"משחקי הרעב: עורבני חקיין 2": האם היה שווה לחכות?

ג'ניפר לורנס הצליחה להביא למסך דמות בלתי נשכחת, פיליפ סימור הופמן קם לתחייה ומשולש האהבה שלא הצליח להמריא - סאגת "משחקי הרעב" מסתיימת בלי להותיר יורשת ראויה ומוכיחה שהנוסחה ללהיט עדיין לא פוצחה

אור סיגולי, עכבר העיר | צילומים: יח"צ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אור סיגולי, עכבר העיר | צילומים: יח"צ

"לכל דבר טוב יש סוף", אומר המשפט המפורסם, אבל לפעמים גם לדברים פחות טובים יש סוף. כמו למשל סאגת "", שבאופן קבוע בכל נובמבר מאז 2012 חזרה לקולנוע עם שובר קופות חדש. ההצלחה העצומה של "משחקי הרעב", במיוחד אחרי "", גרמה לכולם לחשוב שהנוסחה להרוויח מילונים פוצחה: צריך למצוא סדרת ספרים המיועדת לבני נוער, ללהק כמה שחקנים אטרקטיביים, ללחוץ חזק על איזה משולש אהבה במרכז הסיפור, והנה לכם להיט. רק כשהוליווד ניסתה לשחזר את "משחקי הרעב" וכשלה שוב ושוב ושוב (ושוב), התבררה האמת – בסדרת הסרטים העתידניים בכיכובה של , יש משהו שאין באף מותג אחר.» – לכל הפרטים ומועדי הקרנה» - לכל הפרטים ומועדי הקרנה» » הסרט הראשון נעשה בתקציב מוגבל עם חוסר בהירות לגבי ההמשך וזה נראה והורגש על המסך. בעקבות ההצלחה יוצאת הדופן, הסרט השני, "", כבר נהנה מהרבה יותר משאבים, ועל אף שעלילתו הייתה זהה לראשון, הוא היה שיפור עצום מקודמו. זה אולי קשור גם להחלפת הבמאי, מגארי רוס לפרנסיס לורנס, שנשאר לביים את סרטי המותג עד הסוף. על אף שסדרת הספרים הפופולרית הייתה מורכבת משלושה ספרים, תאוות הבצע של אולפני הסרט הביאה אותם לסחוט כמה שיותר מאווזת הזהב שיש להם ביד, בידיעה שהמעריצים יבואו לא משנה מה. הוחלט לפצל את הספר האחרון לשני סרטים, למרות שהעלילה ממש לא הייתה עמוסה במיוחד. כתוצאה, , שיצא בדיוק לפני שנה, היה פדיחה של סרט: הייתה בו תצוגת דמויות שנמשכה על פני שעתיים, מחזור של אותה סצנה, מסחור וניצול של כל שוט וכל שורת דיאלוג. זה כמובן לא מנע ממנו להיות הצלחה עצומה.פרידה כואבת, אך מתבקשת. "משחקי הרעב: עורבני חקיין 2" - טריילר:

ועכשיו הגיע הגראנד פינאלה האמיתי. העולם הדיסטופי "פנאם" עומד בפני קריסה, המורדים בהנהגתם של קוין () מתחזקים ומתדפקים על דלתות הקפיטול, והנשיא המושחת המכהן סנואו () כבר יודע שהסוף מתקרב. בזמן הזה מחליטה קטניס (ג'ניפר לורנס) להתנתק מחוליות המורדים המתקרבות לעיר, ולצאת למשימה עצמאית שמטרתה להתנקש באופן אישי בנשיא סנואו.

מתחיל בשקט. הוא לא מבזבז זמן על הסברים, כי הוא יודע שאנחנו לא צריכים כאלה. הוא לא נפתח בסצנת אקשן שתכניס אותנו לעניינים וכמו גיבורתו הפגועה, גם הסרט לא לגמרי מצליח לבטא את עצמו בקול רם. אלו לא יעידו על הבאות, אבל הם מסמנים שהסרט מיועד בעיקר למי שעברו את המסע עד כה. קהל חדש איננו מעניינו של הפרק הרביעי בסדרה, וזה בעיקר מראה כמה ביטחון עצמי, לעיתים מופרז, צבר פרנסיס לורנס הבמאי והמותג הקולנועי אותו הוא מוביל.משכיח את חטאי העבר כשעה תמימה ימתינו הצופים לסצנת האקשן הראשונה וכשזו תגיע, נמצא את עצמנו בתוך הרגעים הכי מרהיבים ומוצלחים של "משחקי הרעב". על אף שהפתיחה מתעכבת והסיום נמרח, זה ללא ספק הפרק הטוב ביותר בסדרה כולה, שאפילו מצליח להשכיח את הזלזול והחטאים של קודמיו. הסרט משתמש בכל מה שהוא יכול כדי לסיים את המותג בפיצוץ: סטים ואפקטים שמעולם לא נראו טוב יותר (באופן יחסי לסדרה, כמובן), מיתות רבות, שחקנים מפורסמים, חתונה, לבבות שבורים, סצנות המוניות, משחקי שלטון, מרדפים, מחוות קולנועיות לסרטים שצופי הסדרה לא שמעו עליהם ("אניית הקרב פוטיומקין" ו"הבריחה מניו יורק"), ואפילו מפלצות, למען השם, מפלצות! ממתי בעולם של פנאם יש מפלצות?הגראנד פינאלה לו חיכינו. "משחקי הרעב: עורבני חקיין 2"רוב הזמן זה מצליח. היגיון עלילתי לא תמצאו פה וגם תשובה לשאלה איך קטניס שורדת יריות, פיצוצים, שריפה, נפילה, הטחה במעקה ויוצאת ללא פגע, בזמן שאלו שבסביבתה מתים בזה אחר זה. אם כי לזכות הסרט יאמר שאף אחד לא באמת שואל. בנוסף, כל צופה מעל גיל 14 יוכל לדעת בדיוק לאן העלילה מובילה כבר משלבים מוקדמים למדי, כך שאין ספק שמהבחינה הזו, , פחות חכם ממה שהוא חושב, אך בכל זאת מתוחכם הרבה יותר מכל סרטי המתבגרים שצצים בהוליווד כמו פטריות אחרי הגשם.מי קם לתחייה?

 מסיימת את הסאגה הזו של חייה כמו גדולה, ומוכיחה בפעם המי יודע כמה שהיא באמת החומר שממנו עשויים כוכבים. הדמות של קטניס לא הייתה כתובה באופן מבריק באף אחד מהסרטים, ולורנס עדיין הצליחה להוציא ממנה את המיטב. אבל מה שגם שחקנית מוכשרת כמו לורנס לא תצליח לעשות הוא לשכנע אותנו שבאמת יש שם משולש האהבה בתוך כל התסבוכת החברתית-פוליטית הזו. הכימיה בין שלושת מייצגי דור העתיד של הסרט, שטרם הצליח להוכיח שהוא הרבה יותר מפרצוף יפה (אבל ממש יפה) (שדווקא מתעלה על עצמו הפעם) פשוט לא עובדת; והניסיון להביא את קטניס לדילמה ביניהם לא אמינה ומחלישה את כל מה שמסביב. היינו שמחים למשולש אהבה אמין יותר. "משחקי הרעב: עורבני חקיין 2"

קאסט המשנה נע בין שחקנים ותיקים ועטורי פרסים לבין פרצופים חדשים ומסקרנים, שעוזר לשדרוג הכללי. אמנם סביר להניח שג'וליאן מור לא תשחזר את זכייתה באוסקר משנה שעברה בזכות הופעתה פה, אבל רק נוכחותה על המסך טוענת את הסיפור ביותר מרובד אחד.

ההופעה המפתיעה ביותר בסרט היא זו של פיליפ סימור הופמן, שהלך לעולמו לפני כשנה, פה מודבק בעזרת אפקטים ממוחשבים לכמה סצנות. אמנם מגוון הבעות פניו שנותרו לעורכי הסרט הואההופעה המפתיעה בסרט שמורה ל, שהלך לעולמו לפני כשנה, שמודבק בעזרת אפקטים ממוחשבים לכמה סצנות. אמנם מגוון הבעות פניו היו מוגבלות, ולכן הוא בעיקר עומד בצד ומהנהן לעיתים בלי קשר לסיטואציה; ובכל זאת העובדה שקיבלנו עוד רגע אחד מהשחקן הענק הזה שהלך בטרם עת, כמעט מחפה על זמן המסך הקצר של האהובה.

על אף ש"עורבני חקיין – חלק 2" הוא הטוב שבסרטי הסדרה, האפקט הסופי שלו לא גדול כפי שהיה אמור להיות. זה ללא ספק קשור לסרט הנוראי שקדם לו, שנסך תחושת עייפות על המותג, כמו גם העובדה שהוא מסתיים סצנה אחת מאוחר מדי. האמת שהיא שאפשר לדבוק בצד הציני של הסקאלה ולהגיד בפה מלא שטוב מאוד שהדבר הזה כבר מאחורינו. אך גם אי אפשר לזלזל בניסיון של הסרט לייצר אופרת אקשן אמיתית, כזו שגם יש לה מה להגיד, ולהתעלות מעל כל מה שיכולנו לצפות אליו. בנוסף לכך, אפשר להתנחם בכך ש"משחקי הרעב" עוזב אותנו מבלי שהמליך תחתיו יורש שייקח את מקומו בליבם ובכיסם של הצופים הצעירים, וככזה אי אפשר שלא להעריך אותו על כך שהצליח איפה שהרבה מאוד כשלו. »  – לכל הפרטים ומועדי הקרנה»  - לכל הפרטים ומועדי הקרנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ