"גשר המרגלים": החומר ממנו מייצרים אוסקר

כשסטיבן ספילברג נוהג במכונית התוצאה חייבת להיות טובה. בייחוד כשבמושב האחורי יושבים האחים כהן שמספקים הומור שנון, ולצידם טום הנקס שממשיך להוכיח שהוא שייך לליגה של הגדולים

אורון שמיר, עכבר העיר | תמונות: יח"צ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורון שמיר, עכבר העיר | תמונות: יח"צ

סרט גדול, לא רק על הנייר. טום הנקס ב"גשר המרגלים"עונת החורף מדשדשת לא רק מבחינת מזג האוויר, אלא גם בבתי הקולנוע. נדמה שהסרטים הגדולים באמת שומרים את עצמם לחודש דצמבר או שיגיעו לישראל רק בתחילת 2016. אבל סוף השבוע הנוכחי מציע סרט הוליוודי גדול, לפחות על הנייר - שיתוף פעולה בין הבמאי סטיבן ספילברג והתסריטאים ג'ואל ואיתן כהן ב-"גשר המרגלים". מאוד קשה להגדיר אותו מבחינת ז'אנר אפשר לקרוא אותו כדרמה היסטורית על המלחמה הקרה, שזולגת מדי פעם למתח ולעיתים גם לקומדיה. הדגש משתנה בכל שלב בסרט, בהתאם לפן האחר והבלתי ייאמן של הסיפור האמיתי עליו הוא מבוסס באופן רופף.» גשר המרגלים – מתי ואיפה אפשר לראות?» הצצה ראשונה: "גשר המרגלים"» בשביל איזה סרט שווה לצאת מהבית?» הסרטים שמוצגים בבתי הקולנוע - לכל הפרטים» לכל ביקורות הקולנוע» מה חדש בקולנוע? העלילה מתרחשת בסוף שנות ה-50 של המאה הקודמת, באחד משיאי המלחמה הקרה בין ארצות הברית וברית המועצות, ונמשכת אל התקופה הראשונה של גרמניה החצויה שבליבה חומת ברלין. בחלק הראשון של הסרט, עורך הדין ג'יימס דונובן (טום הנקס) מקבל משימה לא שגרתית יחסית למשפטן המתמחה בעסקי הביטוח: להגן במשפט ראווה על רודולף אייבל (מארק ריילנס), מרגל סובייטי שנתפס על אדמת אמריקה והציבור המבוהל והמשולהב קורא למצות עימו את הדין. אלא שדונובן לוקח את התיק קצת יותר ברצינות ממה שציפו ממנו ומסכן את שמו ואת בני משפחתו, בזמן שהוא מנסה להקל בעונשו של הנאשם. במקביל, אנו עוקבים אחר הכשרתו של טייס-מרגל בשם פרנסיס פאוורס (אוסטין סטוול) לצילום בשטח האויב, עד שגם הוא נופל בשבי. בשלב זה על המדינות לנהל משא ומתן עדין ואפוף מסתורין על חילופי שבויים, רצוי במזרח ברלין בכדי לסבך את העניינים. האיש שנבחר גם למשימה הזאת הוא שוב גיבורנו ג׳יימס דונובן, שכהרגלו מצליח להישאר חיובי מדי בכל סיטואציה.יותר אמריקאי מהדגל עצמו. "גשר המרגלים" - טריילר:

טום הנקס מפליא לגלם את האיש הפשוט והישר שמוצא עצמו בעמדה מכרעת למניעת מלחמה גרעינית בין שתי המעצמות, וזהו תפקידו הטוב ביותר מזה שנים. גם ב"להציל את מר בנקס" מלפני שנתיים הוא היה ליהוק נהדר, אבל כאן באמת מצליח השחקן הוותיק לאזן היטב בין הקומי והדרמטי, תוך שהוא מקפיד להיות אמריקאי יותר מדגל הפסים והכוכבים עצמו, לא משנה כמה הוא מתבקש להצטנע ולא לבלוט. הדבקות במטרה ובצדקת הדרך מכילה מספיק דלק בכדי גם להניע את העלילה הדרמטית קדימה לכל אורכו הלא מבוטל של הסרט, וגם לשפוך שמן למדורה ההולכת ומתחזקת של דאחקות על חשבון המלחמה הקרה. כפי שאומרות הדמויות בשלבים שונים של הסרט בבואן לפרט תוכנית - תמיד יש קמט. והקמט בתוכניות של כולם הוא הדמות הראשית, שהופכת את עסקי הביטוח למשל על משא ומתן ומשתמשת בפלפולים השמורים לעורכי דין כדי להיחלץ מכל צרה.קאסט משובח, עלילה מרתקת

את הסרט מוביל סטיבן ספילברג, מי ששמו נרדף למונח "תנופת בימוי". בין אם זה בסצנת התרסקות מטוס קרבית שאין אפקטיבית ממנה, או בסצנה נורמטיבית לכאורה של ארוחת ערב, שהופכת למלאת עניין ופעולה בזכות האנרגיה שמזריק לה הבמאי. הקינטיות של ספילברג, שנעזר כרגיל בצלם המופלא שלו יאנוש קמינסקי, היא שקובעת את הקצב המדוד של התקדמות עלילתית נבונה ועתירת דמויות והתרחשויות. פניית הפרסה שמבצע הסרט לאחר כשעה לוקחת אותו למקום אחר לגמרי מבחינת אווירה, אבל גם אז לא מורגשת עצירה אלא פשוט המשך דהירה. ייתכן ששעתיים ו-20 דקות הן אורך מוגזם לסרט שבהחלט ניתן להתייחס אל הפתיחה שלו כארוכה מדי, אבל כשספילברג מאחורי ההגה אפילו זה לא משעמם לרגע.בנוסף לשני עמודי התווך שהם הבמאי והשחקן הראשי, מי שהופך את המבנה הזה ליציב ואיתן הם התסריטאים. הגלגל החמישי הוא מאט שרמן ("סוויטה צרפתית"), אבל מי שתומכים היטב מאחור הם האחים כהן, שבהחלט משמשים כיוצרים שהותירו חותם על הסרט. נדמה שלפחות שתי סצנות לא רק נכתבו אלא גם בוימו בידי האחים המשתוללים, שמזהים אותן בזכות סגנון ההומור הייחודי שלהם. בשאר הזמן הם מסוגלים להפוך רגעים רשמיים ומכריעים לפארסה על עולם הריגול. אחת ההופעות המעולות של טום הנקס. "גשר המרגלים"דוגמה בולטת לבדיחה כהנית טיפוסית, החוזרת בווריאציות שונות, נוגעת לשמה של המלחמה באנגלית. הקור הופך אצל האחים כהן לצינון, כלומר הצטננות אמיתית שחווה הגיבור. בהמשך הוא גם מדביק את סביבתו כשם שהפרנויה מפני מלחמה גרעינית כלל-עולמית פושטת כמגפה בארצות הברית, ברוסיה ובשאר העולם. אולם אותה "מלחמה קרה" אינה רצינית יותר מהצטננות, כך על פי האופן המשועשע בו לועג לה התסריט - והרי לכם בדיחת נזלת שהיא גם אמירה פוליטית. כלומר, הברקה מתמשכת בסדר הגודל ובסגנון שרק האחים כהן יכולים לצאת ממנו בשלום.

השילוב של כל הגורמים הנ"ל אל תוך יצירה אחת ששמה "גשר המרגלים" - מביא להרמוניה בין סרט קלאסי של ספילברג והנקס, לבין יצירה שהייתם מצפים מבית האחים כהן. מדובר בדרמה אמריקאית מעט מוסרנית, אבל לגמרי סוחפת המכילה רגעים מצחיקים בקול רם באמצע סרט מותח ומרתק, העוסקת בנושא היסטורי חשוב, אך בעלת פן אנושי מובהק. בסופו של דבר זהו גדול לא רק על הנייר, אלא גם סרט הוליוודי גדול כמו שהוא צריך להיות – קולח, מבדר, מפתיע לפרקים, אך גם מספיק צפוי כדי לעקוב אחר ההתרחשויות הרבות. כמובן שהוא גם פטריוטי וחד-צדדי מדי, אבל זה כבר חלק מהעסקה.» גשר המרגלים – מתי ואיפה אפשר לראות?» הצצה ראשונה: "גשר המרגלים"

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ