אורון שמיר, עכבר העיר

קאסט מצוין. "הלהקה האחרונה בלבנון" (צילום: עמית יסעור)הטענות לפיהן קרנות הקולנוע לא משקיעות מספיק בסרטים שהקהל רוצה לראות, אלא רק בסרטים אמנותיים שיקסמו לקהל בחו"ל, עומדות להיות מופרכות שוב בזכות הקומדיה החדשה "הלהקה האחרונה בלבנון". אפשר לספור לא פחות מחמישה מוסדות שהעניקו מתמיכתם לסרט, שנטיותיו הבידוריות המובהקות ודאי היו ניכרות לכל לקטור כבר משלב התסריט, או אפילו בשורת התיאור הראשונה של העלילה בתקציר. בכל זאת החליטו כל הגופים הנ"ל לתמוך בהפקה הזאת של "מרקר סרטים" בראשות אלעד גביש, שאחראית לסרטים כמו "פרינסס" או "סוף עידן התמימות" מהשנים האחרונות. אפשר להניח שהתמיכה נקבעה מהעבודה שכשרואים פוטנציאל לסרט טוב מול העיניים קשה שלא לעודד אותו להתממש, לא משנה מאיזה סוג הוא, מהו סגנונו ואפילו מהם תכניו. ו"הלהקה האחרונה בלבנון" הוא אחלה סרט, שחסר לקהל הישראלי לא לבוא להיקרע מצחוק מולו בבתי הקולנוע.» "הלהקה האחרונה בלבנון" - איפה ומתי אפשר לראות» "הבחורה על הרכבת": מי צריך את זה?» מדור סרטים בעכבר העיר» "מאסטר מיינדס": איזון מושלם בין קומדיה לדרמה» "ישמח חתני": הפיוט שהלך לאיבוד»"סופת חול": ביום בהיר רואים את האוסקר

הרעיון המבטיח שבבסיס הסרט חוזר אל ערב הנסיגה של צה"ל מלבנון, שם נשכחת להקה שהגיע להופיע בפני החיילים האחרונים. מי שמספר את סיפורה הוא שלומי (עופר חיון), שהיה זה שסידר את ההופעה המקוללת שלו ושל אסף (אורי לייזרוביץ') אצל חברו הוותיק קובי (עפר שכטר), קצין התחזוקה של מוצב אור הצה"לי, אי שם בדרום לבנון. בבוקר שלמחרת הנסיגה השלושה מוצאים את עצמם מאחור, ונאלצים להתעשת מהר כדי לנוס מחיילי החיזבאללה שהגיעו לפשוט על הבסיס שננטש, רק כדי לברוח מחיילי צד"ל המעורבים גם הם בעסקת פרוטקשן שהשתבשה. עד מהרה יתגלו סכסוכים עתיקי יומין בין שלושת הישראלים היחידים על אדמת האויב, כמו גם הסיבה שבגללה נזנחו מאחור. בינתיים בגבול הישראלי, קצינת משטרה צבאית (דניאל גל) עוצרת את מפקד המוצב לשעבר (איציק קריחלי, שגם כתב וביים) בחשד להברחת סמים גדולה, ודורשת לחקור לאן נעלמו השלושה.כאן כדי לבדר, ועושה את זה טוב. "הלהקה האחרונה בלבנון" (צילום: עמית יסעור)

לא רק הסרט בנוי משלשות ושלישיות, כמו כל דבר בצה"ל ובהכרח גם קומדיות צבאיות (עיין ערך "אפס ביחסי אנוש"), אלא גם אחורי הקלעים. כאמור, על הבימוי והתסריט חתום קריחלי, כותב קומי ותיק ("לילה גוב", "שמש"), אלא שבכל אחד מהתחומים יש לו שותף קומי לא פחות. הבמאי האחר של הסרט הוא בן בכר, מהכשרונות שטופחו ב"ארץ נהדרת" ולאחר מכן בעוד מספר סדרות טלוויזיה ("זנזורי", "מלבי אקספרס"). הכותב הנוסף הוא אורי הלוי, שליווה את קריחלי ב"שמש", "הפיג'מות" ו"המובילים". המשולש הקומי הזה סיפק לא מעט תחמושת לשלושת השחקנים הראשיים, שמצליחים לפגוע בול ולנתב את צרורות הפאנצ'ים אל המטרה."הלהקה האחרונה בלבנון" - טריילר:אם להיות ספציפי בחלוקת הצל"שים, שכטר מעניק הופעה היסטרית מהרגיל באופן הכי חיובי של המילה ומבלי לפספס אף שורה, חיון מתפקד היטב בתור הדבק והמצפון הרגשי של החבורה ומזגזג יפה בין הקומי לדרמטי, ולייזרוביץ' דופק את אחת ההופעות ההזויות שנראו בקומדיה ישראלית לאחרונה וגונב את ההצגה בכל סצנה מחדש. בתפקידי המשנה תומכים היטב ישראל קטורזה, דנה פרידר, סלים דאו, הישאם סולימאן וג'ורג' אסכנדר - לרובם יש רק שתיים-שלוש סצנות לייצר דמות והם עומדים בכך בגבורה. קריחלי מתענג על תפקיד המניאק שתפר לעצמו, והדו-קרב שלו עם דמותה של גל הוא אחד המוצלחים שבסרט, והכי קרוב שמגיע "הלהקה האחרונה בלבנון" לביקורת על התנהלות ישראל בכלל או צה"ל בפרט. כאמור, הוא כאן רק כדי לבדר, לא להכביד, ממש כמו להקה צבאית.אפילו המוזיקה טובה. "הלהקה האחרונה בלבנון" (צילום: עמית יסעור)

באותו עניין, שווה לציין את ההפקה המוזיקלית שאין לזלזל בה, כולל עיבודים מפתיעים, מ"כלניות" ועד "בדד". אין זה פלא כעל ההפקה המוזיקלית של הלהקה חתומים שמות כמו גל תורן (מרסדס בנד) ודודוש קלמס (הדג נחש), בעוד שהמלחין והמוזיקאי אבי בללי (נקמת הטרקטור) אחראי לפסקול. אהבת המוזיקה מצאה את דרכה גם אל חלק מהבדיחות בסרט, כולל מחווה משוגעת לסי היימן, ויש בה כדי להעיד על האופן בו נעשתה היצירה כולה. "הלהקה האחרונה בלבנון" הוא סרט שניכרת בו השקעה ומחשבה בכל שלב של הדרך, החל מליטוש הדיאלוגים, דרך בניית הדמויות, וכלה בבניית העולם הסוריאליסטי אך הכמעט אמין בו מתחוללת הקומדיה הצנועה והחכמה הזאת. גם אם תמצאו חור או שניים בכל אחד מהתחומים האלה (ולא מדובר במלאכה קשה במיוחד), התוצאה הסופית לא סתם עובדת אלא ממש נותנת עבודה. בדיוק כמו שקומדיות ישראליות צריכות לעשות ולהיעשות, אם רק עומדים מאחוריהן מספיק אנשים מוכשרים וגופים מממנים."הלהקה האחרונה בלבנון" - איפה ומתי אפשר לראות?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ