הנוקמים: עלילה מפוקפקת, ביצוע מושלם

לפי גניחות ההנאה של הגיקים באולם, הסרט המצופה של הקיץ בהחלט מספק את הסחורה. לפי אורון שמיר, אפשר היה ליצור נבל הרבה יותר מרושע ולהתחשב גם במי שלא עשה דוקטורט בגיבורי קומיקס. הכיף על ג'וס ווידון, סקרלט ג'והנסון עלינו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

במאי 2008, הפך איירון מן לאחד מסרטי גיבורי-העל המפתיעים לטובה של הקיץ ההוא בפרט, ושל השנים האחרונות בכלל. סצינה נסתרת אחרי הקרדיטים בישרה את היותו פרק ראשון בסדרת סרטים שלא היה כדוגמתה - צוות שלם של גיבורים, אשר יוצגו בסרטי סולו כמו “איירון מן”. באותה השנה זכינו לגרסה מחודשת של הענק הירוק, ב-2010 הגיע איירון מן 2 ושנה לאחר מכן שני שחקנים חדשים התווספו למערכה - ת'ור וקפטן אמריקה. חמישה סרטים באיכות משתנה, אשר בעצם כיוונו לרגע הנוכחי. בדיוק ארבע שנים אחרי הנחת אבן הפינה, מגיע הסרט המובטח: הנוקמים.

» הנוקמים - כל הפרטים ומועדי הקרנההפעם, הקהל מגיב בהתאם. הנוקמים ניפץ את שיא הפתיחה הגדול בכל הזמנים, גרף מעל 200 מיליון דולר בסוף השבוע הראשון בארצות הברית בלבד ולמעשה כיסה מיידית את תקציבו ההיסטרי. גם ברחבי העולם הצופים משתוללים, המבקרים מתעלפים מהתלהבות ושיאי מכירות של כרטיסים עתידיים רועדים מפחד. אך הכל מתנקז למבחן התוצאה. כעת הסרט נחשף גם לעיניים ישראליות, למרבה הצער רק דרך משקפי תלת-מימד. אז "הנוקמים" הוא יופי של סרט גיבורי-על, אחלה סרט קיץ שבעולם, בידור קולנועי שהוא פסגת הסבבה לגמרי - וזהו, בערך. אישית, אצלי ההנאה לא לוותה בטירוף חסר שליטה. מאידך, באולם בו נכחתי בהחלט נרשמו כמה רעשים ופרכוסים שרק חנונים מרוגשים יכולים להפיק. "הנוקמים" מספר את קורותיה של סוכנות סודית בשם "S.H.I.E.L.D", האחראית על שמירת השלום בעולמנו ואותה מנהל ניק פיורי (סמואל ל. ג'קסון). טכנולוגיות העילית שלהם לא מונעת מחייזר/אל בשם לוקי (טום הידלסטון) מלשים את ידיו על מקור אנרגיה רב עוצמה - ה"טסראקט", קוביית אנרגיה טהורה מהחלל החיצון. פיורי וצוותו רצו להפוך אותה למקור אנרגיה, אבל לוקי מתכנן לפתוח בעזרתה שער למימד אחר, דרכו יעבור צבא חייזרים שישמיד את העולם. כמכת נגד, מגייס פיורי צוות של אנשים בלתי רגילים - איירון מן (רוברט דאוני ג'וניור), קפטן אמריקה (כריס אוונס), הוקאיי (ג'רמי רנר), האלמנה השחורה (סקרלט ג'והנסון עם חליפת לטקס כעור שני) ומדען גאון ששמו ברוס באנר (מארק רפאלו, במקום אדוארד נורטון מהסרט הקודם), אשר הופך בהתקף זעם לענק ירוק וכוחני המתקרא "האלק". גם ת'ור (כריס המסוורת'), אחיו של הנבל ואל בעצמו, מתייצב לצד תושבי כדור הארץ.כשהשלם מגניב מסך חלקיו. הנוקמים - טריילר:

שריונות של סרקזם למשימה הבלתי אפשרית של הפיכת ערימת הציפיות והגיבורים הזו לסרט מנצח, נבחר ג'וס ווידון. חברת "מארוול", שאחראית לסדרות הקומיקס שבראו את הדמויות, הפקידה את הנכס היקר שלה בידי במאי/תסריטאי שטרם הוכיח את עצמו בליגה של הגדולים. הרזומה שלו כבמאי מכיל בעצם רק סרט קולנוע אחד (“סרניטי”) ומספר סדרות קאלט (“באפי”, “פיירפליי”), בעוד ככותב ומפיק ידו בכל (בקתת הפחד, הוא הדוגמה הטריה ביותר). מצד שני, אין יוצר בהוליווד המבין לליבם של המעריצים יותר מאשר ווידון. זה הכי קרוב ללתת לגיקים לביים בעצמם את סרט חלומותיהם והוא עומד באתגר בגבורה ומצליח לעשות משהו שאף אחד מקודמיו לא השכיל - לא לפשל בשום פרמטר ואף לייצר סרט ז'אנר מושלם לסוגו. מאידך, הוא אפילו לא מנסה לבחון או לשחק עם גבולות הסוגה הקולנועית, שסובלת מחשיפת יתר בימינו. הבחירה המרתקת בווידון מזמינה הסתכלות אמביוולנטית על הסרט שלו.

אך לפני הכל, האם הסרט יעבוד למי שלא צפה בחמשת קודמיו? מצד אחד, הוא מספיק סוחף בכדי לרוץ איתו קדימה בלי לשאול שאלות, מה גם שרוב התשובות נמצאות בסרטים הקודמים. מצד שני, סביר להניח שיהיה די קשה לעקוב אחר העלילה בכלל וההיגיון שלה בפרט בלי ידע מוקדם, משום שהחוקים לגביי יחסי הכוחות וההקשרים בין הגיבורים הוסברו ב"איירון מן", "ת'ור" ודומיהם. וכמובן שצופים שאינם בקיאים יפספסו לפחות מחצית מן הבדיחות והעקיצות בסרט.

לגביי הנוקמים עצמו, מבאס לקבוע שהפתיחה שלו מעט רפה, ספק בהתרסה. כל המערכה הראשונה של הסרט היא כמעט הצגה מכוונת של נקודות החולשה בסרטים האחרים. ככל שהסרט מתקדם, הדמויות משילות את עורן הישן ועוטות את שריונות הסרקזם ומגניבות-העל שתפר להן ווידון. מצד אחד, זה אדיר שווידון מדגים למעסיקיו ועמיתיו איך עושים זאת נכון. מצד שני, לוקח לסרט יותר מחצי שעה להמריא ולפיכך צופים מסוימים עלולים להישאר בחוץ לכל אורכו.עוד בנוגע לדמויות, המינון אותו אנו מקבלים מכל דמות מדויק להפליא - קפטן אמריקה ות'ור הם שני צדקנים מרגיזים ולא מבריקים, שאי אפשר לסבול כגיבורי סרט שלם אבל ניתן לקבל בשלום כחלק הכרחי מצוות-על. איירון מן רק יורה שנינויות וטילים חכמים לכל עבר - ניצול מקסימלי של הדמות שלו. ומה שווידון עושה עם דמותו של ההאלק, הוא מה שלא עשו קודמיו בסרטים באורך מלא - מחלץ את כל מה שטוב ביצור הנהדר הזה וחולב ממנו 100 אחוז ביצועים. גם הסצינות עם ברוס באנר, הרבה בזכות המשחק של ראפלו המצוין, מאפילות בקלות על שני הסרטים הקודמים גם יחד. הנוקמים הם כמו משפחה אחת גדולה ולא מתפקדת, בה השלם מגניב מסך חלקיו, הדי מגניבים כשלעצמם.הפור פליי הארוך בקולנוע. הנוקמים (צילום: יח"צ)

הומור ככוח על עוד הברקה תסריטאית של ווידון, שכתב את הסרט בסיועו זאק פן (“הענק הירוק”), היא הסכסוכים הפנימיים בתוך חבורת הנוקמים בדרכם להתגבש. כל ריב סופו בסצינת אקשן גרנדיוזית בין שני גיבורי-על, מעין הפיכת קרבות אגו לקטעי פעולה אדירים. זו הברקה כיוון שבסרט עם כל-כך הרבה אנשים ויצורים בעלי סגולות מרהיבות, סצינות אקשן סטנדרטיות פשוט לא מספקות. ווידון מצא דרך מחוכמת למקסם את האקשן בסרט גם כשבעצם אין שום רעים בסביבה והאקשן הוא ללא ספק החלק הכי חזק בסרט. כלומר, יחד עם ההומור – כוח העל של ג'וס ווידון. יש כמה סופר-בדיחות בסרט הזה שמצדיקות לבדן את קיומו.

ספציפית לגבי קטעי הפעולה, ייתכן וזוהי האדפטציה המזהירה ביותר של אקשן מדפי הקומיקס אל מסך הקולנוע. ווידון מביים את הרגעים הללו באופן שהוא מצד אחד ברור מספיק בשביל לעקוב, ומאידך מכיל אך ורק דברים מדהימים ובלתי נתפסים. ככה זה כשבמקום קרב אגרופים בין אנשים נורמליים בסרט רגיל, מפלצת ירוקה ושרירית מרביצה לאל הרעם מהמיתולוגיה הנורדית. קטעי הפעולה הולכים ונעשים עצומים יותר ויותר ככל שמתקדם הסרט, עד למערכה הנועלת שהיא רצף בלתי פוסק של אקשן מעולה מכדי להיות אמיתי. השיא מגיע בדמות שוט רציף של כל הנוקמים נלחמים בחזיתות שונות, שהיה פשוט האושר בהתגלמותו. מאידך, סיקוונס הסיום האינטנסיבי מגיע אל קליימקס שהוא קלישאת הז'אנר האולטימטיבית.

חבל על הנבל נקודת תורפה בולטת של הסרט היא נבל חלש ביותר. המיתולוגיה של תו'ר, לוקי והקובייה המסתורית הייתה אמורה לספק אויב מספיק עוצמתי בכדי ללכד נגדו את חבורת הנוקמים המפולגת, אבל העניין נשאר ברמת התיאוריה בלבד. לוקי, בתור אל התעלולים השובב, מתקשה להטיל אימה ומזכיר נבל לא מעניין מהסיקסטיז. ודאי שלא מעניין כמו חלק מהחבר'ה שנלחמים בו. הבחירה בו ובסיפור הנקמה הקטנוני שלו באחיו מונעת מהסרט לנסוק לגבהים בהם סרטי קומיקס לא ביקרו בעבר. עם זאת, בשילוב עם שאר הבחירות של ווידון ללכת בדרך המלך, אין ספק שזו מחשבה מתוכננת ומעמיקה. כסרט קומיקס וגיבורי-על, “הנוקמים" הוא אחד המחבקים הגדולים של הז'אנר בו הוא פועל, לטוב ולרע.

חיסרון אחרון של הסרט הוא התלת-מימד. שוב תלת-מימד שלא צולם כך במיוחד אלא רק הומר, ושוב זה נראה רע. בסצינות החשוכות קשה מאוד להבחין בפרטים בגלל המשקפיים הכהים ותזוזות מהירות של המצלמה מעוררות בחילה. הייתי ממליץ לצפות בסרט בגרסה הרגילה, אבל בארץ תוקרן אך ורק ורסיה תלת-מימדית. אגב, מי שיצפה בכל 142 הדקות של הסרט, כולל הקרדיטים, יגלה בסופם מה מצפה לנו בסרט הבא בסדרה. בכל מקרה, לא משנה אם תצאו מרוגשים או אדישים, מובטח לכם חשק עז לשווארמה. או לצפייה בעלייתו של האביר האפל, שיגיע אלינו בעוד כחודשיים.הנוקמים - מועדי הקרנה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ