» "מדינת ג'ונס החופשית" - איפה ומתי אפשר לראות?

*#