אורון שמיר, עכבר העיר

כשייצא "ספיידרמן המופלא" לפני שנתיים, הלכו והתגברו הטענות בדבר אי-נחיצותה של סדרה קולנועית חדשה בכיכובו של איש העכביש. הרי הטרילוגיה של סם ריימי משנות האלפיים נחשבת למצליחה, וגיבורי על אחרים לא חסרים בעולמנו. אבל היוצרים התעקשו למכור את הסרט החדש כסיפור חדש, מה שהפך את הצפייה בו למסתכלת ביותר, כי "ספיידרמן המופלא" חזר בדייקנות מעוררת תמיהה על הטעויות של קודמיו, גם אם בסופו של דבר התעלה עליהם. גם "ספיידרמן המופלא 2" מתעלם מקיומה של הטרילוגיה ההיא, ומנסה להשתפר רק בהקבלה לקודמו. בתור סרט המשך, הוא אמור להיות אינדיקטור מובהק יותר לאופיה של הסדרה החדשה, שעומדת לפקוד אותנו גם ב-2016 וב-2018 עם פרקים 3 ו-4 בעלילות גיבור העל הניו-יורקי. אחרי הצפייה בו, נדמה שאפשר לקבוע בוודאות שמדובר בסרטים המתעקשים לסבול מאותן בעיות רגילות, ועם זאת משרים אפקט של רעננות דרך הליהוקים והפרטים הקטנים.

» ספיידרמן המופלא 2 - כל הפרטים ומועדי הקרנות

את פיטר פארקר / ספיידרמן (אנדרו גארפילד) של התיכון אנו נוטשים כבר בסיקוונס הפתיחה, בו הוא ואהובתו גוון סטייסי (אמה סטון) מסיימים את לימודיהם. לפארקר זה מסתדר נהדר עם לוח הזמנים השוחק של החזקת זהות סודית כמגנה של העיר ניו יורק, כולל הסתרת החליפה האדומה-כחולה אפילו מדודתו המאמצת מיי (סאלי פילד), שמטפלת בו מאז נעלמו הוריו לפני שנים רבות. השניים עדיין שרויים תחת הצל של מותו של הדוד בן (מרטין שין), בעוד גוון מחלימה מהאובדן הטרי של אביה. ספיידי היה רוצה לקחת חופש מהחליפה הצמודה והאחריות הגדולה שמגיעה איתה, אבל לחברת אוסקורפ יש תוכניות אחרות עבורו. מקס דילון (ג'יימי פוקס) הוא עובד אוסקורפ שאיש לא שם לב לקיומו, ומפגש אקראי עם ספיידרמן שמציל את חייו הופך אותו למעריץ מספר אחד, ברמות מסוכנות. בקומה העליונה של בניין אוסקורפ, הארי אוסבורן (דיין דיהאן) הגיע כדי לרשת את אביו הגוסס (כריס קופר), ומגלה עניין אישי ביכולותיו של איש העכביש, שאולי יכולות לפתור עבורו בעיה גורלית.

אם ספיידי שם, גם אנחנו. "ספיידרמן המופלא 2" - טריילר:

הדקות הכי טובות אל כס הבמאי חוזר מארק ווב, מי שהופקד על הסרט הקודם לאחר שפרץ ב"500 ימים עם סאמר". אם בפרק הפותח אפשר היה לתת לו ליהנות מהספק ולכוון כלים, במקרה הנוכחי שום תירוץ לא מתקבל. הפתיחה הייתה מבשרת טובות עם פרולוג מתח ואקשן הנוגע להוריו הנוטשים של פארקר, שבעקבותיו מגיע סיקוונס משוגע וסוחף של לוחמה בפשע ברחובות ניו יורק, שגם מציג את הקונפליקט המרכזי של ספיידרמן הנקרע בין המחוייבות לעיר לבין חייו כנער שמאחר לטקס הסיום של עצמו. יחד עם הסצנות שמגיעות לאחר מכן, מדובר בהמראה מופלאה כמו שמבטיחה הכותרת, וגם ברצף הדקות הכי טובות של ספיידרמן בקולנוע אי פעם. האקשן מרגיש חי וחרוך, אולי כי בניגוד לקודמו הדיגיטלי - הסרט הנוכחי צולם בפילם, וספיידרמן הוא כל מה שספיידרמן של הקומיקס והסדרה המצויירת היה וצריך להיות גם על המסך הגדול: עוצמתי, אקרובטי, שטותי עד כדי התלוצצות עם אויביו ובעיקר מייחל להיות נער רגיל. הצרה היא שהסך הכולל של הסרט הינו 142 דקות, ומספרן של הדקות המהנות והמצטיינות הולך ופוחת במהלכו.

קשה להאשים בכך את ווב, שכן החליפו לו את כל שלושת התסריטאים. לא מהלך רע בהתחשב בבלאגן מלא הכוונות הטובות שנכתב בסרט הקודם, רק שרצוי היה גם לבחור בקפידה את זהות המחליפים. את "ספיידרמן המופלא 2" כתבו יחד אלכס קורצמן, רוברטו אורסי וג'ף פינקנר. השניים הראשונים הם כנראה הצמד הכי מצליח והכי פחות מוכשר בהוליווד, שאחראים על ערימות מקושקשות של דפים שלפיהם צילמו את סדרת "הרובוטריקים" ו"סטארטרק" העכשווי. השלישי זר לעולם הקולנוע והיה שותף בכתיבת סדרות כמו "אבודים" ו"פרינג'" מבית היוצר של ג'יי ג'יי אברהמס, הבמאי של "סטארטרק". יש הרבה דברים יפים למדי בגרעין התסריט של השלושה, כמו הצגת הדמות של אלכסיי סיטסביץ' (פול ג'יאמטי) בתוך משאית דוהרת המנגחת כל דבר העומד בדרכה, רמז להפיכתו העתידית לנבל המכונה "ריינו", כלומר קרנף. ספיידרמן שוב יוצר את האויבים שלו במו ידיו בסרט הזה, מה שמעמיק ומסבך את הקונפליקט הפנימי שלו.

זוגיים במציאות, מזייפים על המסך

מה שחסר בסרט היא המיומנות העכבישית לטוויית רשת קורים סיסטמטית, וכך יוצא שהסיפור מסתבך בתוך עצמו ומפרפר כדי לנסות ולהיחלץ. העומס העלילתי הופך לבלתי אפשרי, והדגש המאולץ על מוטיב אבות-ובנים, שלקולנוע האמריקאי כנראה לעולם לא יימאס ממנו, מכביד עד עייפה. אני כותב "אבות ובנים" משום שהסרט מתעלם מבעיות אפשריות של אבות-בנות, אם ניקח לדוגמה את האין-השפעה של מות האב על גוון, וגם של אמהות-בנים, אם נבחן את מערכת היחסים בין פארקר לדודה מיי או את העובדה שאפילו פעם אחת לא אומר פארקר שהוא מתגעגע לאימו, וככל הנראה רק זכרו של אביו רודף אותו. זוהי רק דוגמה אחת מיני רבות לחוסר איזון כללי של הסרט, שהרגיש חורק אפילו במה שעבד נהדר בפרק הקודם - הסצנות הרומנטיות בין פיטר וגוון. אולי זו העובדה שגארפילד וסטון הפכו לזוג גם במציאות, אבל הדמויות ששניהם מגלמים מתנהגות באופן פחות טבעי הפעם, כאילו את המתח והבעיות ברומנטיקה ביניהם צריך להגזים ולזייף על המסך.

קורים של אהבה. אמה סטון ואנדרו גארפילד (צילום: יח"צ)

ועדיין, הליהוקים של הסרט הראשון שבים ומוכיחים את עצמם ב"ספיידרמן המופלא 2", בעיקר בהשוואה לטרילוגיה הקודמת, והתוספות החדשות לא נשארות מאחור גם באיכות וגם בתחושת ההקצנה. ג'יאמטי מייצר נבל של סרטים מצויירים, פוקס משתולל כמדען על סף פסיכוזה ודיהאן כל כך מאופק ומסתורי שברור שההתפרצות שלו תגיע גם תגיע. לכך יש להוסיף את הנוירוזות החינניות של גארפילד ואת ההתעקשות של סטון ללכת עד הסוף עם דמות בת הזוג שלא מוכנה לשבת בבית כשהאקשן מתחיל - מה שמשתלב במארג הכולל אבל מרגיש מעט שגוי. רשת העכביש הזו, שברמת פרטי הפרטים נדמית מושקעת ומלאת מחשבה (חובבי הקומיקס ייגנבו מעד כמה התלבושות של גוון מרפררות למקור, למשל), פתאום מרגישה כמו מלכודת לצופים בסיום, כשמתחילה להזדחל בגוף ההרגשה המתסכלת ששום דבר לא באמת מתחבר לכלום. הסרט גם נגמר משהו כמו 20 דקות אחרי שהסיפור שלו מוצה לחלוטין, במעין ניסיון לדחוס את סצנת הבונוס של סוף הקרדיטים אל תוך הסרט עצמו.

"ספיידרמן המופלא 2" נהנה מפתיחת מחץ, סובל מסוף מאכזב מבחינה סיפורית - בטח ובטח בהתחשב בעובדה ששני סרטים עוד לפנינו - ומתאפיין כולו מחוסר אחידות המורכב מרגעים מרהיבים כמו אולם האיימקס של יס פלאנט ראשון-לציון, ומיותרים כמו לצפות בסרט בתלת-מימד. ואם הסרט הזה אכן אמור להיות החלק שמעיד על אופי הסדרה בכללותה, אפשר לומר שכמו הגיבור, גם הצופים צריכים לבחור האם להמשיך במסע או לשוב לחייהם הרגילים. אבל כמו בסרט עצמו, גם בצפייה התחושה שנוצרת היא שהבחירה אינה אמיתית - אם ספיידרמן שם, גם אנחנו.

» ספיידרמן המופלא 2 תלת מימד - מועדי הקרנות

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ