סרט ההיפ הופ שהפיל את אמריקה מהרגליים

סקס, סמים, פשע וגזענות כלפי שחורים - הם רק רשימה חלקית שהופכת את "Straight Outta Compton" לחומר ממנו סרטי אוסקר עשויים. הוא לא חף מטעויות, אך יחד עם זאת הוא מדבק וממגנט

אורון שמיר, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורון שמיר, עכבר העיר

בזמן שמבקרים מתלוננים על איכות הקיץ הקולנועי, שסוף סוף מראה סימני דעיכה, בהוליווד שוב סופרים את הכסף אחרי עוד עונה חמה שוברת שיאי מכירת כרטיסים. לצד סרטים שסומנו מראש כלהיטים בטוחים, כמו " או "", שלטו הקיץ גם לא מעט הפתעות. בין אם זה "עולם היורה" שהצליח הרבה מעל למצופה ומוביל את טבלת הסרטים המכניסים של 2015, או בין אם אלו סרטים שאיש לא ציפה מהם לדבר, כמו להיט חודש אוגוסט בארצות הברית "". הביוגרפיה המוזיקלית (כן, עוד אחת) הסוקרת את קורותיו של הרכב הגנגסטא-ראפ המשפיע NWA, הפתיע את כולם כשהכניס 60 מיליון דולר בסוף השבוע הראשון, ולאחר שבועיים וחצי חצה את רף 135 מיליון הדולרים. הנסיקה הזו הובילה לזירוז יציאתו לאקרנים בישראל ובמקומות נוספים בעולם, ואולי בשל החיפזון הזה לא הותקן לסרט שם עברי. »  - לכל הפרטים ומועדי הקרנה» 

שמו המלא של הסרט מתייחס לאלבום הפריצה של ה- NWA, שמשמעותו הוא "Niggaz Wit Attitudes", כך באיות שגוי במכוון. גם אם לא שמעתם על הרכב ההיפ הופ המהפכני שסחף בסערה את ארצות הברית של סוף שנות ה-80 ותחילת ה-90, אתם ודאי מכירים את ההמנון שלהם "Fuck Tha Police", או תזהו לפחות שניים מחברי הקבוצה - המוזיקאי וכוכב הקולנוע אייס קיוב והמפיק המוזיקלי המשפיע ד"ר דרה, שניהם חייבים את ההד הציבורי הראשון שלהם ל-NWA. אבל הסרט נפתח עם מי שיהיה הפנים של ההרכב, אריק רייט המכונה איזי-אי (בגילומו של ג׳ייסון מיטשל). 

בעטו במוסכמות. חברי ה-NWA בסרט "Straight Outta Compton" (צילום: יח"צ)בתחילת העלילה איזי-אי עוד מכר סמים למחייתו בשכונות הקשות של פאתי קומפטון. הוא מקבל הצעה משניים מחבריו הצעירים השואפים לקריירה מוזיקלית, הלא הם הדי.ג׳יי השאפתני ד"ר דרה (קורי הוקינס) והראפר הלוחמני אייס קיוב (אושיאה ג׳קסון ג׳וניור, בנו של אייס קיוב האמיתי שדומה לו שתי טיפות זיעה). הוא מקים חברת תקליטים משלו בכספי הפשע שהרוויח, למרות שבעלי המועדונים חושבים שהמוזיקה והמילים קשוחים מדי לקהל האפרו-אמריקאי. אל ההרכב מצטרפים די.ג׳יי. ילה (ניל בראון ג׳וניור) ואם.סי. רן (אלדיס הודג׳), ויחד עם כל הזעם והכאב שצברו בשל מוצאם, הם מקליטים את אלבומם המשפיע והופכים לסנסציה לאומית. היזמות של איזי-אי והפרישה מהזרם המרכזי לדרך חדשה, תחלחל במהרה אל שני הכוכבים הנוספים בהרכב, שיפתחו במלחמת אגו ארוכה.חטאים קטנים לאחר הצפייה בסרט, ההצלחה והמשיכה של הקהל האמריקאי מתבהרת מיד - "Straight Outta Compton" הוא חתיכת סרט מדבק, ממש כמו המוזיקה של ההרכב אותו הוא מתאר ומפאר. כזה שעושה חשק לנבור בערכי ויקיפדיה כדי ללמוד עוד על הסיפור האמיתי, שמצליח לעורר גירוד בלתי נשלט לצריכת המוזיקה של NWA, ואפילו מציף את בעיית הגזענות שעדיין מכתיבה סדר יום בארצות הברית (ובמקומות אחרים בעולם). עם זאת, ממש לא מדובר בתקליט שכולו תכלת, שכן הסרט חוטא בלא מעט מהדברים שהוא מבקר החל מזלזול בנשים וכלה בהילול פושעים והופך אותם לקדושים. ההערה האחרונה נכונה למעשה לכל הביוגרפיות המוזיקליות המוקרנות כעת בבתי הקולנוע ("״" ו""), אבל "Straight Outta Compton" גדול וחזק מהם. זאת משום שבשלב מסוים נמאס לספור ולמיין את הקלישאות שהוא מטיח בצופיו, וזהו גם בדיוק השלב בו מגיעה ההבנה שבמקרה שלו הן רק עוזרות - הסיפור של NWA הוא סיפור מהסוג המיתי, כזה שברור לאן ילך גם בלי לדעת מה באמת קרה, פשוט כי ככה זה כשענקים מתנגשים.למרות הקשיים רדפו אחר החלום. ד"ר דרה, אייס קיוב ואיזי-אי (צילום: יח"צ)אם כבר הוזכר "אהבה וחסד", שווה לציין כי בצירוף מקרים תמוה, השחקן מגלם כאן את אותו התפקיד בשינוי פאה - בשני הסרטים הוא האיש הרע שמתקרב לגיבור בעל הכישרון וחולב ממנו את כספו במגוון מניפולציות. ב-"Straight Outta Compton" מתלווה לכך אמירה גזענית, שכן הדמות של ג׳רי הלר בגילומו של ג׳יאמטי היא פחות או יותר הדמות הלבנה היחידה בסרט שיש לה השפעה, ובעוד הוא זה שנתן להרכב את הצ׳אנס הראשון שלו והפך לאמרגן שלהם, הסרט מוציא אותו כיהודי תאב בצע. להגנתו של הסרט ייאמר שהלר נמצא בחברה טובה - בשום שלב חברי NWA לא מסתירים שהכל בשביל הכסף והזיונים, גם אם בחסות האמנות. אבל הם גם דואגים להוציא את עצמם אחלה גברים ולקראת סוף הסרט כבר ממש הופך לשיר הלל עצמי. צריך לזכור שמדובר במוזיקאים שמחמיאים לעצמם בגוף שלישי בשירים שלהם, כך שאין מה להלין על כך יותר מאשר על השמות המצחיקים שלהם, שאמורים להיות קשוחים.

אפילו לבמאי יש שם משעשע שכמו לקוח מעולם ההיפ-הופ - , שחתום על בימוי של כמה קליפים, והמשיך עם אייס קיוב לסרט הקאלט "Friday", המוזכר בסרט במספר דרכים - בין אם כשהדמות של קיוב עובדת על התסריט שלו, או קודם לכן באזכור השורה "ביי פלישיה" שהפכה לציטטה המזוהה עם קיוב והסרט כאחד. אזכורים אלו מובילים אולי לחשוב שההצלחה של הסרט במולדתו נבעה מכיוונו אל האוכלוסייה השחורה בארצות הברית, אבל גם אם הדבר נכון קשה להתעלם מכך שמדובר בנרטיב מרוכך שלא לומר מולבן, יחסית לסיפור האמיתי. כלומר, זה נכון שכל מילה שלישית בסרט היא 'Fuck' או 'Shit' והסלנג תואם את התקופה, ובהחלט יש סצנות אורגיה ויחס מזלזל כלפי נשים בדומה למציאות, שכן אין ספק שהחבר׳ה מעורבים בלא מעט ענייני פשע וסמים שגורמים להם להיעצר על ידי המשטרה לאורך היצירה. אבל, וזה אבל גדול, אין בסרט רגעים של אלימות פיזית המופנית כלפי נשים, בניגוד למה שהתרחש במציאות, וההחפצות נעשות תחת המעטה של שובבות וצחוק (בעיה כשלעצמה). ברוב המכריע של המקרים בהם מתעמתים הגיבורים עם החוק מופעלת כלפיהם אפליה על רקע גזעי באופן מובהק, עד כי כך שההתקרבנות שלהם מעבירה את הקהל לצד שלהם גם במקרים שסתם התחשק להם להתפרע.הגיבור האמיתי של הסרט. אייס קיוב ב-"Straight Outta Compton" (צילום: יח"צ)

מה שנותר לצופה לעשות, הוא לבחור צד בסכסוכים הפנימיים ואולי אפילו להריע לחבר ההרכב האהוד עליו. למרות שכולם אנשים די איומים בסופו של דבר ובשום אופן אינם מודל לחיקוי, תחושה שעוברת היטב על אף הטיפול האוהד שזכו לו, שכנראה נבע מזהות המפיקים שלו - דרה וקיוב האמיתיים. אגב, למרות שהסרט מצדד בד״ר דרה, עבורי קיוב הוא הדמות המעניינת בסרט. מצד אחד הוא אמן אמיתי, כזה שמקבל מכות משוטרים על לא עוול בכפו, ומצד שני הוא מתעל את הזעם שבתוכו לכתיבת שיר, כלומר עונה להם בחזרה ישר למיקרופון, אבל רוב ההחלטות שמנחות אותו נוגעות לכסף ואגו - לכן הוא פורש ראשון מההרכב ומנסה את כוחו בעולם הקולנוע, כאילו מבחינתו אין הרבה הבדל בינו ובין עולם המוזיקה. הסרט הכניס לקופות מעל המשוער, כך שנותר רק לגלות האם אולפני יוניברסל, שחתומים הקיץ גם על להיטי הענק כמו ״עולם היורה״, ידברו חזק גם בעונת הפרסים האמריקאית, משום שנכון לכרגע, הם מדברים על "Straight Outta Compton" כמועמד לאוסקר.»  - לכל הפרטים ומועדי הקרנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ