"מלחמת הכוכבים: הכוח מתעורר": מכוון נמוך ובכל זאת פוגע

המותג המוכר מתקאמבק עם דמויות מהעבר, קטעי אקשן ואפקטים שעשויים היטב - אבל משהו עדיין מרגיש כמו שיבוט גנטי וחסר עמוד שדרה של הקלאסיקה העל זמנית. למה בכל זאת אתם חייבים לראות את הכוח מתעורר?

אורון שמיר, עכבר העיר | קרדיט תמונות: יח"צ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורון שמיר, עכבר העיר | קרדיט תמונות: יח"צ

תוספת ראויה לסדרת הסרטים. "מלחמת הכוכבים: הכוח מתעורר"הדבר הכי משמח בהגעתו המיוחלת של "" לבתי הקולנוע הוא שלא יהיו עוד טריילרים של הסרט. גם לפגוש על המסך בפעם השביעת את כתוביות הפתיחה הכי מפורסמות בקולנוע, לצלילי הנעימה המיתולוגית זה נחמד, אבל העובדה שמכונת היח"צ המשומנת תידום - משמחת יותר. אז כן, אפשר להירגע - הסרט החדש בסדרת "מלחמת הכוכבים" הוא בדיוק מה שתרצו שהוא יהיה. אפילו אם זה משום שהוא די חסר אופי, ולכן גם מרגש בערך כמו ארוחה ברשת מזון מהיר כלל עולמית. ככזה, מדובר בתוספת ראויה לסאגת "מלחמת הכוכבים", גם אם היא מדורגת מתחת לכל הטרילוגיה הבכירה. הסרט המדובר סובל מהיעדר ברק ונטול תעוזה משום שהוא נשען חזק על קודמיו ומאיים למחוץ את זכרם תחת כובד המשקל.»"" - איפה ומתי אפשר לראות?» - לכל הכתבות, הזוכים והמועמדים»  » » לזכותו של הסרט ייאמר שהוא דווקא מנסה. שלושת הגיבורים של "הכוח מתעורר" מובילים עלילות שיתחברו יחדיו באופן בלתי נמנע, הם טריים לחלוטין. הסרט משוגר לדרכו מכוכב מדברי בשם ג'אקו, שמזכיר בהלכותיו את אלה של טאטואין מהסרט הראשון. אליו נפלט חייל שעורק מצבא המסדר הראשון (), ושם מתגוררת אוספת גרוטאות בשם ריי (דייזי רידלי). זהו גם המקום אליו מכוון את כוחותיו קיילו רן (), בריון במסכה שמטרתו היא להשמיד את אביר הג'דיי האחרון שידוע עליו – לוק סקייווקר (מארק האמיל).אלא שלוק ירד למחתרת מזמן ומי שנושא את המפה שתוביל אליו הוא דרואיד בשם BB-8, המתגלגל ברחבי הכוכב המדברי לאחר שנצטווה לברוח הרחק בידי הטייס לו הוא שייך (). המפה הופכת לסחורה מבוקשת, מה ששולח את גיבורינו החדשים למשימה בין כוכבית במטרה לחבור אל בסיס המורדים בהנהגת הגנרלית ליאה (קארי פישר), לפני שתיפול לידי הצד האפל. כדי להגיע לשם, הם יזדקקו לעזרה מידידים ותיקים של כוחות האור – האן סולו () וחברו השעיר צ'ובאקה (פיטר מייהו, שגילם את הענק הנוהם גם בסרטים הראשונים)."מלחמת הכוכבים: הכוח מתעורר" - טריילר:המוחות שמאחורי המותג הבמאי שנבחר להתניע מחדש את המותג הוא , שעשה את אותו הדבר ב"מסע בין כוכבים", הסאגה המתחרה. אברהמס הוא לא יוצר בעל חזון אישי או תבונה יתרה, אבל הוא פיקח מספיק בכדי לנסות ולרצות את המעריצים - הקהל השבוי של הסרט. ניכר שהוא עשה הכל כדי להיות לגיטימי בעיניהם וניסה לקשר את הסרט החדש לשלושת המקוריים, במקום לטרילוגיה החדשה שנחשבת לחרפה (למרות שהפער ביניהן לא כזה גדול). אל עמדת התסריטאי הובא לורנס קאסדן שהחליף את איש פיקסאר מייקל ארנדט, שלא הסתדר עם אברהמס אך קיבל קרדיט כתסריטאי שותף. קאסדן כתב בצעירותו את "האימפריה מכה שנית" ו"שובו של הג'דיי" - ההמשכונים המצליחים של "מלחמת הכוכבים: תקווה חדשה" משנות ה-80.

אך עם כל הכבוד לתסריט, שיכול היה להיכתב באותה מידה בידי האלגוריתם שמציע לצופי יוטיוב מהו הסרטון הבא שעליהם לראות, מה שעובד בסרט הוא מה שתמיד עובד בסרטי "מלחמת הכוכבים". אלה לא העלילות, שנעות כולן בין אופרות חלל לאופרות סבון, וגם לא הדמויות שיכולות לעבור בקלות רבה מדי מחביבות למאוסות. מה שעובד, כרגיל, הוא עיצוב העולם. אברהמס הקפיד על אפקטים שייראו מעט מיושנים ולא ממוחשבים מדי, שיחזר את השפה הקולנועית של הטרילוגיה המקורית, זרע אווירת זרוּת ומיני חייזרים משונים למראה שרובם נשארים ברקע (שם מקומם). הוא גם הקפיד על מינון גבוה של קטעי אקשן, רובם עשויים היטב ומזגזגים בין קרב אווירי מרובה משתתפים להתמקדות בגיבורים בודדים. כשמעל הכל מנצחת המוזיקה של ג'ון וויליאמס - זה לא רק נראה כמו "מלחמת הכוכבים" אלא גם נשמע ככה.התגעגענו לרובי הלייזר. "מלחמת הכוכבים: הכוח מתעורר"נשק יום הדין: הנוסטלגיה עם זאת המהלך שאיפשר לפיתה בלתי ניתנת להכנעה של בלוטות הנוסטלגיה הוא דווקא השבתם לקדמת המסך של השחקנים האהובים. מארק האמיל (סקייווקר), הריסון פורד (האן סולו), וקארי פישר (ליאה) - הרכיבו את המשולש המרכזי שהפך את הסרטים לאיקוניים. חלקם זוכים להמון דקות מסך, בעוד שאחרים נותרים כטיזר שהקהל רק מחכה שיגיעו אליו. אפילו המשולש המשני, זה של הסיידקיקס, שוחזר במלואו בסרט הזה – מי שהתגעגע לצ'ובאקה ולדרואידים R2D2 ו-C3PO יקבל אותם כאן בעותק דיגיטלי משופץ ובקולות המקוריים. התחושה היא שאברהמס פשוט מנסה לביים את הסרט הראשון שוב, בכל מובן שהוא. לו היה ניתן להשיב את דארת' ויידר מהמתים אין ספק שגם את זה הוא היה עושה, בניסיון לסחוט עוד קצת רגש מבוסס התניה מהצופים האדוקים. אבל ויידר רק מוזכר כאן ובמקומו יש נבל חדש שלא עומד בסטנדרטים. למרות זאת אין לו ממש כח נגד שיעמוד מולו כי גם הטובים בסרט לא בדיוק מושחזים לשלמות. במטרה להעתיק אחד לאחד את מה שעבד בסרט המקורי, ישנו נסיון לייצר מעין תואמי לוק סקייווקר והנסיכה ליאה, אלא שהם הפוכים מגדרית הפעם. האן סולו הישן והטוב נשאר אותו שחקן באותה דמות (למרות רמיזות לכיוון של התחדשות עתידית בדמות שמגלם אוסקר אייזק), אבל הריסון פורד הוא הלב הרגשי של הסרט, הוא שם בשביל המעריצים וכולם יודעים זאת – מהשחקן, הצוות כולו ועד הקהל עצמו. אלא שעצם נוכחותו והפיכתו לגורם מרכזי, רק מדגימה עד כמה התוספות החדשות אינן מוצלחות במיוחד. ואם זה המצב, כלומר שכל מה שחדש מקרטע ונדרש לחיזוקים נוסטלגיים בכדי להמריא, איזו זכות קיום עצמאית יש ל"הכוח מתעורר"?הלב הפועם של הסרט. הריסון פורד וצ'ובאקה הקאסט הצעיר לא מספק את הסחורה

אחת המסורות שלא כדאי להמשיך בה היא ליהוק שחקנים שלא מתאימים. ג'ון בויגה נראה בהיפר-ונטילציה רק מעצם זה שהוא בסרט של סטאר וורז, והעובדה שנתנו לו לגלם מחזר מגושם וחדור מוטיבציה ממש לא הועילה לעניין. דייזי רידלי, האנונימית ביותר בקאסט, לא כיבתה את מצב האינטנסיביות המתמשכת בו הייתה שרויה אפילו לשנייה, מה שהפך למגוחך במצטבר. וכשאת מגלמת קלישאה של פמיניסטית לוחמנית, שאמורה להחזיק על גבה סרט (או אולי טרילוגיה) זו כבר בעיה כבדה. למזלם של השניים, מולם ניצב אחד הנבלים הכי חלביים בתולדות הסדרה, בגילומו האנמי של אדם דרייבר. אבל אם הדבר הכי מוצלח הוא רובוט כדורי עם מניירות של וול-אי, כנראה שאלה היו המטרות אליהם כיוונו אברהמס וצוותו, שלא מתביישים לכוון לא גבוה ולפגוע.הבאסה החלקית נובעת מכך ששלושת הדמויות כן ניסו להביא חדשנות מסוימת לשטאנץ החוזר על עצמו של "מלחמת הכוכבים"- מוטיב הספק. בסרטים הקודמים הדמויות חדורות אמונה ומלאות תקווה וכאן מובילות את הסרט לא אחת אלא שלוש דמויות מלאות בספק עצמי. חיילי פלוגות הסער, שכל מטרתם בסרטים הקודמים היא לחטוף יריות מהחבר'ה הטובים, הצמיחו מתוכם גיבור בעל אישיות בסרט הנוכחי. מאידך, הבעיות בצד האפל הן חמורות מאי פעם משום שמאסטר הכוח האפל מפקפק ביכולתו להשתוות לגדולה של קודמיו.

כנראה המעמד שיתק את יכולות המשחק שלהם. ג'ון בויגה ודייזי רידלי במקום שהספק יהפוך את הדמויות למעניינות או למורכבות, הוא רק מחליש אותן. כשל דומה לניסיון השני הנוסף של אברהמס לסטות מעט מדרך המלך הוא סגנון ההומור. "הכח מתעורר" מבלבל בין מודעות עצמית להומור עצמי כמו יותר מדי סרטים במאה הנוכחית. זה לא הגון שסצנת ההכנה לקרב האחרון היא פארסה שלועגת לסצנות מסוג זה ("בואו נפוצץ דברים, תמיד יש נקודת תורפה"), ואז מוגברת רמת הרצינות בחזרה בציפייה שעכשיו זה אמור להזיז לקהל. במיוחד כשהדמויות אומרות בקול רם את מה שאנחנו כבר רואים שנעשה על המסך, כדי שכל הילדים באולם יבינו. אבל גם אם בבסיסם סרטי מלחמת הכוכבים נועדו לתקשר בעיקר עם הצעירים בגילם או ברוחם, עדיין אין סיבה לגלוש למחוזות אינפנטיליים.משחקי החיקוי

לבסוף, הבעיה הכי גדולה של "מלחמת הכוכבים: הכח מתעורר" שתיפתר בסרט הבא, היא זהות הבמאי. ג'יי ג'יי אברהמס שבוי בקונספציה בעייתית במיוחד, שגורמת לו לטעות ולחשוב שהוא . יעיד על כך "סופר 8", מחווה דביקה של אברהמס לספילברג, שנעימה בדיוק כמו לקבל חיבוק מזר במעלית, שמטרתה הייתה להמליכו כיורשו. אבל אברהמס אף פעם לא באמת היה וגם לעולם לא יהיה ספילברג, משום שהוא הרבה יותר . הוא הטרמפיסט ממועט היכולות, בעל הכישרון בהפקה ושיווק בלבד שמתעקש גם לכתוב ולביים. הוא מספיק מגלומן בכדי לגרום לאנשים ללכת אחריו ולהאמין בו, סובל מהיעדר מקוריות וניצוץ יצירתי, מה שמותיר אותו כחקיין. אמנם מוצלח למדי, אבל עדיין רק חקיין.

מצבכם כמעריצים או כאדישים סביר להישאר ללא תנודה בתום הצפייה. חשוב לזכור ש"מלחמת הכוכבים" הוא מותג שהונדס גנטית כדי לחלוב כמה שיותר כסף מהקהל, וזה נכון עוד מהסרט הקסום והמקורי מסוף שנות ה-70. עדות לכך ניתן למצוא בעובדה שהסרט החדש מוקרן בתלת מימד שאינו מוסיף דבר, אלא רק מייקר את מחיר הכרטיס. מחירו צריך להיות יקר כדי לשבור שיאי הכנסה, אלא שמדובר בחלק ממותג שהיה עושה זאת ממילא. גם המודל הכלכלי הנוכחי של הוליווד - מריחת סיפור פשוט על פני שלושה-ארבעה סרטים ביניהם כמה סרטי משנה, מתאים ל"מלחמת הכוכבים" כמו חרב אור ליד של אביר ג'דיי, או יותר כמו סית' לורד (או "אביר רן" בטרמינולוגיה של הסרט הנוכחי). צפו לסרט חדש מבית סטאר וורז בכל דצמבר מעתה ועד עולם, עם ספין אוף בשנה הבאה ועם פרק נוסף בעוד שנתיים. הידיעה הזו הופכת את "הכח מתעורר" ללא יותר מטריילר באורך 136 דקות לסרט הבא, אותו יביים הגאון ריאן ג'ונסון ("בריק", "לופר"). והנה, שוב מצאתי את עצמי מצפה ומייחל לבואו של סרט מסדרת "מלחמת הכוכבים".» "" - איפה ומתי אפשר לראות?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ