"סטארטרק: אל האינסוף": ממציא את עצמו מחדש

כשבהוליווד יוצרים עוד ועוד סרטי המשך בינוניים וחסרי השראה, ולמרות שחומרי הגלם בלתי ניתנים לשינוי, המותג המוכר מצליח להפתיע לטובה בזכות במאי אקשן מוכשר וחייזרית בלתי נשכחת

אורון שמיר, עכבר העיר | צילום: יח"צ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורון שמיר, עכבר העיר | צילום: יח"צ

גרופית לוחמת שמצילה את המצב. מתוך "סטארטרק: אל האינסוף"

מדהים כמה מסובך ומאתגר ליצור סרט ראוי למאכל בהוליווד של היום, ומדהים עוד יותר עד כמה קל ופשוט להגיע לתוצאה הרצויה תוך שימוש באותם חומרי גלם ובאותה שיטת הכנה בדיוק. הסוד טמון כמובן ביכולות של השף וצוות המטבח, או במקרה של סרט קולנוע - בזהות הבמאי, הכותבים וכמובן גם המפיקים. כלומר, בהנחה שאת השחקנים ואפילו את העלילות אי אפשר להחליף כשמדובר במותג גדול. ג'יי ג'יי אברהמס החל בניסיון החיאה של "מסע בין כוכבים" בסוף העשור הקודם, אבל אשתקד עבר להחריב את המותג המתחרה "מלחמת הכוכבים". כעת, לאחר שני סרטים כבמאי סרטי "סטארטרק" זז אברהמס לעמדת המפיק המתאימה הרבה יותר ליכולותיו, מותיר את מושב הטייס של האנטרפרייז לג'סטין לין (מי שחתום על חצי מסדרת סרטי "מהיר ועצבני"). גם רוברטו אורצ'י, מהתסריטאים המצליחים אך האיומים בהוליווד ("רובוטריקים"), היה אמור לכתוב ואפילו לביים בעצמו, אבל הסתפק הפעם בהפקה בלבד, תודה לאל. מלאכת הכתיבה נפלה לידיהם של דאג יונג (שהיה מעורב בסדרות כמו "אהבה גדולה" ו"באנשי") וסיימון פג ("שוטרים לוהטים", "סוף העולם"). שלא במפתיע, הצוות הנוכחי שחתום על "סטארטרק: אל האינסוף" יצר תוצאה שהיא בקלות הסרט הטוב ביותר בסדרה מזה שנים ארוכות, וגם חגיגה נאה ל-50 שנות המותג על המסכים.

» "סטארטרק: אל האינסוף" - איפה ומתי אפשר לראות?» כל הסרטים החדשים בקולנוע» הקולנוע הישראלי מת, יחי המסחרי!» "בן חור" מביא את הנצרות למסך הגדול

על פי יומן הקפטן של ג'יימס טיבריוס קירק (כריס פיין), ספינת החלל אנטרפרייז מצויה 966 ימים במסעה מטעם הפדרציה הבין-כוכבית. לאחר ניסיון השכנת שלום כושל והומוריסטי בין שני גזעים, קפטן קירק משוגר חזרה לספינתו בידי האיש הטכני הנאמן המכונה סקוטי (סיימון פג, שגם כתב), ובידו מתנת הפיוס שלא התקבלה יפה. קירק וצוותו מצפים לעגינה בעיר החלל יורקטאון, ונראה שכולם זקוקים למנוחה מהשגרה. במיוחד ספוק (זאכרי קווינטו) ואוהורה (זואי סלדנה), שיחסיהם האישיים עלו על שרטון. הרגיעה לא נמשכת הרבה זמן, כשפליטים חייזריים מגיעים לבסיס מכוכב לכת סמוך ומבקשים את עזרת הפדרציה, ששולחת את האנטרפרייז לגשש.

זקוק למנוחה מהשגרה. מתוך "סטארטרק: אל האינסוף"

מה שאמור היה להיות משימת חילוץ קלה הופך למארב קטלני עבור האנטרפרייז, כשגזע חייזרי נוסף מבקש לשים את ידו על אותו חפץ שהיה אמור להיות מתנת שלום, אך מתגלה כהרבה יותר מסוכן. הצוות מפוצל בעל כורחו - קירק וצ'כוב (אנטון ילצין) מנסים לברר מה עומד מאחורי המארב, סקוטי חובר אל חייזרית מקומית בשם ג'יילה (סופיה בוטלה) ולומד על המקום אליו הגיעו, דוקטור "בונז" מקוי (קארל אורבן) וספוק בעיקר מנסים להשאר בחיים, ואוהורה וסולו (ג'ון צ'ו) נלקחים בשבי על ידי מנהיג המתקפה על האנטרפרייז - חייזר נקמן העונה לשם קראל (אידריס אלבה, אבל ספק אם תזהו אותו תחת האיפור הכבד). 

כשלין נבחר לביים את הסרט, הבדיחות המידיות נגעו בשאלה האם מרדפי מכוניות בסגנון "מהיר ועצבני" בכלל אפשריים בחלל. אז האמת שלא בדיוק, אבל הבמאי דווקא הצליח לשלב פנימה סצנת רכיבה אתגרית על אופנוע. צחוק בצד, לג'סטין לין יש יותר קולנוע שזורם בוורידים מאשר לאברהמס הנוסטלגיסט ממועט הכשרון, למרות שזאת הפעם הראשונה בה לין עוסק בז'אנר המדע הבדיוני, שאמור להיות תחום ההתמחות של אברהמס. ההבדל בין במאי אמיתי לחקיין טכנוקרט ניכר בכל שוט ושוט, ובמיוחד בסצנות השיא. אברהמס נשכר במטרה להפוך את "מסע בין כוכבים" למותג אקשן חללי, למרות שהסדרה דווקא הצטיינה בשיחות פוליטיות על גשר הפיקוד בין בני אדם ליצורים עם תאונות פימו במקום פרצוף. לאחר שני סרטים מלאי פוטנציאל אבל עמוסים בפגמים, מגיע במאי פעולה אמיתי ומצמיד את דוושת הגז לרצפה כפי שהיטיב לעשות בסדרת סרטי המכוניות. "סטארטרק: אל האינסוף" הוא כל מה שסרט חלליות צריך להיות, אפילו שחלקו הארי מתרחש על פני כוכב לכת אחד. הוא כולל את אחת מסצנות האקשן העמוסות והגדולות של השנה, וגם את השימוש הכי טוב במוזיקה בסרט חלל מאז "שומרי הגלקסיה".

ההברקות בטוח יגיעו. מתוך "סטארטרק: אל האינסוף"

ההופעות של השחקנים החוזרים לתפקידיהם הקבועים נעות בין הנמרצות מדי (כמעט כולם, במיוחד קארל אורבן) לעייפות למדי (בעיקר זאכרי קווינטו, שנראה פשוט סובל). לכן, וכמו בכל סרט שהוא חלק משרשרת אינסופית, הרענון היחסי אמור להתבצע בעמדות הנבל התורן ובעלי הברית החדשים. בגזרת הרשע, קשה לומר שקראל אפילו מדגדג את חאן המאיים שגילם בנדיקט קאמברבץ' בסרט הקודם, בעיקר משום שאלבה, שחקן מחונן לכל הדעות, נראה לכוד בתפקיד אדם לא ממש מעניין שלובש איגואנה על הראש. התוספת החדשה שמצילה את המצב היא ג'יילה, חייזרית שתקועה על הכוכב זמן רב ומהווה שילוב קוסמי בין זינה הנסיכה הלוחמת, מקגווייר וגרופית של להקת קיס עם סיפור רקע טרגי והמון הפתעות בשרוול.

"סטארטרק: אל האינסוף" - טריילר:

מי שמגלמת אותה היא סופיה בוטלה, שהייתה הדבר הכי טוב ב"קינגסמן: השירות החשאי". שם היא גילמה את גאזל בעלת רגלי הלהבים וכאן היא משחזרת את ההישג שלה, שיהפוך אותה כנראה לדמות הזכורה ביותר בסרט. מה שהכי מגניב בהקשר של הדמות הזאת, הוא שהתסריטאי-כוכב סיימון פג התוודה בראיון שההשראה לדמותה היא ג'ניפר לורנס מהסרט "קר עד העצם". זה מה שקורה כשנותנים לתסריטאים רעבים ומלאי רעיונות לכתוב סרט שאמור להיות מוצר ותו לא - אי אפשר לדעת מאיזה כיוון יגיעו ההברקות היחסיות, אבל אפשר להיות בטוחים שהן אכן יגיעו.

קורץ לסרטי עבר. מתוך "סטארטרק: אל האינסוף"

בהיותו סרט מבית היוצר של "מסע בין כוכבים", גם "סטארטרק: אל האינסוף" קורץ למעריצים ומתחפר במיתולוגיית העבר של המותג. אבל ההבדל בינו לבין שני קודמיו הוא שאינו נשען אך ורק על הצלחות העבר, כפי שעשה אברהמס וכפי שעושים יותר מדי סרטים אחרים בתקופה הנוכחית. הסרט אפילו מצליח להתייחס עלילתית לאירועים אקטואליים מן המציאות, כמו מותו של לאונרד נימוי שגילם את ספוק המקורי, ולא שוכח גם את אנטון ילצין שהלך לעולמו השנה בתאונה מחרידה וביזארית, עם הקדשה בכתוביות הסיום. זה בהחלט צובט בלב בסיומה של חווית צפייה מבדרת ומהנה, אבל מוכיח שוב שיש המון דרכים לפעול - גם בתור בורג במכונה משומנת.

» "סטארטרק: אל האינסוף" - איפה ומתי אפשר לראות?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ