חמש החברות האחרונות שלי: אהבה על שיפודי מרשמלו

הקומדיה הבריטית של ג'וליאן קמפ מנסה לומר כמה דברים על אהבה ויחסים, אבל משעממת מכדי שתשימו אליהם לב. ככה זה כשהקריטריון שלך לחברה הוא ריח טוב וסטטוס "רווקה"

זהר וגנר, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

לבמאי והתסריטאי הבריטי ג'וליאן קמפ יש כמה דברים מעניינים לומר לנו על אהבה. זה טוב, רק חבל שהם נאמרים במסגרת סרט דלוח ורפטטיבי. נכון, חמש החברות האחרונות שלי היא קומדיה רומנטית במשקל נוצה, ומטרתה לבדר ולא להכביד. אבל העובדה שאנחנו נגררים עם דנקן (ברנדן פטריק) מבחורה לבחורה - חמש מערכות יחסים מתוארות בסרט הזה, שאותן הוא מנסה לשחזר כדי להבין למה הוא לבד - משווה לסרט נופח מעגלי. חמישה דייטים ראשונים, חמישה בילויים ליליים, חמש חופשות רומנטיות, חמישה מפחי נפש, ובכולם מככב בחור תלותי וחדל אישים אחד. כמה מעניין זה יכול להיות? ברגעים מסוימים זה כן, כשמתגלות כל מיני מוזרויות של הבחורות שעמן הוא מתרועע. אחת, למשל, מתה על אוכל מטוסים, ובפגישת ההיכרות שלהם, במטוס, מתנפלת על שני מגשי האוכל - שלה ושלו - ועוד מלקקת את האצבעות.» חמש החברות האחרונות שלי - כל הפרטים ומועדי הקרנהדווקא התובנות שניתן לגזור מהסרט הן הדבר המעניין בו. לפי "חמש החברות האחרונות שלי", בחור צעיר, כבן 30 בערך, בתקופת הרווקות של חייו, יכול להתאהב כמעט בכל אחת. משום שעל פי קמפ, אהבה היא צורך שאתה פורק על מי שמזדמנת בדרכך - בתנאי שהיא פנויה, כמובן. ובתנאי שיש לה ריח טוב. בכל מקרה, כל הבחורות יפות, כולן מעניינות, עד לאותו הרגע שבו מסתיימת התקופה היפה המכונה "התאהבות". בתום תקופה זו, הנמשכת כמה חודשים, האהבה תתקלקל והקשר יסתיים, אם בגללה או אם בגללו; בסיכום, כל האהבה הגדולה הזו תשתרע על פני שנה בממוצע. כך לפחות בעולמו של דנקן. וככל הנראה זהו עולמם של רווקים ורווקות בשנות ה־20 וה־30 לחייהם בערים הגדולות ברחבי העולם כולו. האהבה הפכה למוצר שחוק, משומש, שרוף, כמעט חסר ערך. על כן, כשדנקן מתאהב הוא לא אומר לאהובתו "אני אוהב אותך", אלא "אני מרשמלו אותך".בחור פנוי מחפש מרשמלו. חמש החברות האחרונות שלי - הטריילר:

שאלה מעניינת עולה משיטוטיו בעולמן של בחורות: אחת מבנות הזוג של דנקן קונה מגף אדום מזעזע. הוא, מצדו, לא מסתיר את הבחילה שאוחזת בו למראה הנעל. בעקבות המחלוקת על אודות המגף השניים ייפרדו. אחר כך, כשילך לפיצוצייה לקנות בירות ויראה את סנדליו המחרידים של מוכר הפיצוצייה, ישאל את עצמו "למה אני פוגע דווקא במי שאני אוהב? הרי למוכר הפיצוצייה לא אמרתי דבר על אודות נעליו הכעורות".ייאמר לזכותו של הסרט שהוא נעשה מתוך שחרור ושעשוע, והבמאי מרבה להשתמש בכל מיני גימיקים שונים ומשונים: קטעי אנימציה, קטעי ארכיון מסרטים ישנים, שחזור של עברן של נשותיו בעזרת בובות ברבי שמתנועעות בגמלוניות בבתי בובות, דיבור ישיר למצלמה ופרסומות פיקטיביות. כל אלו "מתפרצים" לתוך מהלך העניינים השוטף של הסרט באמצעות עריכה חצופה.הסרט מבוסס על ספר, רב המכר – "רשימות על אהבה" ("Essays in Love") מאת אלן דה בוטון. לרוע המזל הוא דומה מדי ל"נאמנות גבוהה" (שנעשה על פי ספרו של ניק הורנבי), גם שם בחור יוצא לפגוש חמש נשים שעזבו אותו. ועוד דמיון מביך: השחקן ברנדון פטריק מנסה מדי להידמות ליו גרנט בגרסת החנון חסר הביטחון שגילם ב"נוטינג היל". בינוניותו של הסרט מעלה גם את התהייה מה גרם למפיצים לשלוף לפתע סרט משנת 2009, שאף לא הופץ בבתי הקולנוע באמריקה, למשל. אז אם נקלעתם לסרט הזה בטעות, משום שאזלו הכרטיסים לסרט אחר שבאתם לראות; אם מצאתם אותו באתר הורדות כלשהו או שהגעתם למכשיר הווידאומט מתחת לבית בלילה שחור במיוחד וזה הסרט היחיד שנמצא במלאי - לא תסבלו. הוא אפילו יעלה מעת לעת חיוך על השפתיים. אבל סיבה טובה ללכת אליו במיוחד, אין. חמש החברות האחרונות שלי  - מועדי הקרנה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ