אורון שמיר, עכבר העיר | צילום: יח"צ

בולט בנוף השממה הקולנועית. מתוך הסרט "איילים"

בזכות "לב רחב" שהוקרן אשתקד, נשבר רצף של עשור וחצי בו בתי הקולנוע בישראל לא נהנו מסרטים תוצרת איסלנד. כעת מגיע תורו של סרט איסלנדי נוסף, "איילים", שינסה את מזלו אצל הקהל הישראלי לאחר שכבר הוצג בהצלחה בפסטיבל הקולנוע של חיפה לפני כמעט שנה. סרטו של גרימור האקונרסון החל את דרכו עם זכייה במסגרת "מבט מסויים" של פסטיבל קאן 2015, נבחר לייצג את מדינתו באוסקרים של אותה השנה, והפך להצלחה בינלאומית מפתיעה. אלינו הוא מגיע באמצע העונה השרבית, שבדרך כלל מלווה בבצורת של סרטים מעט יותר איכותיים ופחות שטותיים, מה שמיד גורם לו לבלוט. אבל מדובר לא רק בסרט שיספק את חובבי הקולנוע הייחודי, אלא גם בשלגון מרענן עבור הקהל הרחב בין עוד סרט גיבורי על להרפתקת אנימציה כזאת או אחרת.

» "איילים" - איפה ומתי אפשר לראות?» טריילר חדש ל"וונדן וומן"» עשרה סרטים לאנשים ששונאים את הקיץ» רוצים כרטיסים לסרט "מים לא שקטים"?

האיילים הם זכרי הכבשים המובילים את עדרי הצאן של רוב מי שמתגורר באזור בו מתרחשת העלילה. למרגלות הר קפוא, חיה קהילה איסלנדית קטנה בה כולם מכירים את כולם, שם נערכת מדי שנה תחרות למציאת האייל המוצלח מכולם. גיבור הסרט הוא גומי (סיגורדור סיגוריונסון), שהפסיד פעם נוספת בתחרות לאחיו קידי (תאודור יוליוסון), עימו לא דיבר 40 שנה. הנתק בין האחים נראה כמעט קומי לאור העובדה שהם גרים בשכנות ועוסקים באותו מקצוע של גידול כבשים, ומעדיפים לא לתקשר עם אף אחד אחר (כי אין שכנים אחרים). קשר השתיקה ביניהם עומד למבחן כשמגפה פושטת בעדרים שלהם, ובעוד לכל אחד מהם נדמה כי הבעיה פתירה הם יאלצו להתמודד עם אויב משותף מבחוץ - ארגון הבריאות המבקש להמית את הכבשים שלהם פן תתפשט המחלה.

כבוד כלפי כל הדמויות. מתוך הסרט "איילים"

לסרט מספר גיבורים המשמשים לו כצירים מרכזיים. ראשית ישנם שני האחים, המגולמים להפליא בידי שני הגברים המזוקנים סיגוריונסון ויוליוסון, המפגינים רוך במגע עם בעלי החיים וקשיחות בתקשורת בין אישית. לא מזיק שהם מוקפים בשחקנים כשרוניים נוספים, כמו גונאר יונסון גדל הגוף שכבש לבבות בתפקיד הראשי בסרט "לב רחב" שהוזכר לעיל, ומבליח כאן לכמה רגעים. כמו האיילים המובילים עדר של כבשים כמעין זכרי אלפא, כך גם האחים וחבריהם מגדלי הצאן נדרשים להפגין מספר סוגים של גבריות, שעומדת כמובן למבחן. מבלי להסגיר מאום, תמונת הסיום של הסרט היא לא רק האימג' הכי רב עוצמה שלו בהקשר זה, אלא גם סיכום יפה ומרטיט לב לבחינת הסוגיה שנעשתה לכל אורכו.

קשר משפחתי. מתוך הסרט "איילים"

צמד גיבורים נוסף ששווה להזכיר הוא למעשה כל מה שאינו אנושי, אך בכל זאת משחק תפקיד חשוב בסרט. ראשון הוא הנוף, שנלכד היטב בעדשת מצלמתו של הנורווגי סטורלה ברנדט גרובלן ("ויקטוריה"). לא משנה כמה השוטים נרחבים ומגמדים את בתיהם של הגיבורים מול המישורים הבלתי נגמרים וההרים לבני הפסגות, התחושה התמידית שיוצר הצילום היא דווקא של קירבה. כי הרי עד כמה שינסו להתכחש לכך האחים גומי וקידי, החיבור ביניהם עתיק כמעט כמו העמק בו הם גרים. כאן נכנסים לתמונה בעלי החיים, בהם הכבשים שקיבלו קרדיט כשחקניות לכל דבר ועניין, והכלב בעזרתו מתקשרים האחים כאילו היה סוג של אפליקציה להעברת מסרים מיידים. גומי לא סתם קורא לכלב כדי שיעביר פתק לקידי, אלא פשוט נובח אליו כדי שיבוא, כלומר מדבר בשפתו. גם החיבור שלו עם החיות אותן הוא מגדל למחייתו מזכיר יותר קשר משפחתי מאשר נורמה של אדם-בהמה, או אפילו יחסי עובד-מעביד. הכבוד שרוחשים יוצר הסרט והדמויות שלו כלפי הטבע בכלל וברואיו בפרט, הוא הלב והמפתח ליצירת קשר עם היצירה ולהבנתה.

"איילים" - טריילר:

האקונרסון, שזהו סרטו השני באורך מלא אחרי "סאמרלנד" מתחילת העשור, בורא ב"איילים" דרמה אנושית שמתמודדת בדרכי הומור וחום עם נושאים קרירים כמו שותפות גורל מחד ובדידות מאידך. לא התכחשות לגורל היא שתביא מזור בסרט זה, אלא רק השלמה עימו, ממש כשם שקשרים מכל סוג הם לא סתם פתרון אפשרי להפגת הבדידות אלא ממש כורח המציאות. החיבה הנוטפת מן הסרט כלפי הדמויות שלו ואולי גם כלפי כל מה שחי או דומם, מסייעת לו להיחלץ ממלכודת המעשייה הדידקטית ומעניקה לו אופי שקל להישבות בקסמו. הלוואי שעוד סרטים מאיסלנד ימשיכו להגיע ארצה בעקבותיו, וכך ייחשף הקהל המקומי לאחת הארצות הפורחות בעולם הקולנוע, שמשום מה נותרה סוד כמוס עד לא מזמן.

השלמה עם הגורל. מתוך הסרט "איילים"

» "איילים" - איפה ומתי אפשר לראות?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ