בן של אף אחד: ילד פלא מהגיהנום

במעמקי הסלאמס של ניו יורק מתחקה צ'אנינג טאטום אחר מעשי הרצח שראה בילדותו, וג'ייק צ'רי בן ה-11 גונב לאל פאצ'ינו את ההצגה

זהר וגנר, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
זהר וגנר, עכבר העיר

"הפרוג'קטס", מילה שגורה באמריקה, מתארת את השיכונים שנבנו על ידי הממשל לטובת השכבות החלשות. בניינים גבוהים העשויים מלבנים חומות־אפורות, עם חלונות קטנטנים כמו בתאי אסירים, שאוכלסו על ידי שחורים והיספאנים והפכו לאחד מסמלי תרבות הגטו של המיעוטים. בן של אף אחד מתרחש במתחם הפרוג'קטס הגדול ביותר שנבנה אי פעם באמריקה, קווינסברידג' האוסינג פרוג'קט, הנמצא ברובע קווינס למרגלותיו של הגשר המחבר אליו את האי מנהטן.

» בן של אף אחד - מועדי ההקרנה » חשפן או שחקן? פיצול האישיות של צ'אנינג טאטוםפעם, לפני כ־20 שנה בערך, ביקרתי כמעט בכל מתחמי השיכונים הללו שבניו יורק; כתיירת, כאנתרופולוגית, או אולי כבחורה מבולבלת שחיפשה חברים חדשים דווקא במקומות אקזוטיים. צילום השיכונים ממעוף הציפור, מבט שחוזר על עצמו בסרט כמה פעמים, הוא דימוי עוצמתי וחדש עבורי, משום שלמרות המציאות הנוראה המתרחשת בין כותלי הבניינים, ממבט מלמעלה הם נראים כאחוזות של אבירים, וכשיורד החושך החשמל הזהוב המנצנץ מחלונותיהם מפתה אותך להיכנס היישר לתוך התופת.סביר להניח שבעולם המערבי זהו אחד המקומות הקשים ביותר לחיות בו, אבל יחד עם זאת, הפרוג'קטס הצמיחו את אחת התרבויות המשפיעות במאה ה־20: הראפ.

רציחות, נרקומנים וניצול מיני. "בן של אף אחד":קליפים ממבנים איומים  בבניינים האלו, שבהם מתרחש הסרט, גדלו נאס, מוב דיפ וראפרים אחרים, שסיפרו לעולם כולו בפעם הראשונה מאיזה גיהנום הם באים. השבוע מצאתי עצמי נשאבת לקליפים של נאס וחבריו, שצולמו בשנות ה־90 בתוך המבנים האיומים ומחוצה להם, בסגנון ניאו ריאליסטי קשוח וללא עבודת אפטר מסיבית ופעלולים המאפיינים את הקליפים של היום. במאי הסרט דיטו מונטיל הוא יוצר ניו יורקי עצמאי, לבן דווקא, שזהו סרטו השלישי. הוא גדל בשנות ה־80 בקווינס (לא בפרוג'קטס, אין כמעט יוצרי קולנוע שיצאו משם - אפילו ספייק לי, אחרי הכל, הוא בן טובים), אבל כמו כל נער שחי בניו יורק נחשף בדרך כזו או אחרת למתרחש שם. "בן של אף אחד", שמתרחש בלוקיישן מושלם לסרט מתח, מצליח להעיק אולם נכשל בבניית הסיפור, ובעיקר בסיפוק הפתרון שהוא מציע לחידה העומדת במרכזו. הסרט מתרחש בשני זמנים: בהווה, מיד אחרי התמוטטות מגדלי התאומים בפיגועי ה־9.11, כשג'ונתן וייט (צ'אנינג טאטום), שוטר שחי בלונג איילנד עם משפחתו, נשלח לעבוד בשכונת ילדותו, בשיכוני העוני בקווינס; ובעבר, בשנת 86', כשהיה ילד כבן 11 וביצע באותם הבניינים שני מעשי רצח.

לא מגיע לקרסוליים של ילד בן 11. אל פאצ'ינו וג'ייק צ'רי (צילום: מתוך הסרט)

לשקף את פני האימה

פרשסלי דניאלסאל פאצ'ינוריי ליוטה ג'ולייט בינוש

בן של אף אחד - לכל מועדי ההקרנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ