שיר ראובן, עכבר העיר

מומלא בצמר גפן מיושן. "טד 2" (צילום: יח"צ)

אם נסתכל על רוב סרטי ההמשך שנעשו לאורך השנים נגלה שלרוב הם נופלים מהמקור. הסיבה לכך היא שחלקם הגדול נוצר לא מתוך חזון אמנותי כלשהו אלא ממניעים כלכליים. כך קורה שסרט מאוד מצליח מקבל סרט המשך שלא היה מתוכנן במקור, מתוך נסיון לרכב על ההצלחה של הראשון. מי שלוקח על עצמו לעשות סיקוול חייב לקחת בחשבון שמדובר במצרך נדיר כל כך, עד שכולם מכירים את המעטים שכן עבדו (בין היתר "הסנדק 2", "שליחות קטלנית 2", "בחזרה לעתיד 2" ו"צעצוע של סיפור 2"). כל שאר ההמשכונים היו נחמדים במקרה הטוב, אך בעיקר הרגישו כמו שאריות של יום האתמול שחיממנו במיקרו. אם היוצרים מצפים שסרט ההמשך שלהם יהיה ראוי הם צריכים לספק משהו שהוא יותר מאשר עוד מעלילות שקר כלשהו, אלא באמת לתת לצופים משהו יוצא דופן. או פשוט להיות חלק מטרילוגיית קומיקס.

» מה הקשר בין טד לבין סאם ל'. ג'קסון?» מה חשבנו על הסרט הראשון?» טד 2 - לכל הפרטים

בובת דב עושות ברית מילה?

"טד" הראשון יצא ב-2015 והביא לנו את סיפורו של ג'ון (מארק וולברג), גבר בן 35 שמנסה להתבגר אך מוצא עצמו נמשך שוב ושוב אל חיי הסטלנות על ידי הדובי המדבר שלו, טד (סת' מקפרלן). הדובי של ג'ון התחיל לדבר עקב משאלה שג'ון הילד הביע בליל חג המולד. מאז, ג'ון והדובי שלו גדלו יחדיו ונהפכו לחברים הכי הטובים, ובמקביל טד הפך לאחד הסטלנים הגסים והבוטים ביותר בקולנוע, שכן הוא מקלל, מעשן ועושה סקס (עם נשים אנושיות ולא עם בובת דב מסוג נקבה, או זכר – אנחנו לא שופטים). הסרט הראשון היה טוב, בעיקר מאחר והתסריט שלו היה מאוזן מספיק כדי שאנשים עם סוגי הומור שונים ייהנו ממנו. סת' מקפרלן (היוצר והמדבב הראשי של "איש משפחה" ו"אבא אמריקאי" ובמאי הסרט) לא הסתפק בבדיחה שהיא דובי מדבר ומקלל, אלא גם כתב לו בדיחות מוצלחות, עם המון רפרנסים תרבותיים, בעיקר לשנות ה-80, כשאלה עוד היו מצחיקים ולא הרגישו כפייתיים. הדבר הכי חשוב הוא שהיה שם סיפור, משום ש"טד" הראשון היה סיפור התבגרות, שאמנם יש בו בובת פרווה מדברת, אך האלמנטים העלילתיים היו קלאסיים.

רוצה דובי קטן משלו. "טד 2":

הבעיה העיקרית של "טד 2" היא שאין לו סיפור או דרמה שתגרום לצופים להרגיש משהו שהוא לא מיאוס. הסרט מנסה להביא לנו את סיפורו של הדב הסורר שנרגע מחיי ההוללות והתחתן ואנו פוגשים אותו כשהוא וזוגתו תמי-לין (ג'סיקה בארת) רוצים להביא תינוק. הניסיונות של הזוג המוזר נכשלים אז הם מנסים לאמץ, אך מעוכבים על ידי מוסדות הבירוקרטיה כשאלה מבינים שטד חי את חייו כאדם אבל הוא בעצם בובה מעצבנת וחצופה. זה הרגע שבו הסרט מתחיל להתדרדר, כי היה כאן פוטנציאל לדרמה אמתית ובדיחות משובחות, אך התוצאה מפוספסת. טד וג'ון יוצאים למסע אל מול מערכת המשפט האמריקאית, יחד עם סמנתה (אמנדה סייפריד), עורכת דין טרייה, שהיא גם כמובן סטלנית חמודה וזו שהופכת לעלה התאנה הרומנטי לחוסר העלילה של ג'ון.

הברומנס איבד את הקסם. ג'ון וטד צוללים (צילום: יח"צ)

"טד 2" לא מוכן להתמסר לקו עלילה אחד, וקשה להעביר לקהל סיפור שמדבר על מאבק במערכת המשפט, מבלי להתחייב אליו עד הסוף. יכול להיות שמקפרלן בחר לקצר את קו העלילה המשפטי כדי לאזן את הממד הסאטירי-קיצוני והכיפי של הסרט, אך בשורה התחתונה לא ברור למה טד מתפזר בין כל כך הרבה סיפורים, ולמה אני ממשיכה לצפות בזה. טד נאבק על זכותו להביא ילד, על הכרה באהבה שלו, ותוך כדי מתחמק מדוני שרוצה אותו לעצמו, וזוהי רק ההתחלה. התוצאה היא סרט בעייתי לצפייה מאחר שהעלילה לא מתקדמת וישנן סצנות שלמות שאפשר היה להחליף בשקופית "עכשיו ג'ון פותר את בעיית הבדידות שלו עם סמנתה" או "טד וג'ון נשארים חברים למרות ששניהם מנסים להתבגר".

אבי הומור הממים

מקפרלן, האיש מאחורי קולו ודמותו של טד, המציא ב"איש משפחה" סוג חדש של מבנה לבדיחה - התעלמות מהעלילה הראשית כשהבדיחה מתמקדת בשולי הסצנה. בשעתו מדובר היה בקונספט מרענן ומעניין אלא שמאז העולם לקח את המבנה הזה ורץ קדימה. אפשר לומר שמקפרלן התחיל את מה שמאוחר יותר הפך ל"הומור ממים" (שמתייחס לפרט איזוטרי אחד בעלילה). הקומדיה של ימינו נמצאת במקום אחר, עם סדרות כמו "לואי" ו"ברוד סיטי" ששינו את פני ההומור, כך שהמבנה הזה כבר לא מספיק ומה שהיה חדש לחלוטין לפני כמה שנים, נראה עכשיו מיושן. גם מבחינת הדמויות אין שום התקדמות - טד הוא למעשה גלגולם של סת' רוגן וג'ונה היל, שזאת למעשה דמות של סטלן מתבגר שנמצא בזמן הפציעות, לפני שהוא מתעורר על החיים שלו והופך לאדם אמיתי. על הדמות של ג'ון אין בכלל מה לדבר, משום שלעיתים נדמה שהיא כל כך שטוחה עד שהיא באמת עשויה מקרטון. הדמויות האלה, שעד לפני שלוש שנים אפשר היה למצוא גרסה שלהן כמעט בכל קומדיה, נעלמו ולא לחינם. משהו בהן הפסיק להיות רלוונטי, שכן הצעיר הסטלן המנותק מהעולם התיישן, ואין דבר פחות מצחיק מהומור שמעלה עובש. טד הוא אמנם דובי מדבר, מה שמעניק לו כמה דקות ראשונות של חסד אך זה מחזיק בדיוק עד הקטע שבו מבינים שראינו את זה כבר אלפי פעמים, ודי, הבנו את הקטע.

איך תורמים זרע כשאת בובת דב? "טד 2" (צילום: יח"צ)

הנחמה מגיעה מכך שגם ברגעיו הקשים מקפרלן עדיין יודע לכתוב בדיחות, וגם אחרי שמתייאשים מהסרט, הוא עדיין מצליח לחלץ צחוק מהצופים, וזה לא עניין של מה בכך. יש ב"טד 2" מינון גבוה של בדיחות אך לא כולן מובנות, ולכן הצחוק בסרט מתחלק לכמה סוגים, כשהראשון הוא צחוק כן ואמיתי, השני הוא מז'אנר "הבנתי את הרפרנס התרבותי ולכן אצחק", והאחרון הוא מהסוג של "לא הבנתי את הרפרנס התרבותי. פאדיחה. אני אצחק חזק יותר מכולם". ההתייחסות של מקפרלן לרפרנסים חייבת לעבור עידון, מפני שההומור האיזוטרי משנות ה-80, היה חינני בעבר אך היום כבר איבד את כל האפיל שלו ובטח שבמינונים כאלה.

לסיכום:כמות הפעמים שבודקים את הטלפון בעשר דקות: 17צחוק אמיתי במהלך הסרט: 10 (גבוה).מדד רגש: 0לראות בקולנוע: לא.להוריד: לא.טלוויזיה: רק אם אין משהו אחר.מטוס: רק כדי להשתיק את התינוק שבוכה במושב לידכם.

"טד 2" - בימוי: סת' מקפרלן, החל מה-25.6 בבתי הקולנוע

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ